Eminem
Zdroj: Profimedia

Eminem, vlastním jménem Marshall Bruce Mathers III., se narodil 17. října 1972 v Kansas City, Missouri, USA. Jeho matce bylo v té době pouhých 15 let a otec odešel od rodiny velmi záhy. Žil sám s matkou a mladším bratrem a často se stěhovali mezi Kansas City a Detroitem. Velmi těžce se seznamoval s novými kamarády, často se stával obětí šikany a měl studijní problémy. Ve dvanácti letech se nakonec s matkou usadili ve Warren v Michiganu. Již v mládí se stal fanouškem rapu a ve čtrnácti letech se mu začal věnovat. Ačkoli nedokončil střední školu a vystřídal několik různých prací, snažil se maximálně soustředit na hudbu. V sedmnácti si pro sebe vymyslel jméno M&M, které později změnil na Eminem. Měl problémy začlenit se mezi ostatní rapery kvůli své barvě pleti, často ho odmítali a tím rostla i Eminemova zlost, která je z jeho textů cítit dodnes.

Dne 5.12.1995 se mu a jeho přítelkyni Kimberly Anne Scott narodila dcera Hailie a hned dlaší rok vydal Eminem své debutové album s názvem Infinite. Obrat v jeho kariéře však nastal až v roce 1997, když Eminem vystoupil na Rap Olympics v Los Angeles. V roce 1999 vydal Eminem své třetí album s názvem The Slim Shady LP a v roce další album s názvem The Marshall Mathers LP. V USA se ho prodalo přes 8 milionů kusů. Stalo se prvním nominovaným rapovým albem na cenu album roku a Eminem za něj vyhrál tři ceny Grammy.

Kontroverzní povaha jeho textů a vystupování si za krátkou dobu našly řadu příznivců. Přestože je rap doménou černošských zpěváků, dokázal se jako jeden z mála bělochů v tomto pěveckém směru velmi dobře prosadit. Právě Album The Marshall Mathers LP vyvolalo bouřlivou diskusi kvůli urážkám lesbiček a homosexuálů, zobrazování násilí.

V roce 2002 vydal Eminem album The Eminem Show a zahrál si hlavní roli v částečně životopisném filmu 8 Mile. V roce 2004 vydal album Encore a ve známém klipu Just Lose It paroduje Eminem Michaela Jacksona. Sám Michael Jackson požadoval stažení klipu z vysílání, ale stanice MTV na žádosti nedbala a video Just Lose It se stalo nejžádanějším klipem.

Tento kontroverzní rapper má velmi bouřlivý život, několikrát byl zatčen za několik potyček a nošení zbraní. V září 1999 ho jeho matka Debbie Mathers-Briggs zažalovala o 10 milionů dolarů, za to že ji pomluvil na albu „The Slim Shady LP“ naznačil, že byla narkomanka. Přesto navrhla, že se spokojí s dvěmi milióny dolarů, Eminem však odmítl dohodu a rozhodl se pro soud.

Mohlo by Vás zajímat

Nejosudovější ženou se Karlu Gottovi stala Ivana Macháčková, která se po několika letech vztahu stala Paní Gottovou.

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.