3D mobil
Zdroj: internet

3D už i u mobilních telefonů a bez brýlí

0.0/5
Hodnocení:

Zobrazení 3D se stalo skutečným fenoménem. Žádná jiná technologie není tak skloňovaná, žádná jiná nemá před sebou takovou budoucnost.

3D mobil

Hlavním trendem je rozšíření této technologie i mezi „prostý“ lid, takže se můžeme těšit na nejrůznější přístroje osobní potřeby, ve kterých bude tato technologie přítomna. Nejnověji bylo 3D prezentováno u mobilních telefonů.

Mobil s 3D displejem na dosah

Ano, po 3D televizích přišly na řadu mobily. Ačkoliv již v minulých letech jsme se mohli doslechnout, že 3D displej u svých mobilních telefonů začíná vyvíjet Samsung či Hitachi, jako první se zprávou, že uvede takové mobily do prodeje, přišla poněkud pozapomenutá firma Sharp. Ta totiž v na tiskové konferenci v Tokiu představila nedávno 3D displej, který hodlá použít nejen u mobilních telefonů, ale i fotoaparátů. Ty by se měly prodávat na japonském trhu během podzimu. Tento displej byl pochopitelně dotykový typu LCD a pro správné 3D zobrazení není třeba 3D brýlí. Pro správné zobrazení se musíte na obraz dívat zhruba z 30 cm. Ti, kdo si mohli displej vyzkoušet, tvrdí, že je obraz velmi věrný.

Jak 3D obraz vzniká?

Dnes se nejčastěji vzniká efekt třetího rozměru použitím speciálních brýlí, kdy se přes sebe skládají dva různé obrázky. Každé oko přes brýle ovšem disponuje jiným barevným filtrem, takže vzniká dojem plastičnosti. Metoda, která nevyžaduje použití těchto brýlí je nová a vjem vzniká pomocí tzv. paralaxní bariéry, která vysílá do levého a pravého oka člověka různě polarizované obrazy. Firma Sharp vyvíjí tuto technologii už skoro dvě desetiletí a nejnovější displej znamená velký úspěch, protože jde o komerčně využitelné zařízení.

3D není pro každého

Ačkoliv technologie 3D táhne úspěšně světem, je třeba připomenout, že zdaleka není pro každého a jistě nejde o substituci za klasické zobrazení 2D! Může mít totiž neblahý vliv na naše zdraví. Stačí se podívat, co vše zmiňují výrobci u svých výrobků jako nežádoucí možné účinky, jako je nevolnost, bolesti hlavy a únavu. Lidské oko totiž není připravené na denní porci  několikahodinového sledování takového obrazu. Pozor by si měli dát zejména ti z nás, kdo trpí tím, že jeho oči nejsou perfektně vyrovnané či tupozrakostí. A už vůbec bychom neměli povolovat zcela volné sledování 3D obrazu u dětí. 3D technologie je poměrně mladá a její masivní rozšíření do našich domácností je teprve na začátku. Zcela tedy schází pozorování, která by posoudila dlouhodobý vliv sledování 3D obrazu na naše oči. A tak zůstává stará zlaté pravidlo: všeho s mírou.

-mia

autor: pitrs
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.