Bob Marley
Zdroj: Profimedia

Bob Marley, celým jménem Robert Nesta Marley, byl jamajský zpěvák, skladatel a kytarista. Narodil se 6. 2. 1945 a zemřel 11. 5. 1981 v nedožitých 37 letech. Stal se průkopníkem reggae a rasta kultury. Bob Marley je synem černošky Cedelle Booker a bělocha Norval Sinclair Marley.

Otec jako námořní kapitán byl často mimo domov, malý Bob Marley vyrůstal většinu času pouze s matkou. Pro svůj smíšený původ navíc musel v černošské komunitě mnohé vytrpět. Když bylo Bobovi deset let, umřel jeho otec na infarkt. Poté se s matkou přestěhoval do ghetta Trench Town.

V Trench Townu se Bob Marley necítil lépe. Kvůli svému původu a malému vzrůstu (nedorostl do více než 163 cm) se stával terčem šikany a posměšků svého okolí. Jedním z jeho mála školních kamarádů byl Neville Bunny Livingston (později Bunny Wailer), se kterým začal hrát muziku pod jménem Bob Marley.

Ve čtrnácti letech opustil školu a v roce 1962 nahrál své první dva singly Judge Not a One Cup Of Coffee. O rok později Bob Marley, Bunny Livingston, Peter McIntosh, Junior Braithwaite, Beverley Kelso a Cherry Smith zakládají skupinu The Teenagers. Časem měnili svůj název na The Wailing Rudeboys, The Wailing Wailers až na The Wailers.

V roce 1966 zůstalo z původní šestice pouze trio Bob Marley – Livingston – McIntosh. Bob se ujal role frontmana, zpěváka a skladatele. V roce 1966 se oženil s Ritou Andersenovou a odjel na rok do USA. Na konci sedmdesátých let jeho skupina The Wailers začala hrát reggae a začali s rastafariánskou vírou, které se Bob Marley stal symbolem.

V roce 1974 se rozpadla kapela The Wailers a Bob Marley sestavil novou skupinu Bob Marley & Wailers, kde zpívalo i ženské trio včetně jeho manželky Rity. O čtyři roky později se začala chýlit ke konci i Marleyho životní kariéra, když mu byl po zranění na fotbale objeven nádor. Kvůli své víře, která zakazuje zásahy do lidského těla, odmítá operaci a pokračuje v koncertování.

Bob Marley naposledy vystoupil v roce 1979 v Bostonu, kde v emotivním závěru odzpíval závěrečné písně z posledních sil. Nakonec Bob Marley podstoupil chemoterapii, při které přišel o své osm let pěstěné dready. Zdraví mu ale chemoterapie nevrátila a 11. května 1981 umírá. Rakovina zachvátila jeho mozek, játra i plíce a při kondičním běhu v newyorském Central Parku osudně kolabuje.

Bob Marley po sobě zanechal 13 dětí (2 adoptované, 3 s manželkou Ritou a 8 s dalšími ženami), rastafariánskou kulturu a reggae hudbu, která se stala kultem. Na jeho počest se mimo jiné třpytí i hvězda na slavném hollywoodském chodníku.

Mohlo by Vás zajímat

Anastacia se vyhýbá alkololu, protože když to přežene, většinou si nic nepamatuje a trne hrůzou, co se dělo.

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.