herni-konzole-nintendo-wii-u-1
Nintendo Wii UZdroj: Nintendo

Budoucnost domácích herních konzolí slibuje další revoluci

5.0/5
Hodnocení:

Nejprodávanější herní konzole současnosti Nintendo Wii už je na trhu nějaký ten pátek, a tak se vyrojily různé spekulace typu „kdy vyjde nová verze a jaká bude“. Na spoustu zaručených informací odpovědělo Nintendo na herní konferenci E3 v Los Angeles.

Nová konzole od Nintenda není jen tak ledajaká. Ostatně i s nedávným handledem Nintendo 3DS se tento japonský herní gigant vydal trošku neočekávanou a strastiplnou cestou. Jako vůbec první konzole totiž nabízí hraní ve 3D. Nové Nintendo Wii tuto variantu podporovat nebude, zato si hry zahrajete v plném HD rozlišení.

Nové dítko z továrny jménem Nintendo se jmenuje Wii U a opět pravděpodobně způsobí revoluci v herním průmyslu. Abyste však nebyli zmateni – jako novináři při samotném odhalení – Wii U není konzole, ale jen její ovladač. Ne však ovladač obyčejný. Připomíná hybrid mezi klasickým Wii Remotem a Nintendo DS. Ačkoliv se opravdu jedná o ovladač, má v sobě zabudovaný dotykový displej a gyroskop na snímání pohybu. Tak trochu si asi budete připadat, že držíte nějaký designově ošklivý tablet než ovladač k herní konzoli. V Nintendu se totiž zaměřili hlavně na ergonomická tlačítka a na jejich dobrou odezvu než na design.

Hry lze ovládat několika způsoby. Dotykovým displejem, nakláněním celého ovladače anebo klasickými tlačítky. Místo kloboučkového joystiku na nás čekají dva směrové d-pady, které známe například z nového kapesního Nintenda 3DS. Na zadní straně potom najdeme tzv. pedálová tlačítka, jež známe zase z PS3 nebo Xbox ovladačů. Díky dotykovému displeji je také možné kreslit či vybarvovat prakticky cokoliv, co se na displeji objeví. Vyhrají si tak i opravdu ti nejmenší. Mimo těchto možností se Wii U pyšní zabudovanou kamerou, takže bude možné provozovat videohovory; samozřejmostí je možnost připojení na internet. Další výborným přídavkem je jack na připojení sluchátek, abyste nerušili ostatní v místnosti.

No, a jak to vlastně všechno funguje? Ačkoliv se jedná jen o nový ovladač k Wii 2, nabízí toho opravdu hodně. Při hraní totiž budete využívat i 6,2palcový displej, takže třeba při golfu si položíte Wii U na zem a na displeji uvidíte golfový míček. Mocným švihem Wii Remote ovladačem ho potom odpálíte. Velice působivě vypadá také kombinace Wii U s obrazovkou ve hře, kde se vrhá ozubenými hvězdicemi. Ty vidíte na ovladači Wii U (respektive na jeho displeji) a rychlými tahy směrem k TV je házíte na terče, které jsou vidět právě na televizi. Další využití si dokážu představit například v RPG hrách, kdy mimo ovládání hlavní postavy budete mít na malém displeji také nabídku různých kouzel nebo útoků, které budete moci použít a jediných rychlým dotykem na displeji je vyvoláte, místo abyste pozastavili hru a bloumali zdlouhavě v menu.

Nintendo Wii U je velké a velmi příjemné překvapení. Těšíme se, že domácí hraní s přáteli nebo s rodinou dostane opět trošku jiný rozměr. Když budete hrát nějakou hru a ve dveřích se objeví manželka s tím, že se chce dívat na Ordinaci či podobný „chytrý seriál“, vy ji pustíte televizi a ve hraní můžete pokračovat na ovladači. Sice s malým displejem, ale zato bez hádky s manželkou. Jedním dechem je ale nutné dodat, že ovladač nefunguje jako samostatná herní konzole a dosah signálu je limitovaný. Osobně tipuji tak na 5 metrů od konzole.

K samotnému Wii 2 se na konferenci ani pořádně nedostalo. Je však jisté, že konzole bude schopná zobrazit hry v plném HD rozlišení a s grafickým výkonem na tom bude podobně jako současné konzole PS3 a Xbox 360. Tím se sice nové Wii dostane prakticky ihned do velkého skluzu oproti konkurentům, ale jak už dobře víme, Japonci sází spíše na dobrou herní zábavu než na grafické orgie, což se jim zatím maximálně vyplácí.

Na jaké konzoli nejčastěji hrajete?

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Krásou Wii 2 je i fakt, že bude možné použít kterýkoliv ovladač nebo periferii, kterou jste si již pořídili; některé půjdou dokonce propojit s novým Wii U.Abych ale také neustále jen nechválil, Nintendo naopak nepotěšilo použitím svých vlastních disků pro hry, jež mají mít sice kapacitu až 25 GB, ale přesto se nebude jednat třeba o Blu-ray disky, a tak využití konzole jako multimediální mašiny bude opět takřka nulové. A to je obrovská škoda. Uvidíme, jak to vše dopadne, nový přírůstek do herní branže se objeví už v příštím roce.

autor: Jan Šťastný
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. Petr

    To vypadá dobře. Uz se na to těším.

  2. gogon

    Tak to bude paráda :o)