Paul McCartney
Zdroj: Profimedia

Paul McCartney se narodil 18. července 1942 v Liverpoolu rodičům s irskými předky. Společně s bratrem Michaelem pod pseudonymem Mike McGear se prosadil v komediální hudební skupině The Scaffold. Chlapci byli vychováváni v katolické víře. Matka zemřela na rakovinu prsu, když bylo Paulovi 13 let. V dětství mu otec koupil první kytaru, a jelikož dříve sám hrál na trubku a klavír v jazzové kapele, dával Paulovi první lekce hudby sám. Na škole Liverpool Institute poznal George Harrisona a začali se spolu učit na kytaru.

Historie skupiny The Beatles začala v roce 1957, kdy se na pouti v anglickém Wooltonu Paul seznámil s Johnem Lennonem, který ho přivedl do skupiny Quarry Men jako kytaristu. Tímto okamžikem vzniká nejslavnější hudební spojení všech dob – Lennon/McCartney. Lennon a McCartney pak začínají spolupracovat na psaní písní, za první dva roky spolupráce jich napsali kolem jednoho sta. Veškerý volný čas trávili spolu a hráli na kytary.

Paul ve škole prospíval velmi dobře, mluví německy i španělsky, ale dal přednost muzice a tak místo učení začal vystupovat se skupinou po Británii a místo dalšího studia začal pracovat jako pomocník strojvedoucího na lokomotivě a stáčet drát v továrně.

Na podzim roku 1958 se skupina Quarry Men přejmenovala na Johnny and The Moondogs a v roce 1959 se opět přejmenovali, tentokrát na The Silver Beetles. V roce 1960 přišlo poslední přejmenování na The Beatles (slovní hříčka – beetle znamená brouk, beat znamená tlouci, bít, tep…) a dostali angažmá v německém Hamburku. Díky odchodu původního basového kytaristy Stuarta Sutcliffa jeho nástroj přebírá McCartney.

Paul působil ve skupině The Beatles do jejího rozpadu v roce 1970. Po smrti manažera skupiny Briana Epsteina, se stal nepsaným vůdcem kapely a především jejím nejaktivnějším členem. Mezi jeho nejlepší a nejznámější písně éry Beatles patří Eleanor Rigby (1966), Can’t Buy Me Love (1964), Let It Be (1970) a především Hey Jude (1968) a Yesterday (1965).

V roce 1967 začal Paul užívat ve větší míře drogy a o rok později se celá skupina vydává do Indie, aby zde meditovala. Kromě drog Paul experimentuje jako první člen Beatles s elektronickou hudbou a natáčí soukromé undergroundové filmy.

Paul žil dlouhá léta s herečkou Jane Asherovou, ale v roce 1967 se seznámil s Lindou Eastmanovou, americkou fotografkou. Dne 12. března 1969 se spolu vzali, o osm dní tak předběhli Johna Lennona s Yoko Ono. Paul adoptoval Lindinu dceru z prvního manželství Heather. Společně s Lindou měli tři děti – Mary Annu, Stellu Ninu a Jamese Louise. Oba manželé vždy tvrdili, že kromě devíti dní, kdy byl McCartney v roce 1980 v japonském vězení (za držení marihuany), byli každý den spolu. V roce 1998 ovšem jeho žena umírá na rakovinu prsu. McCartney se v roce 2002 podruhé oženil s modelkou Heather Millsovou a v říjnu 2003 se jim narodila dcera Beatrice Milly McCartney. Dnes už jsou rozvedeni.

V dubnu 1970 Paul McCartney veřejně oznámil, že skupinu Beatles opouští, ostatní jej následovali a všichni členové se věnují vlastním projektům. V roce 1997 byl McCartney pasován na rytíře a nejen neuvěřitelným počtem prodaných desek je právem považován za jednoho z nejlepších hudebníků 20. století.

Mohlo by Vás zajímat

Kultovní pořad Marmeláda, se kterým byla spojená osoba Lucky Vondráčkové, se má brzy vrátit na televizní obrazovky.

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.

  • Komerční sdělení