Super Bowl - americký sportovní svátek.
Super Bowl - americký sportovní svátek.Zdroj: Internet

Blíží se jeden z amerických sportovních svátků – finále Super Bowl.

5.0/5
Hodnocení:

Pomalu se blíží 5. únor, pro nezasvěcené pouhé datum, ale pro fanoušky NFL jeden z největších amerických sportovních svátků roku – Super Bowl. Jedná se o finále ligy amerického fotbalu NFL, je sportovním fenoménem severoamerického kontinentu a pro běžné Američany bezmála svátkem. První souboj Super Bowl se uskutečnil na základě dohody mezi National Football League a jejím mladším rivalem American Football League 15. ledna 1967 a Green Bay Packers z NFL porazili v losangeleském Memorial Coliseu vítěze AFL Kansas City Chiefs 35:10.

Popularita utkání, které je od sloučení obou soutěží v roce 1970 soubojem vítězů dvou konferencí (AFC a NFC), postupně stoupala, dnes jde především o obrovskou show na stadionu i před televizními obrazovkami. Každý Super Bowl nese v Americe označení pomocí římských číslic místo toho, aby byl přesněji určován podle roku, kdy se koná, nebo sezóny, na kterou navazuje.

Historicky nejúspěšnější tým NFL s 13 tituly sídlí ve stotisícovém městečku Green Bay na břehu Michiganského jezera ve Wisconsinu. Green Bay Packers jsou posledním zástupcem týmů z malých měst, které byly ve 20. letech minulého století, kdy vznikla profesionální NFL, naprosto běžné. Klub je také jedinou organizací vlastněnou komunitou fanoušků, která řídí profesionální sportovní tým v USA, nezisková společnost má celkem 112 158 podílníků. Největší úspěchy klubu v 60. letech jsou spojeny s osobou trenéra Vince Lombardiho, pod jehož vedením získali Packers i první dva Super Bowly.

Celkově nejúspěšnějším týmem historie Super Bowlu jsou Pittsburgh Steelers. Dokázali zvítězit celkem šestkrát. Pět vítězství mají na kontě Dallas Cowboys, kteří jsou s osmi vítězstvími v NFC nejčastějším účastníkem „Super Sunday“, a také San Francisco 49ers, kteří dokázali vyhrát všech pět finále, do kterých postoupili. Stoprocentní úspěšnost mají ještě další čtyři celky, všechny se ale účastnily finále pouze jednou. Čtyřikrát bez jediného úspěchu si v Super Bowlu zahrály týmy Minnesota Vikings a také Buffalo Bills.

Super Bowl může hostit jen stadion, který má odpovídající vybavení. Mezi podmínky, které si NFL dává, je například velikost alespoň 65 tisíc míst pro diváky, prostory určené velikosti pro programy pro fanoušky a pro média, dostatečná hotelová kapacita, oddělené tréninkové kempy pro oba týmy a také průměrná únorová teplota přesahující 10 °C. Stadion, kde se Super Bowl hraje, určuje NFL obvykle několik let před samotným zápasem. Zatím ani jednou nenastoupilo v Super Bowlu mužstvo, které by hrálo na domácím hřišti. Nejčastěji Super Bowl hostila města New Orleans, Miami a Los Angeles.

Super Bowl je jednou z nejsledovanějších sportovních událostí přenášenou televizí. V letech 2001 a 2004 její sledovanost překročila i zájem o největší fotbalové přenosy, obvykle ale zaostává za finálem fotbalové Ligy mistrů. Sledovanost finálového souboje se odhaduje na 110 milionů diváků nejen z USA, přičemž ženy tvoří překvapivých 40 %. Super Bowl XLIV, hraný v únoru 2010, byl vůbec nejsledovanějším televizním programem v americké historii. Přenos sledovalo 106,5 miliónu diváku a vystřídal poslední epizodu seriálu M*A*S*H, která se v čele držela 27 let. Přestávky v poločase Super Bowlu jsou také pravděpodobně nejžádanějším mediálním prostorem pro inzerenty televizních reklam vůbec.

http://youtu.be/L2NsLY87ecQ

Super Bowl doprovází pravidelně zábavný program o poločasové přestávce. Nejprve šlo o promenádní vystoupení dechových orchestrů, ale v průběhu let se podoba show změnila a prostor dostávají hlavně zpěváci populární hudby. Přestávka v Super Bowlu trvá celou hodinu. V Houstonu při XXXVIII. Super Bowlu v roce 2004 došlo ke skandálu, který měl dopad na celou televizní kulturu USA. Zpěvák Justin Timberlake při společném vystoupení strhl Janet Jacksonové část jejího kostýmu a ukázal kamerám její nahé pravé prso. Celoamerická aféra vedla mimo jiné k tomu, že NFL ukončila svou spolupráci s televizí MTV, která přestávkovou show připravovala. V následujícím roce vystoupil v opatrnějším přestávkovém programu Paul McCartney.

V Evropě je i kvůli časovému posunu stále spíše libůstkou pro sportovní nadšence. Zkuste mu dát letos šanci a shlédněte souboj opravdových drsných chlapů!

autor: Kamil Blážík
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.