Autolib: Zdroj:Sophie Robichon/Mairie de Paris
AutolibZdroj: Sophie Robichon / Mairie de Paris

Autolib – půjčovna automobilů na elektrický pohon.

3.0/5
Hodnocení:

Ve francouzském hlavním městě Paříži nabízejí lidem 21. století mnohem vynalézavější a efektivnější možnost pohybu. Jednoduše řečeno, pronajímají auta na elektrický pohon pro pohyb po městě a v blízkosti metropole.

Autolib-elektromobil-dobíjení. Zdroj:Sophie Robichon / Mairie de Paris

Dobíjení elektromobilu. Zdroj:Sophie Robichon / Mairie de Paris

Princip je jednoduchý. Přijdete do jedné z poboček půjčovny a vyberete si vůz, který můžete na kterékoli jiné pobočce vrátit. Služba je v provozu 24 hodin 7 dní v týdnu. Můžete si vozidlo půjčit jednorázově, ale je možné vozidlo používat i paušálně na delší dobu. Dokonce je v plánu zavedení samoobslužných půjčoven. V každé stanici bude možnost automobil dotankovat. A nejen ve stanicích, město vybuduje síť 1400 čerpacích terminálů v centru města a v přilehlých předměstích. Takže s dojezdem a dobitím baterií nebude problém. Momentálně je rozmístěno na 45 poboček v okolí Paříže a dalších 200 se plánuje zprovoznit do konce roku. Celkový počet do června 2012 by měl dosáhnout 1000 stanic z toho 500 v okolí a v centru Paříže.

Autolib-elektromobil-platební terminál. Zdroj:Sophie Robichon / Mairie de Paris

Platební terminál. Zdroj:Sophie Robichon / Mairie de Paris

Stane se Paříž městem elektrických vozidel? Starosta Paříže Bertrand Delanoë, má v plánu tuto myšlenku dotáhnout do konce. K flotile vozidel ve svém městě má v plánu přidat ještě další a bude je nabízet ve dvou desítkách okolních měst. Nejen že tím získá značnou finanční částku, ale ještě navíc zlepší životní prostředí ve svém městě a umožní občanům pohybovat se ve vozidlech budoucnosti. Studie, kterou si nechal vypracovat pro tento projekt, potvrzuje, že se sníží emise oxidu uhličitého až o 22 000 tun ročně. Samozřejmě se zlepší i dopravní situace, jelikož nebudou muset obyvatelé Paříže vlastnit vozidla. Byl by to revoluční způsob dopravy a Paříž se stane jedním z prvních měst na světě, které nabízí tento druh služeb.

Autolib-elektromobil-stanoviště - Zdroj:Sophie Robichon / Mairie de Paris

Stanoviště - Zdroj:Sophie Robichon / Mairie de Paris

Program Autolib se plánoval už od roku 2008. Po mnoha zdrženích a problémech se konečně projekt realizuje. Na jeho provozu se bude podílet spousta celosvětově známých společností např. výrobci automobilů německého Daimleru nebo francouzského Renaultu a Citroenu.

Podle Herberta Kohlera, vedoucího společnosti Daimler, je tento projekt velmi zajímavý, ale také velmi náročný, jelikož se zatím elektrické vozy nevyrábějí v takovém v masovém měřítku. S podobným projektem začínají i v Londýně a v budoucnu se očekává, že se připojí i další evropské metropole jako například Berlín.

autor: Jiří Tkanička
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.