Amy Winehouse
Zdroj: Profimedia

Amy Winehouse byla jazzová a soulová zpěvačka a skladatelka z Londýna. Narodila se 13. září 1983 do židovské rodiny jazzových muzikantů. Vyrůstala na předměstí Londýna, kde také chodila na základní školu. Již v deseti letech založila Amy Winehouse amatérskou rapovou skupinu Sweet´n´Sour. Chodila také do divadelní školy, ale ve třinácti letech ji vyhodili za špatné chování a za také za piercing v nose.

K pěvecké kariéře dovedl Amy Winehouse její kamarád a soulový zpěvák Tyler James. Již ve svých šestnácti letech podepsala smlouvu s nahrávací společností. Debutové album s názvem Frank vyšlo až 20. října 2003 a na tvorbě většiny písní se podílela právě Amy. Tato deska byla nominována na řadu ocenění a jednotlivé písně zdolávaly britské hitparády.

O tři roky později vydala své druhé album s názvem Back to Black. Album bylo ještě úspěšnější než to první a o čtyři měsíce později, v lednu roku 2007, byla deska na prvním místě britské hitparády alb.

Amy se podílela na charitativní činnosti a účinkovala na různých akcích po celé Británii. Také dostala šanci nazpívat úvodní znělku k pokračování kultovního filmu o Jamesi Bondovi. S písní Rehab, ze svého druhého alba, Amy Winehouse vyhrála na Brit Awards v roce 2007 cenu za nejlepší ženskou umělkyni.

Během roku 2006 se v britském tisku začaly objevovat zprávy o tom, že Amy Winehouse má určité osobní problémy. Jak se později ukázalo, trpěla poruchou přijímání potravy. Od té doby se Amy zúčastňovala předávání cen pouze pod vlivem alkoholu a drog. Své vystoupení jednou ukončila po první písničce, kdy se přímo před svými fanoušky pozvracela, měla otravu alkoholem. Její fotky s odřeninami a jizvami na rukou lze vidět v každém britském bulváru.

Dne 23. července 2011 byla nalezena mrtvá ve svém londýnském bytě. Pitva ukázala, že příčinou byla otrava alkoholem.

Mohlo by Vás zajímat

Zpěvačka Iveta Bartošová dluží miliony, proto je její dům v Uhříněvsi už rok zastaven ve prospěch Finančního úřadu pro Prahu 10 a ona přitom stále básní o jeho rekonstrukci.
  1. Johan

    Škoda, že už tu není. Jaká její písnička se Vám nejvíce líbí?