JARRE Bte. SGDG
Zdroj: internet

Bohem a uživateli zapomenuté pistole – část II.

5.0/5
Hodnocení:

Navazujeme na první část příspěvku, věnovaného pistolím, které vynikaly svéráznou či, podle svého tvůrce, novátorskou konstrukcí, nicméně jejich kariéra z velké většiny znamenala jen komerční neúspěch a následoval jejich pád do věčného zapomnění, odkud je tu a tam vytáhnou pouze sběratelé kuriozit. Ke třem minule uvedeným kuriozitám se dnes přidá trojice další.

 

Poissoniere

poissoniere

 

Země původu: Francie

Ráž: 9 mm

Kapacita zásobníku: 10

Touto svéráznou konstrukcí se vrátíme do doby, kdy se konstruktéři všemožnými způsoby snažili zvýšit rychlost přebíjení u pistole (jiné než jednoranové pistole tehdy neexistovaly).  Krátkým palným zbraním v oněch dobách jednoznačně vládly revolvery a zdálo se, že jejich dominace vydrží navěky. Jistý francouzský konstruktér se pokusil uvést na trh takovou pistoli, která by měla větší kapacitu nábojů. Tajemství spočívalo v na první pohled nápadném zásobníku, který se do zbraně dával z boku a po každém výstřelu se ručně posunul o jeden náboj dál. Pak stačilo jen natáhnout kohout a znovu vypálit. Rychlost palby se sice výrazně zvýšila, navíc bylo poměrně snadné zásobník vyměnit, nicméně tím výhody zbraně končily. Za největší nedostatek lze označit skutečnost, že pistole se založeným zásobníkem se prakticky nedala přenášet jinak než v ruce a jakékoliv skryté nošení se prakticky vylučovalo. Zbraň, přezdívaná též „Harmonika“, se proto nerozšířila a velmi rychle zmizela z trhu.

Mannlicher 1894

mannlicher94

 

Země původu: Rakousko-Uherko

Ráž: 6,5 mm

Kapacita zásobníku: 5

Pistole dokazující staré pořekadlo, že i mistr tesař se občas utne. Její tvůrce, Ferdinand Mannlicher, proslul svou konstrukcí závěru pro vojenské opakovačky, který se u sportovních, loveckých i odstřelovacích pušek používá dodnes. Během své kariéry Mannlicher vyrobil také několik typů pistolí, z nichž právě model 1894 dopadl nejhůře. Jednalo se o  nepříliš pohlednou zbraň používající neobvyklý systém s předkluzem. Konstruktér zbraň nabízel pro armádní zkoušky v Německu a ve Švýcarsku, kde byla část těchto pistolí také vyrobena, ovšem výsledek se nedostavil prakticky žádný. V zemi svého původu se produkce neujala žádná zbrojovka, několik prototypů však celkem kuriózně vzniklo u  Severorakouské drážní společnosti. Omezená produkce skončila v roce 1894, přičemž obnášela pouhých 200 kusů. Mannlicher poté opustil použitý nepraktický systém a nakonec slavil úspěch s velmi elegantním modelem M1900.

Elgin Cutlass

elgin_coutlas

 

Země původu. USA

Ráže: .54

Kapacita zásobníku: jednoranová

Pistole náleží do kategorie tzv. kombinovaných zbraní. Podobné konstrukce vznikaly v době, kdy bylo nové nabití vystřelené jednoranové zbraně velmi zdlouhavé a střelci se během té doby mohla hodit ještě chladná zbraň. Tuto konkrétní pistoli navrhl a zkonstruoval George Elgin s úmyslem nabídnout ji americkému námořnictvu. Jednalo se o klasickou perkusní pistoli, kombinovanou s asi 280 mm dlouhou čepelí ve stylu bowie-knife. Námořnictvo zbraň skutečně přijalo, jenomže odebralo pouhých 150 kusů. Důvod, proč tuto zbraň, která doplatila pouze na nízký zájem a nikoliv špatnou konstrukci (na perkusní pistoli opatřenou nožovou čepelí by nic nezkazil ani Brouk Pytlík), zařazujeme do tohoto příspěvku, spočívá v tom, že nezájem dokázala během své kariéry hned dvakrát. Jednou u výše zmíněného námořnictva a podruhé na civilním trhu roku 1977, kdy se objevila série přesných replik. Ani tentokrát se úspěch nedostavil a je zajímavé, že i ona modernější série patří mezi sběrateli k velice vyhledávaným artiklům.

Jan Hauer

autor: Jan Hauer
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.