Paul McCartney
Zdroj: Profimedia

Paul McCartney se narodil 18. července 1942 v Liverpoolu rodičům s irskými předky. Společně s bratrem Michaelem pod pseudonymem Mike McGear se prosadil v komediální hudební skupině The Scaffold. Chlapci byli vychováváni v katolické víře. Matka zemřela na rakovinu prsu, když bylo Paulovi 13 let. V dětství mu otec koupil první kytaru, a jelikož dříve sám hrál na trubku a klavír v jazzové kapele, dával Paulovi první lekce hudby sám. Na škole Liverpool Institute poznal George Harrisona a začali se spolu učit na kytaru.

Historie skupiny The Beatles začala v roce 1957, kdy se na pouti v anglickém Wooltonu Paul seznámil s Johnem Lennonem, který ho přivedl do skupiny Quarry Men jako kytaristu. Tímto okamžikem vzniká nejslavnější hudební spojení všech dob – Lennon/McCartney. Lennon a McCartney pak začínají spolupracovat na psaní písní, za první dva roky spolupráce jich napsali kolem jednoho sta. Veškerý volný čas trávili spolu a hráli na kytary.

Paul ve škole prospíval velmi dobře, mluví německy i španělsky, ale dal přednost muzice a tak místo učení začal vystupovat se skupinou po Británii a místo dalšího studia začal pracovat jako pomocník strojvedoucího na lokomotivě a stáčet drát v továrně.

Na podzim roku 1958 se skupina Quarry Men přejmenovala na Johnny and The Moondogs a v roce 1959 se opět přejmenovali, tentokrát na The Silver Beetles. V roce 1960 přišlo poslední přejmenování na The Beatles (slovní hříčka – beetle znamená brouk, beat znamená tlouci, bít, tep…) a dostali angažmá v německém Hamburku. Díky odchodu původního basového kytaristy Stuarta Sutcliffa jeho nástroj přebírá McCartney.

Paul působil ve skupině The Beatles do jejího rozpadu v roce 1970. Po smrti manažera skupiny Briana Epsteina, se stal nepsaným vůdcem kapely a především jejím nejaktivnějším členem. Mezi jeho nejlepší a nejznámější písně éry Beatles patří Eleanor Rigby (1966), Can’t Buy Me Love (1964), Let It Be (1970) a především Hey Jude (1968) a Yesterday (1965).

V roce 1967 začal Paul užívat ve větší míře drogy a o rok později se celá skupina vydává do Indie, aby zde meditovala. Kromě drog Paul experimentuje jako první člen Beatles s elektronickou hudbou a natáčí soukromé undergroundové filmy.

Paul žil dlouhá léta s herečkou Jane Asherovou, ale v roce 1967 se seznámil s Lindou Eastmanovou, americkou fotografkou. Dne 12. března 1969 se spolu vzali, o osm dní tak předběhli Johna Lennona s Yoko Ono. Paul adoptoval Lindinu dceru z prvního manželství Heather. Společně s Lindou měli tři děti – Mary Annu, Stellu Ninu a Jamese Louise. Oba manželé vždy tvrdili, že kromě devíti dní, kdy byl McCartney v roce 1980 v japonském vězení (za držení marihuany), byli každý den spolu. V roce 1998 ovšem jeho žena umírá na rakovinu prsu. McCartney se v roce 2002 podruhé oženil s modelkou Heather Millsovou a v říjnu 2003 se jim narodila dcera Beatrice Milly McCartney. Dnes už jsou rozvedeni.

V dubnu 1970 Paul McCartney veřejně oznámil, že skupinu Beatles opouští, ostatní jej následovali a všichni členové se věnují vlastním projektům. V roce 1997 byl McCartney pasován na rytíře a nejen neuvěřitelným počtem prodaných desek je právem považován za jednoho z nejlepších hudebníků 20. století.

Mohlo by Vás zajímat

Helena Vondráčková přiznala, že usíná zásadně nahá!

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.