Agenti tajných služeb III.
Agenti tajných služeb III.Zdroj: Pixmac.cz

Agenti tajných služeb III. – Uniformovaní strážci Bílého domu.

3.5/5
Hodnocení:

Bílý dům, jakožto sídlo amerického prezidenta a centrum světové moci, podléhá přísným bezpečnostním opatřením. Ze všech světových stran je obehnán dvou a půl metrovým vyztuženým plotem, jehož neproniknutelnost jistí hlídkující policisté a také agenti tajných služeb v uniformách. Turisté se bez zakoupené prohlídky k Bílému domu vůbec nedostanou. Mezi bezpečnostní opatření patří i absence odpadkových košů podél celé ulice, která pozemek lemuje z přední strany. Důvod je jasný – odpadkové koše jsou častým místem umísťování bomb.

Téměř denně přichází k bráně Bílého domu nepovolaná osoba žádající o schůzku s prezidentem nebo nějaký výtržník. Toto je právě ta situace, kdy musí zasáhnout uniformovaná divize tajné služby. Každý rok se okolo třicítky jedinců pokusí prorazit brány Bílého domu autem, přelézt plot, prostřílet si cestu dovnitř, podpálit se u vchodu nebo zapříčinit jiný vážný incident.

Aby mohl návštěvník vstoupit do Západního křídla Bílého domu, kde žije prezident se svou rodinou, musí stisknout bílé tlačítko na zvonku u severozápadní strany a ohlásit se. V případě, že uniformovaný příslušník tajné služby kladně posoudí oprávněnost vstupu, je brána elektronicky odemčena. Návštěvník pak předloží řidičský průkaz nebo jiný doklad otvorem v neprůstřelném skle jednomu ze čtyř uniformovaných agentů. Dále musí návštěvník uvést číslo svého sociálního pojištění a datum narození. Tyto informace jsou poté srovnány se seznamem Národního kriminálního informačního centra, které spravuje FBI. V tomto seznamu jsou osoby, jež byly v minulosti zatčeny nebo porušily zákon.

Kromě soupisu lidí, představujících hrozbu, vede divize tajných agentů seznam s označením „nevpouštět“. Je na něm asi stovka lidí, kterým jsou prostory Bílého domu zapovězené. Patří sem i někteří novináři! Pokud se návštěvník prokouše touto prověrkou, dostane propustku a může vstoupit do strážnice. Než může vyjít k Západnímu křídlu, je jeho propustka podrobena kontrole speciální čtečky, jež má odhalit, zda se nejedná o falsifikát. Host samotný pak musí projít detektorem kovu. Následuje průchod systémem několika televizních kamer, rozmístěných na stojanech podél cesty k vestibulu Západního křídla. Tomuto vestibulu se říká „Oblázková pláž“ a vysílají se odtud zpravodajové vstupy do televizí. I korespondenti musejí projít bezpečnostní prověrkou, než jim je udělen novinářský průkaz tajné služby.

Pokud měli hosté někdy v minulosti problémy se zákonem či se dopustili podvodu nebo trestného činu s násilným podtextem, je jim vstup do Bílého domu navždy zapovězen. Pokud byl někdo kupříkladu souzen za držení drog (například marihuany), jsou o tom zaměstnanci Bílého domu informováni. Záleží pak na poradci, zda takového člověka přijme nebo ne. V praxi to vypadá tak, že pokud by chtěl někdo, po kom bylo vyhlášeno celostátní pátrání například kvůli krádeži, v plánu proniknout do Bílého domu a nahlásil by číslo svého sociálního pojištění, okamžitě ho zatkne tajná služba.

Přestože je americký prezident nejstřeženějším člověkem a Bílý dům jednou z nejvíce hlídaných budov, tak se jeho ochranku od roku 1980 podařilo přelstít skoro stokrát. Kuriózní byl případ Richarda Weavera, kterému se podařilo proniknout všemi bezpečnostními prověrkami Bílého domu v roce 2001 a při inauguraci se dostal až k prezidentovi. Potřásl si s ním rukou, předal mu inaugurační minci a vzkaz od Boha. Weaverovi, jenž je u tajné služby známý jako „potřásač rukou“, se stejný kousek podařil i při inauguraci Billa Clintona. Po Bushově inauguraci se ještě párkrát snažil dostat k prezidentovi a senátorovi. V současnosti je Weaverova fotografie vylepena na všech strážnicích Bílého domu.

V roce 1982 přelstil ochranku Bílého domu James Douglas Imes i s celou svou rodinou. Přijel v rodinné dodávce k plotu prezidentovy rezidence a zatroubil a zmatení strážci ho pustili do areálu. Své pochybení vysvětlovali tím, že další vjezd byl rozbitý a mysleli, že rodina je oprávněna ke vstupu. A podobných případů však je mnohem více, Nepříliš lichotivou vizitkou je fakt, že nad ochrankou vyzráli i mentálně narušení lidé. Několikrát ovšem šlo prezidentům o život. Například John Hinckley v roce 1981 postřelil Ronalda Reagana. O třináct let později spadlo na pozemek Bílého domu malé letadlo. A v roce 2005 v Gruzii George W. Bushe nezachránila jeho ochranka ale spíše nešikovnost atentátníka. Granát totiž hodil asi 30 metrů od amerického prezidenta a ten neexplodoval jen díky tomu, že byl příliš těsně svázaný.

Rovněž manželé Salahiovi vzbudili v USA senzaci vniknutím bez pozvánky na státní večeři v Bílém domě a na recepci se osobně setkali s americkým prezidentem Barackem Obamou. Nyní manželský nabídl jedné americké televizi rozhovor o této anabázi, za který žádá několik stovek tisíc dolarů. Celý skandál propukl poté, co po státní večeři Salahiovi zveřejnil své snímky z recepce na Facebooku. Ředitel tajné služby Mark Sullivan přiznal, že jeho lidé nejspíš vůbec neprověřovali, zda na listině byli, což je velmi vážné selhání. Ačkoli tyto jedinci prošli magnetickým rámem a dalšími stupni kontroly, neměli se vůbec na tuto akci dostat. Mluvčí tajné služby, která má za úkol chránit amerického prezidenta a jeho rodinu nevyloučil, že proti manželům bude zahájeno vyšetřování a stíhání. Zatím však není jasné, jaké obvinění jim hrozí.

Na rozdíl od agentů tajné služby jejich uniformovaným kolegům stačí pouze ukončené středoškolské vzdělání. Dokonce nemusí mít ani výcvik agentů tajné služby. K podání žádosti stačí, aby byli občany Spojených států, v době podání žádosti měli minimálně 21 let a nesmí být starší 40 let. Zároveň musí být ve skvělé fyzické kondici. Uniformovaná složka tajné služby chrání Bílý dům, ale i zahraniční velvyslanectví.

V současnosti prezidentovu ochranku Tajnou službu (Secret Service) znepokojuje zejména stupňující se nebezpečí atentátu na Obamu. U řady hrozeb přitom hrála roli prezidentova rasa. Řadě lidí totiž vadí jenom proto, že je vůbec první hlavou země černé pleti.

autor: Jiří Tkanička
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. MARTIN

    AHOJ PROSIM NAPIŠ MI NA MOBYL 731 083 225 AHOJ MARTIN