Angelina Jolie
Zdroj: Profimedia

Agelina Jolie, celým jménem Angelina Jolie Voight, se narodila 4. června 1975 do herecké rodiny – otec Jon Voight i matka Marcheline Bertrand byli oba úspěšnými herci. Jon Voight však rodinu opustil, když byl Angelině teprve jeden rok. Angelina s ním poté odmítala jakkoli komunikovat a i přes mírné zlepšení jejich vztahů v nedávné době se zdá, že mu to nikdy zcela neodpustí. Matka Angeliny podlehla v lednu roku 2007 rakovině.

Angelina Jolie vyrůstala s matkou a svým o dva roky starším bratrem Jamesem v Los Angeles. Poprvé se Angelina Jolie jako herečka představila již ve svých pěti letech v komedii Looking to Get Out po boku svého otce. Ve věku jedenácti let začala Angelina Jolie studovat herectví na Lee Strasberg Theatre Institute, pokračovala na New York University a v Met Theatre v Los Angeles.

V šestnácti letech se Angelina Jolie prosadila jako profesionální modelka a pracovala v New Yorku, Los Angeles i Londýně. Byla vyhledávanou tváří zejména pro svůj zvláštní půvab, který získala po svých francouzsko-kandaských, anglických a dokonce českých předcích. Malé herecké role získala v klipech Rolling Stones, Lennyho Kravitze, The Lemonheads nebo Meatloaf.

Prví film natočila Angelina Jolie pod režisérským vedením svého bratra Jamese Haven Voighta. Pak si zahrála malou roli v nepříliš úspěšném snímku Cyborg 2 (1993). O dva roky později získala svou první hlavní roli ve filmu Nebezpečná síť (Hackers) – za ztvárnění hackera v tomto thrilleru sklidila příznivé ohlasy. Následovalo několik průměrnějších snímků, mezi nimi například Ruce od krve (Playing God, 1997).

Do širšího povědomí se Angelina Jolie dostala zejména díky rolím v životopisných filmech George Wallace (1997) a Gia (1998). Její výkony v obou snímcích byly kritikou hodnoceny velmi kladně – Angelina získala Zlatý globus za vedlejší roli ve filmu Georgie Wallace a také za přesvědčivé ztvárnění supermodelky ve snímku Gia.

Díky rolím ve filmech Sběratel kostí (The Bone Collector, 1999) a Narušení (Girl, Interrupted, 1999) se Angelina definitivně prosadila ve světě stříbrného plátna a stala se uznávanou herečkou. Velkou popularitu jí přinesla hlavní role ve snímku Lara Croft: Tomb Rider (2001). Mezi další úspěšné filmové počiny Angeliny Jolie patří role ve filmech 60 sekund (Gone in Sixty Seconds, 2000), Sedmý hřích (Original Sin, 2000), Alexandr Veliký (Alexander, 2004) nebo Pan a paní Smithovi (Mr. & Mrs. Smith, 2005).

Všichni zásadní životní partnery Angeliny Jolie pocházejí z filmové branže – poprvé se vdala za herce Jonnyho Lee Millera, jejich vztah však brzy ztroskotal. Druhé manželství manželství s Billy Bob Thorntonem se rozpadlo po třech letech. Současným partnerem Angeliny Jolie je herec Brad Pitt, se kterým má šest dětí – tři adoptované a tři vlastní.

Angelina a Brad si zakládají na tom, aby se každé jejich adoptované dítě narodilo na jiném místě světa. V roce 2002 adoptovali sedmiměsíčního chlapce Maddoxe Chivana, který se narodil se 5. srpna 2001 v Kambodži. V roce 2005 Angelina adoptovala další dítě, šestiměsíční černošskou dívku Zaharu Marley. Ta se narodila 8. ledna 2005 v Etiopii. Krátce poté, co se Angelina se Zaharou vrátily do Spojených států, byla Zahara hospitalizována pro dehydrataci a podvýživu. V březnu roku 2007 Angelina s Bradem adoptovali třetí dítě, chlapce Paxe Thiena, který se narodil 29. listopadu 2003 ve Vietnamu. Kromě těchto třech adoptovaných dětí mají tři vlastní. Dcera Shiloh Nouvel, se narodila 27. května 2006 v africké Namibii. Její první fotky po narození prodala Angelina s Bradem magazínu Hello! za 3,5 milionu amerických dollarů. Peníze šly na charitu. Dne 12. července 2007 Angelina porodila císařským řezem v Nice ve Francii dvojčata, dívku Vivienne Marcheline a chlapce Knoxe Leona. První snímky Knoxe a Vivienne byly rovněž prodány tentokrát časopisům People a Hello! za 14 milionů dolarů, což je zatím nejvíce v historii, kolik nějaký časopis dal za první fotky dětí celebrit. Rodina je pro Angelinu vždy na prvním místě. Svoji nejmladší dceru Vivienne Marcheline pojmenovala po své matce, herečce Marcheline Bertrand, která podlehla rakovině ještě před narozením dvojčat.

Angelina Jolie vždy bývala známou hollywoodskou rebelkou – její tělo zdobí 9 tetování, nikdy se nebála otevřeně hovořit o tématech týkajících se sexu, netajila svou bisexualitu a jednu dobu nosila na krku ampuli s vlastní krví. V současné době je ale vzornou matkou a jako a velvyslanec dobré vůle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRC) se aktivně zapojuje do mnoha humanitárních projektů.

Mohlo by Vás zajímat

Aby Jiří Korn ukázal mladým lidem, že je hra kulečníku krásným sportem, založil kulečníkovou školu.

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.