Bentley-Mulsanne
Bentley MulsanneZdroj: Bentley

Bentley Mulsanne – nejnovějším z rodiny Bentley

5.0/5
Hodnocení:

Bentley je jednoznačně luxusní vůz. Model vozu z roku 1930 byl dokonce nejdražším a nejluxusnějším britským autem své doby. Bentley byl, je a zřejmě zůstane vozem pro movité, kteří si cení tradičního designu, ruční práce a moderní techniky. Ne náhodu značka slavila v roce 2009 již devadesáté narozeniny.

Bentley Mulsanne

Nejnovějším z rodiny Bentley je Mulsanne, nástupce úspěšného Arnage. Čtyřdvéřový sedan s motorem6,75 lRolls-Royce V8 a osmirychlostní automatickou převodovkou ZF 8HP  patří do třídy full-size luxusních automobilů. Jeho název, Mulsanne, tu už jednou byl. Pod stejnou značkou se vyráběl Bentley v letech 1980 – 1992. Toto jméno je odvozeno od zatáčky a nejdelší rovinky na slavném okruhu Le Mans, na němž vozy značky Bentley sbíraly cenná vítězství.

Pro Mulsanne, jako pro každý Bentley, jsou typická velká kulatá světla. Dá se říci, že je to poznávací znamení všech vozů této značky. Kromě nich má navíc menší přídavná světla sloužící pro denní svícení a směrovky. Dalším typickým znakem všech vozů Bentley je velká maska chladiče. Pod ní je umístěn nárazník se širokým nasávacím otvorem. Ksichtík starého, dobře živeného, seriózního pána…

Bentley Mulsanne

Vůz má krátký přední převis a poměrně dlouhou kapotu. Robustní tvary, které dále navazují, prozrazují, že se jedná nejen o vůz komfortní, ale i výkonný. Hladké a zaoblené velké plochy jsou překvapivě doplněny výrazně prohýbanými hranami. Pohled zezadu nabízí znalcům značky oproti starším vozům změnu a zvlášť nelze přehlédnout vyklenutí bočního prolisu nad zadním blatníkem a sešikmené zadní čelo.

Celá karoserie je propracovaná do nejmenšího detailu. Její výroba je náročná, neboť velký podíl zde mají tradiční karosářská řemesla a spousta ruční práce. Výrobce se netají tím, že proces výroby trvá celých devět týdnů! Pro tento nový vůz vzniklo dokonce nové montážní středisko. Těsně vedle sebe v něm spolupracují roboti, jejichž úkolem je hlavně bodové svařování a nýtování, a šikovní a zruční karosáři, kteří se ruční prací podílí na opracování plechů.

Bentley Mulsanne

Jejich šikovnost je nutností, neboť Bentley klade důraz na až tak precizně vypracovanou karoserii, nakolik to v běžné automobilové produkci není možné. Roboti jsou sice rychlí a spolehliví, ale není nad přesnou ruční práci, je-li zapotřebí, i téměř hodinářskou. Veškeré spoje jsou proto nejen pečlivě zbroušeny, snad lépe než nehty kdejaké miss krásy, ale i překryty mosazí. Není bez zajímavosti, že páni karosáři z porodního sálu Bentley Mulsanne obdrželi dokonce za mimořádnou kvalitu své práce ocenění od British Institute of Sheet Metal Engineering.

Mulsanne „je ušit“ z mnoha materiálů – patří mezi ně např. hliník, kompozity či vysokopevnostní ocel – není to tedy žádný drobeček. Říká se o něm, že zapadá do mezery mezi Rolls-Royce Ghost a Phanton a že si jím automobilka kompenzuje absenci velkého modelu vozu, jakým je například zmíněný Rolls-Royce Phanton. Délka stroje Mulsanne je5575 mm, šířka2208 mm, vysoký je1521 mm. Rozvor činí3266 mm. Standardně stojí na dvacetipalcových kolech, ale můžete ho mít, budete-li si přát, postavený i na jedenadvacetipalcových.

Bentley Mulsanne

Uvnitř vozu máte pocit bezpečí a může vám tak trochu připomínat, jako byste navštívili salon nefalšované starší dámy horních vrstev. I přes neodmyslitelné moderní prvky na vás dýchá serióznost stylu minulého století. I to dělá z vozů Bentley něco výjimečného.

autor: Eva Brabcová
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.