Dardick
Zdroj: internet

Bohem a uživateli zapomenuté pistole

4.5/5
Hodnocení:

Potřetí se vracíme k pistolím, jejichž úloha v dějinách palných zbraní se omezila na pozici slepých konstrukčních uliček, komerčních propadáků a následné přímé cesty na post sběratelsky zajímavé komodity. Touto částí se také náš průvodce po těchto raritách uzavírá, možný návrat k tématu v budoucnu však nevylučujeme.

 

Dardick

Dardick

Země původu: USA

Ráž:  .38 Dardick

Kapacita zásobníku: 11

Konstrukčně neobvyklá pistole uvedená na trh roku 1954. Dá se o ní mluvit jako o kombinaci pistole a revolveru. Náboje byly uloženy v zásobníku v rukojeti jako u naprosté většiny jiných pistolí, tělo zbraně pak ukrývalo zvláštní otáčivý válec se třemi trojúhelníkovými komorami. Každý z nábojů (jednalo se o revolverový .38 Special) měl kolem sebe speciální plastový obal stejného tvaru jako komory válce. Při každém výstřelu se válec pootočil, takže vystřelený náboj vypadl ze zbraně a ze zásobníku se další posunul nahoru. Výrobce počítal i s dalšími typy nábojů, vyrobil také model s delším zásobníkem a konverzi na lehkou karabinu. S čím ovšem naopak vůbec nepočítal, byla skutečnost, že uživatelé o tuto zřejmě fungující, nicméně až příliš neobvyklou zbraň, neprojevili vážnější zájem. Svůj podíl na tom nesla i vysoká cena a fakt, že náboje se nedaly běžně koupit v obchodech se zbraněmi. Produkce zbraně skončila roku 1962 a spolu s ní upadl v zapomnění i svérázný mechanismus této pistole.

 

Volkspistol

Volkspistol

Země původu: Německo

Ráž: 9×19 mm

Kapacita zásobníku: 8

 

Vznik této zbraně spadá do období konce II. světové války v Evropě, kdy Německo zoufale potřebovalo levnou zbraň vyráběnou ve velkých počtech a určenou pro rychlé vyzbrojení domobrany. Mimo známějších a zavedených modelů opakovacích pušek byl částečně realizován i projekt krátké palné zbraně zhotovené kvůli co nejnižším nákladům z lisovaných  ocelových dílů. Pistole měla stejný zásobník jako v německé armádě standardně zavedený Walther P38. Výroba probíhala ve známé firmě Mauser, ovšem zůstalo pouze u několika prototypů. Do skutečného nasazení se zbraň pravděpodobně nikdy nedostala a do dnešních dnů se zachovalo jen několik málo exemplářů. Celou situaci navíc komplikovala skutečnost, že pod stejným názvem bylo odpovědné komisi předloženo několik pistolí od různých výrobců, které se mohly lišit. Nicméně, pokud na půdě najdete něco neforemného, neestetického a pistoli jen vzdáleně připomínajícího, možná se na vás usmálo štěstí – nejeden bohatý sběratel by podobnou raritu jistě uvítal ve své sbírce.

 

Lampo

Lampo

 

Země původu: Itálie

Ráž: 8 mm Gaulois

Kapacita zásobníku: 5

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se objevila zvláštní kategorie krátkých palných zbraní určených především jako sebeobranných prostředků na civilním trhu. Jednalo se o takzvané opakovací pistole, u nichž bylo nutno před každým výstřelem mechanickou cestou dostat náboj do komory. Různé takové konstrukce vznikaly po celé Evropě, ale u uživatelů žádných zázračných výsledků nedosáhly. Oproti revolverům toho moc nabídnout nemohly a navíc se schylovalo k masovému prodeji samonabíjecích zbraní s větším zásobníkem a možností mnohem rychlejší střelby. Mezi opakovací pistole, které alespoň nějaký úspěch zaznamenaly, patří i zvláštně vyhlížející typ Lampo. Na první pohled na něm zaujme zvláštní kroužek sloužící jako spoušť. Před výstřelem stačilo kroužek prstem natáhnout směrem od sebe a následným přitažením zpět pistole vystřelila. Jde o vcelku zajímavý způsob střelby jako dělaný pro lidi, které už omrzelo posilování ruky pomocí gumového kroužku.

Jan Hauer

autor: Mzone
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.