Rolls-Royce Ghost
Auta, která Vás nesežerou! Tyto vozy Vás přepraví levně a ekologickyZdroj: Internet

Auta, která Vás nesežerou! Tyto vozy Vás přepraví levně a ekologicky.

2.5/5
Hodnocení:

Snem každého řidiče je aby jeho plechové zlatíčko „žralo“ co nejméně. Zvláště dnes, kdy cena nafty a benzínu prudce stoupá, je problematika snížení spotřeby hodně aktuální. Přední automobilky se samozřejmě snaží svým zákazníkům vyhovět a problém spotřeby co nejefektivněji řešit. Čas od času se proto objeví koncept vozu, jehož spotřeba je opravdu velmi nízká. Jedním z těchto pokusů o úsporu pohonných hmot je Volkswagen XL1, jenž byl loni představen na výstavě v exotickém Kataru.

Automobil Volkswagen XL1 svou výškou spotřeby skutečně ohromí! Podle konceptní studie si vůz vystačí s pouhými 9 deci paliva na 100 kilometrů. O pohon se stará vznětový dvouválec s objemem 800 centimetrů krychlových, přeplňováním a výkonem 48 koní, který je napájen z baterií, jež lze dobíjet z běžné domácí zásuvky. Volkswagen XL1 není určen pro běžnou sériovou výrobu, nicméně lze očekávat, že jeho výsledky se v brzké době odrazí v některých sériově vyráběných volkswagenů.

Jedním z hlavních problémů úsporných automobilů, respektive konceptů těch opravdu nejúspornějších, jejíž motor spotřebuje na 100 kilometrů jen asi litr paliva a méně, je, že většinou nejsou moc praktické a často se ani autu nepodobají. Tlak fyzikálních zákonů je prostě neúprosný a velké snížení spotřeba se zkrátka musí projevit v redukci plochy tření. V praxi to znamená, že vozidlo pojme maximálně dva pasažéry či se musí zmenšit objem zavazadlového prostoru.

Každý rok se tradičně koná celosvětová soutěž Shell-Eco-maraton. Pravidelně se na ní utkávají vozy o titul auta s nejnižší spotřebou pohonných hmot. A právě díky tomuto zápolení se mohou již některé sériově vyráběné automobily vybavené spalovacím motorem pyšnit opravdu nízkou spotřebou. A které vozy jsou favoriti?

  • Jedním z nejúspornějších sériově vyráběných vozů na trhu je Volkswagen Polo Bluemotion. Může se pochlubit spotřebou 3,3 litrů na 100 kilometrů. Dopomáhá mu k tomu celá řada vychytávek jako samočinné vypínání motoru v případě stání vozu, inteligentní alternátor, jenž odlehčuje motor při akceleraci a tak dále. Jeho cena se pohybuje okolo 470 000 Kč.
  • Mezi zahraniční konkurencí vozů s nízkou spotřebou si nezadá ani Škoda Fabia Greenline, jejíž tříválcový přeplňovaný naftový motor 1,2 TDI CR DPF (55 kW) zužitkuje na 100 kilometrech 3,4 litru paliva. Cena automobilu se pohybuje okolo 350 000 Kč.
  • Nízkou spotřebou se také může chlubit Opel Corsa ecoFlex. Tento vůz představila německá automobilka koncem roku 2010 a spotřebuje 3,5 litru na 100 kilometrů. Jeho cena je 430 200 Kč.
  • Další alternativu úsporného vozu představila korejská automobilka KIA. Jedná se o auto KIA Rio, ta disponuje motorem o spotřebě krásných 3,5 litru na 100 kilometrů a cenově se pohybuje zhruba od 230 000.
  • Dalším úsporným automobilem je Ford Ka Economic vykazující průměrnou spotřebu 4,1 litru na 100 kilometrů. Na takto dobrém výsledku se podílí mimo jiné i speciální indikátor, který na přístrojové desce signalizuje řidiči optimální moment pro zařazení jiného převodového stupně. Jeho cena je okolo 360 000.
  • Velmi dobrou spotřebu má také japonská Honda CR-Z a to díky koncepci takzvaného dynamického klínu, který se vyznačuje nízkou linií kapoty a výraznou aerodynamikou. Kvůli těmto vlastnostem dosahuje tato Honda spotřeby 5 litrů na 100 kilometrů. Cenově se vůz pohybuje okolo 560 000 Kč.

O snížení spotřeby usilují také výrobci legendárních luxusních limuzín Rolls-Royce. Tyto krasavci spotřebovávají několik desítek litrů paliva na 100 kilometrů. Je sice pravda, že jejích majitelé většinou výši spotřeby z finančních důvodů řešit nemusí, ale přece jen i zde je patrná snaha o úsporu a to především z ekologického hlediska. Nejmladší a neúspornější člen rodiny Rolls-Royce se nazývá Ghost a vychází z modelu Rolls-Royce 200EX. Jeho spotřeba je 13,6 litrů na 100 kilometrů, což je z pohledu obyčejných lidí dost, ovšem stále je to nejméně v porovnání s ostatními modely. A kolik stojí? Něco okolo 8,5 miliónů korun. Tohle auto zkrátka není pro obyčejné lidi…

http://youtu.be/Vn_8uJ60GvY

 

autor: Viktor Šimík
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.