Lahti L-35
Lahti L-35 (Finsko)Zdroj: Internet

Pistole II. světové války

4.7/5
Hodnocení:

Ačkoliv základní výzbroj vojáků bojujících na frontách II. světové války představovaly pušky a lehké kulomety, používalo se u zúčastněných armád obrovské množství typů pistolí. Tyto malé zbraně s nízkou hmotnosti, které lze snadno skrytě přenášet, byly používané výsadkáři a dalšími specialisty, stejně jako posádkami letadel a bojové techniky, jimž by dlouhá zbraň ve stísněném prostoru pouze překážela. Kromě toho byla pistole vždy zbraní důstojníků, a třebaže se výkonem nemůže rovnat pušce či samopalu, představovala v tomto případě určitý symbol svědčící o důležitosti svého majitele.

Lahti L-35 (Finsko)

Tato pistole ráže 9×19 mm byla navržena s ohledem na drsné klimatické podmínky panujícími ve Finsku. Výsledná zbraň se tak vyznačovala nevšední odolností a její mechanismus byl velmi dobře chráněný proti vniknutí nečistot. Pistole fungovala velmi dobře a ve finské armádě se dobře uplatnila ve třech válkách se Sovětským svazem. Její produkce čítala zhruba devět tisíc kusů, přičemž Finsko jí používalo ještě v osmdesátých letech. Licenci zakoupilo také Švédsko, výroby se ujala společnost Husqvarna. Počet zde vyrobených exemplářů mnohonásobně převýšil výrobu v zemi původu, nicméně švédská verze neměla zdaleka tak dobré parametry jako originál. Problém spočíval v použité oceli, která se pro konstrukci pistole příliš nehodila. Švédové proto nadále používali starší zbraně, které měla L-35 (švédské označení m/40) původně nahradit, nicméně ve výzbroji se tyto pistole nacházely ještě dlouhá léta po válce.

Tokarev TT (SSSR)

Tokarev TT (SSSR)

 

 

Pistole TT nahrazovala počátkem třicátých let v Rudé armádě různé starší zbraně, především revolver Nagant. Použitý náboj 7,62×25 mm byl odvozen od munice pro německé a v Sovětském svazu velmi oblíbené pistole Mauser. Během války se množství těchto zbraní ukořistěných v boji objevilo ve výzbroji německých ozbrojených sil. V Sovětském svazu si zbraň svou pozici standardní služební pistole udržela až do 50tých let, nadále však zůstala zavedena u milice (policie). Kromě toho se její kopie používaly v řadě dalších států, přičemž Čínská lidová republika či Severní Korea tuto zbraň v prakticky nezměněné podobě také produkovaly. Výroba probíhala i v dalších zemích, například v Maďarsku vzniklo několik různých variant pro jiné typy munice. Nejznámějším z těchto odvozených modelů je zřejmě devítimilimetrový Tokagypt, původně určený pro vývoz do Egypta. Dále se zbraň vyráběla i v bývalé Jugoslávii, přičemž srbská zbrojovka Zastava po jistou dobu produkovala verzi pro výkonný náboj 10 mm Auto.

Welrod (Velká Británie)

Welrod (Velká Británie)

 

 

Mezi velmi zajímavé zbraně použité za II. světové války patří britská pistole Welrod pro zvláštní účely. Jednalo se o opakovací zbraň vybavenou integrovaným tlumičem, používanou příslušníky speciálních jednotek a dodávanou také příslušníkům odboje. Uplatnění nalezla také později, kdy ji Britové nasadili při operacích v Severním Irsku a údajně také na Malvínách během války s Argentinou či za operace Pouštní bouře v Iráku. V arzenálu ji měla také patrně nejznámější a nejpopulárnější zvláštní jednotka na světě, a to SAS. Nečekaně se také objevila v českém prostředí, konkrétně ve známém seriálu „30 případů majora Zemana“. Právě touto zbraní totiž podlý imperialistický agent Bláha zastřelil manželku hlavního hrdiny. V seriálu je ovšem pistole zobrazena jako samonabíjecí, což neodpovídá realitě – ve skutečnosti se musela před každým výstřelem natáhnout ručně. Ráže pistole je 9×19 mm.

Walther P38 (Německo)

Walther P38 (Německo)

 

 

Německá armáda se před vypuknutím II. světové války rozhodla nahradit výbornou, ale drahou pistoli P-08 novým modelem. Ten se stal – podle mnoha autorů – jednou z nejlepších pistolí celé války. Spolehlivý a odolný Walther pokračoval ve službě i v dalším období. Upravenou variantu si jako svou služební pistoli vybral také západoněmecký Bundeswehr. Kromě toho se stal základem pro další zbraně, mimo jiné pro několik malorážových pistolí od společnosti Erma (ráže originálního vzoru je 9×19 mm) a policejní pistoli Walther P5. Kromě Německa se typ P38 uplatnil také v dalších státech. Ve výzbroji ho měli například finští vojáci v rámci jednotek UN; rozsáhlé bojové nasazení zažil také za portugalské koloniální války v Africe, kde představoval standardní pistoli portugalské armády. Oblíbený je také mezi civilnímu uživateli a sběrateli zbraní.

Autor: Jan Hauer

autor: Mzone
rubrika: Historie
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.