sbu-v3-action-01
Automatický cirkusák SBU V3Zdroj: Internet

Automatický cirkusák SBU V3

0.0/5
Hodnocení:

Jízdu na unicyklu jste většinou viděli u artistů v cirkuse, nebo možná u pár adrenalinových nadšenců. Tohle je ovšem něco jiného – neříkáme, že na to nepotřebujete jistou šikovnost a celkovou rovnováhu, ale u SBU V3 vám vydatnou pomoc nabídnout počítače a elektromotory.

Určitě znáte oblíbený (a kapku předražený) SegWay, která se ovládá pouhým nakláněním dopředu a vzad, případně otáčením rukojeti, či nakláněním sloupku řidítek. SBU V3 je založen na podobném principu – gyroskopy hlídají vaší polohu a udrží vás ve vzpřímené pozici, pokud jde o podélný směr jízdy. Pokud jde ale o směr a příčnou rovnováhu, o to se musíte postarat sami.

I tak se ale chytrá elektronika stará o stabilitu i při zatáčení a když to nezvládnete a musíte seskočit, motor se automaticky vypne. Unicykl dokáže zrychlit z klidu na 15 km/h za necelé tři sekundy a jeho maximální rychlost je téměř 25 km/h. Elektromotor o výkonu 1000 Wattů je vestavěný přímo do kola a stroj zvládne jet do 30% stoupání. Z kopce naopak brzděním dobíjí akumulátor, umístěný ve sloupku pod sedadlem.

Jisté je, že SBU se nestane hitem mezi kravaťáky, kteří chtěji vypadat cool při cestě z kanceláře na odpolední frapuccino, pořád to bude spíš hračka pro sportovce a nadšence. Ale kdo ví, třeba přijdou další verze, které budou ještě stabilnější a jednodušší na ovládání.

autor: Jan Koubek
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.