Eminem
Zdroj: Profimedia

Eminem, vlastním jménem Marshall Bruce Mathers III., se narodil 17. října 1972 v Kansas City, Missouri, USA. Jeho matce bylo v té době pouhých 15 let a otec odešel od rodiny velmi záhy. Žil sám s matkou a mladším bratrem a často se stěhovali mezi Kansas City a Detroitem. Velmi těžce se seznamoval s novými kamarády, často se stával obětí šikany a měl studijní problémy. Ve dvanácti letech se nakonec s matkou usadili ve Warren v Michiganu. Již v mládí se stal fanouškem rapu a ve čtrnácti letech se mu začal věnovat. Ačkoli nedokončil střední školu a vystřídal několik různých prací, snažil se maximálně soustředit na hudbu. V sedmnácti si pro sebe vymyslel jméno M&M, které později změnil na Eminem. Měl problémy začlenit se mezi ostatní rapery kvůli své barvě pleti, často ho odmítali a tím rostla i Eminemova zlost, která je z jeho textů cítit dodnes.

Dne 5.12.1995 se mu a jeho přítelkyni Kimberly Anne Scott narodila dcera Hailie a hned dlaší rok vydal Eminem své debutové album s názvem Infinite. Obrat v jeho kariéře však nastal až v roce 1997, když Eminem vystoupil na Rap Olympics v Los Angeles. V roce 1999 vydal Eminem své třetí album s názvem The Slim Shady LP a v roce další album s názvem The Marshall Mathers LP. V USA se ho prodalo přes 8 milionů kusů. Stalo se prvním nominovaným rapovým albem na cenu album roku a Eminem za něj vyhrál tři ceny Grammy.

Kontroverzní povaha jeho textů a vystupování si za krátkou dobu našly řadu příznivců. Přestože je rap doménou černošských zpěváků, dokázal se jako jeden z mála bělochů v tomto pěveckém směru velmi dobře prosadit. Právě Album The Marshall Mathers LP vyvolalo bouřlivou diskusi kvůli urážkám lesbiček a homosexuálů, zobrazování násilí.

V roce 2002 vydal Eminem album The Eminem Show a zahrál si hlavní roli v částečně životopisném filmu 8 Mile. V roce 2004 vydal album Encore a ve známém klipu Just Lose It paroduje Eminem Michaela Jacksona. Sám Michael Jackson požadoval stažení klipu z vysílání, ale stanice MTV na žádosti nedbala a video Just Lose It se stalo nejžádanějším klipem.

Tento kontroverzní rapper má velmi bouřlivý život, několikrát byl zatčen za několik potyček a nošení zbraní. V září 1999 ho jeho matka Debbie Mathers-Briggs zažalovala o 10 milionů dolarů, za to že ji pomluvil na albu „The Slim Shady LP“ naznačil, že byla narkomanka. Přesto navrhla, že se spokojí s dvěmi milióny dolarů, Eminem však odmítl dohodu a rozhodl se pro soud.

Mohlo by Vás zajímat

Za oceánem se Miloš Forman rozhodl zůstat až po srpnové okupaci v roce 1968.

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.