opice
Zdroj: internet

Ani opice zadarmo nepodrží

5.0/5
Hodnocení:

Jestli si myslíte, že obchodování se sexem je doménou pouze nás lidí, tak jste na velkém omylu.

opice

Třeba taková samička makaka bez zaplacení nenastaví ani náhodou, ale pokud samec ví, jak ji uplatit, stává se z ní nefalšovaná nymfomanka, které nesahají po paty ani ty nejnáruživější dračice. Čtěte dál a zjistíte, že se sexuální svět opic a lidí zase tolik neliší.

Určitě si z nějakého přírodopisného dokumenty vybavujete obrázek dvou makaků, z nichž jeden druhému vybírá ze zad breberky. Tato výpomoc je celkem pochopitelná. Kdyby si navzájem nečistili srst, tak by za chvíli měli víc blech než chlupů. Nedělají to ale z dobré vůle – ve většině případů si tímhle způsobem samec kupuje pár minut funění a slasti.

Méně samiček – dražší sex

S tímto objevem přichází Michael Gumert z Technologické university v Singapuru, který strávil dva roky v džungli ostrova Kalimantan studováním makaků dlouhoocasých. Sám ke svému výzkumu dodává: „Podobně jako u lidí funguje i ve zvířecí říši takzvaný tržní systém. Nabídka i poptávka ovlivňují cenu.“

V praxi to znamená, že si samička moc dobře uvědomuje svoji cenu. Pokud je v tlupě s více samičkami, tak se dá koupit za osm minut škrábání a čištění srsti; když je ale sama, zvedne svoji taxu na dvojnásobek. Přitom ty nejnáruživější samice zvládnou až čtyři čísla za hodinu. „Je to první případ výměny tohoto druhu, který jsme u primátů opačného pohlaví zaznamenali,“ doplňuje Gumert. Takže až se příště partnerce nebude chtít, zkuste ji osm minut drbat na zádech a třeba se rozmyslí (pokud nemáte milenku, tak šestnáct).

Platit musí i šimpanzi

S tvrzením, že makakové jsou jediné prodejné opice, nesouhlasí Kimberley Hockingsová ze Skotské university. Podle ní si totiž sex kupují i šimpanzi – sice méně okatě, ale kupují. Samci šimpanzů si totiž přímo neříkají o sex, ale nejprve se gentlemansky dvoří, nosí své vyvolené dárky a teprve potom doufají, že jejich snaha přinese ovoce. Pro srovnání těchto dvou druhů opic můžeme říci, že makakové jsou borci jdoucí hned na věc a šimpanzi šprti, co nosí dárky a ve skrytu duše doufají, že něco bude.

Vědci zkoumali šimpanzí tlupu v západoafrické Guineji od roku 2003 do roku 2005. Za tu dobu zjistili, že šimpanzi chodí krást ovoce k místním farmářům a následně ho nosí svým vyvoleným. Šimpanzice mají tu výhodu, že se nemusí líčit ani nosit minisukně, bohatě jim stačí, že jsou v produktivním věku. Více partnerek se pak samozřejmě dočká ten, jenž nakrade nejvíce ovoce.

„Takovéto odvážné chování je pro samice velmi atraktivním rysem. Pozitivní pozornost samic kromě toho přitahuje i vlastnictví takové lahůdky, jakou je pro šimpanze papája,“ hájí svůj výzkum Hockingsová. Podle pozorování zvládnou ti nejlepší šimpanzi přinést své milé sladký úplatek až 22krát do měsíce. Jediný rozdíl mezi nimi a námi je ten, že samičky nevlastní žádný opičí pasák, kterému by musely dávat část z výdělku.

Zdeněk Kolbuch

autor: pitrs
rubrika: Sex a vztahy
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.