Brunch
InternetZdroj: Brunch

Brunch aneb jak strávit gurmánskou neděli

0.0/5
Hodnocení:

V Anglii je brunch již nedílnou součásti stravovacího folkloru většiny obyvatel a neděle se pravidelně odehrávaji v tomto duchu. Nyní jeho obliba stoupá i v České Republice a stále vic restaurací rozšiřuje svoji nabidku o nedělní brunch.

Kde se vlastně brunch vzal? Jeho název vznikl spojenim slov breakfeast a lunch, tedy v doslovném překladu něco jako snídaňoběd. Vznikl původně v Anglii, kde většina rodin chodí pravidelně každou neděli do kostela. Obvykle nestihnou snídani, a když se vrací,  je na oběd ještě brzy. A proto zde vznikl nápad propojit to dohromady. Brunch si velmi rychle získal popularitu a rozšířil se do celého světa. Je velmi oblíbený třeba v USA, kde se pořádá při různých slavnostních příležitostech. Nejpopulárnější je novoroční a valentýnský brunch. Velmi oblíbený je i ve Francii, protože Francouzi odjakživa mají rádi dobrou kuchyni. Jen se vyhýbají slovu brunch a říkají tomu „le grand petit déjeuner“,  tedy „velká snídaně“.

U nás si brunch získává stále větší oblibu pro rodinná setkání nebo pro neformální obchodní jednání. Při brunchi totiž nejde jen o gurmánský požitek, ale také je to společenská událost. Obvykle se vyžaduje casual dress, což se dá pojmout jako nedbalá elegance. To neznamená džíny nebo krátké kalhoty, ale vhodné jsou třeba tmavé kalhoty, společenská košile, šaty, topy nebo sáčka. Brunch začíná obvykle v 11 hodin dopoledne a hodovat se může až do 3 hodin odpoledne. Výhodou je, že zaplatíte pouze vstup a pak můžete jíst a pít, co hrdlo ráčí. Není zde kromě času žádné omezení, jen to co váš žaludek snese.

V nabídce bývají studené předkrmy, saláty, grilovaná masa, zapečená jídla, ovoce a dezerty. U správného brunche by minimální nabídka měla zahrnovat 20 druhů předkrmů, 10 hlavních jídel, 5 druhů příloh a 15 druhů dezertů. Záleží pak zda konkretní podnik nabídku rozšíří nebo přidá i místní speciality.

Středozemní brunch v restauraci Zinc v hotelu Hilton.

Brunch s podtitulem Family, Friends, Food, Fun nabízí kulinářský zážitek v podobě středozemní kuchyně, kde na vás budou čekat čerstvé ústřice, humři, losos, filety, tygří krevety, rybí koláč a jiné mořské pochoutky. Samozřejmostí jsou klasické lahůdky jako je sushi, sušené hovězí, olivy, čerstvá šunka, maso krájené před vámi  nebo výběr sýru. Nejoblíbenější je dezertový bar, kde si vybere opravdu každý, protože výběr dortu je opravdu nadstandartni. A jako sladkou tečku na konec určitě vyzkoušejte oxfordský pudink z chleba a másla s krustou z brandy nebo rebarborový kompot se smetanou a sýrem mascarpone. Prostředí v restauraci je velmi příjemné a navíc vám k jídlu bude hrát jazzova kapela.

www.hiltonpragueoldtown.com

Cena: 990 Kč na osobu

Tématické brunche v Mövenpick Hotelu Praha.

V restauraci Il Gardino, kam se dostanete hotelovou lanovkou, najdete každý měsíc výběr z několika brunch menu podle konkrétních surovin. Určitě doporučujeme květnový brunch plný chřestu a jahod, plný specialit ze zdravých surovin. A navíc zde bude i doprovodný program: karikaturista, žonglérské vystoupení a živá hudba na kytaru. V červnu vás bude čekat brazilský brunch se samba skupinou a tanečníky, churrasco grillem a caipirinhas. A v červenci brunch plný hub a lesních plodů, kde začněte prázdniny výtečným jídlem, vystoupením street dance, tématickým malováním na tvář, hlavolamy a živou kytarovou hudbou. Určitě si užijete kulinářský zážitek ve spojení s nádherným výhledem na Prahu.

www.moevenpick-hotels.co

Cena: 950 Kč

Mezinárodní degustace v SOHO restauraci

Restaurace SOHO připravila speciální brunch menu s programem pro rodinné setkání, kde se soustředí i na ty nejmenší. Je připraven bohatý doprovodný program, hry, soutěže a hračky. Ochutnáte zde mezinárodní speciality jako jsou teplé japonské předkrmy, srbská pleskavica, italský chléb s čerstvým sýrem, česká krupicová kaše a spousta jiných zajímavých pokrmů z celého světa. Pro labužníky je to ideálně strávený čas, protože tu ochutnáte mnoho různých chutí z celého světa.

www.sohorestaurant.cz

 

autor: Mzone
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.