vonava_zena
Zdroj: internet

4. dráždivá tajemství mezilidské přitažlivosti

5.0/5
Hodnocení:

Víte podle čeho si vybíráte svojí partnerku? Ne, není to její šeková knížka, ani velikost podprsenky. Vědci se pustili do prozkoumání nejněžnějších lidských citů a některé jejich objevy stojí za pozornost.

vonava_zena

1. Voníte partnerce?

Je to k neuvěření, ale jedním z hlavních smyslů podle kterých si vybíráme partnera není zrak, ale čich. Což samozřejmě neznamená, že pokud chcete sbalit nějakou kočku, tak si navzájem očucháte zadky. Znamená to jen, že si podvědomě všímáme pachů partnera a to nám pomáhá v rozhodování.

Dokazují to vědci z celého světa, kteří dávají vybraným skupinám populace očichávat propocená trička. Připadá vám to nechutné? Účastníkům pokusu zřejmě ne. Je pravda, že nad některými pachy ohrnou nos, ale jiné naopak shledávají velmi atraktivní. Například ženám v období menstruace více voní pot mužů, kteří mají dokonalou postavu. Ženy také podle pachu poznají muže, kteří mají podobné geny jako ony a jejich vůně se jim líbí. Naopak úplně odpudivá je pro ně vůně mužů se stejnými, nebo úplně odlišnými geny. Podle vědců ženy instinktivně chtějí, aby jejich potomek měl rozmanitější genovou strukturu a tím se předešlo defektům. Úplná odlišnost také není vhodná, protože si lidé spíše vybírají jedince jim alespoň trochu podobné.

Mužům zase nejvíce voní ženy v době od prvního dne menstruace až po ovulaci.

2. Souměrností k lepšímu sexu

To, že se nám více líbí ženy, které mají souměrnou postavu tak nějak tušíme všichni. Asi by se nám nelíbila dívka s levým okem níž, pravým prsem větším a bez pravé nohy, ale teď je to dokázáno i vědecky. Jako vždy jde o podvědomé vybírání vhodného partnera k zajištění zdravého potomstva. Zní to jako z přírodopisného dokumentu, ale co naděláme. I my jsme svým způsobem zvířata a zůstalo v nás spoustu pudů, které jsme si osvojily ještě někdy na stromech.

Pro muže jsou nejvíce atraktivní ženy, které mají WHR 0,7 (Waist to Hip Ratio). To znamená, že mají výrazně širší zadeček, než pas. Signalizuje to snadnější porod a lepší péči o děti.

Ani u žen to není jinak. Podle vědeckých výzkumů jim jde právě o souměrnost a ne o obvod bicepsu. Může za to estrogen a testosteron, který způsobuje ukládání tuků a pokud je ve správném množství, tuk se ukládá rovnoměrně. Navíc je prokázáno, že souměrní muži jsou lepší v posteli a partnerky s nimi prožívají více orgasmů. Takže sem moc nedivte, až si vás potenciální partnerka začne přeměřovat.

3. Láska – přírodní opiát

Určitě jste už někdy zažili pocit pravé zamilovanosti. Ten, který vám na tváři vykoulí přihlouplý úsměv, zrudnete, zrychlí se srdeční tep, rozšíří se zorničky a možná i začnete koktat. Může za to pravý koktejl hormonů, který naše tělo vyplaví.

Všechno začíná hormony estrogenem a testosteronen, které vybičují všechny smysly k maximální aktivitě. Nadledvinky začnou produkovat adrenalin a vy znervózníte. Do toho se přidá mozek s dopaminem, serotoninem a fenylethylaminem způsobující euforii. To, že zamilovaní létají hlavou v oblacích se neříká jen tak, stejné látky, které produkuje mozek jsou například i v heroinu. Není nadto se „sjet“ láskou.

4. Sex vs. Láska

Myslíte si, že sex a láska k sobě neodmyslitelně patří? Tak to se mýlíte. Podle vědců přistupuje mozek k těmto záležitostem zcela odlišně.  Při zkenování mozku dobrovolníků zjistili, že láska a sex zaměstnávají úplně jiné části mozku. Zatímco intenzivní zamilovanost aktivuje jeho pravé části, sex naopak ty levé.

Překvapující je, že ze vzájemného poměřování sil vyšla jako vítězka láska. Aktivita, kterou vykazuje mozek při lásce lehce přebíjí mozkovou aktivitu při sexu. To je také příčinou klinických depresí, které postihnou až 40%  odmítnutých zamilovaných.

Takže pokud správně voníte, jste souměrní a zamilovaní, nemáte se čeho bát. A jestli nejste, tak nevěště hlavu, vědci nemusí mít vždy pravdu a jak říká staré přísloví: „Každé zboží má svého kupce.“

Autor: Zdeněk Kolbuch

autor: pitrs
rubrika: Sex a vztahy
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.