Velikonoční zajíček....jak se Vám líbí?
České VelikonoceZdroj: hotwallpapers

České Velikonoce jsou pro cizince naprosto brutální

4.0/5
Hodnocení:

Velikonoce či pascha jsou nejvýznamnější křesťanským svátkem, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování roku 30 či 33 našeho letopočtu. V tomto svátku se snoubí křesťanské, židovské i pohanské tradice. Židé na Velikonoce slaví takzvaný pesach, který je památkou vysvobození Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví a pohané oslavují konec zimy a návrat jara. V západní křesťanské tradici Velikonoce připadají na neděli po prvním jarním úplňku, tedy na měsíc březen či duben.

V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka je spletena až z dvaceti čtyř proutků a je obvykle od půl do dvou metrů dlouhá a ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami. Pomlázka je symbolem zájmu mužů o ženy. Nenavštívené dívky se mohou dokonce cítit uražené. Vyšupaná žena dává muži barevné vajíčko jako symbol jejích díků a prominutí. Pověst praví, že dívky mají být na Velikonoce vyšlehány, aby zůstaly celý rok zdravé a uchovaly si plodnost. V některých oblastech ženy mohou pomlázku oplatit odpoledne, kdy vylívají na muže a chlapce kbelíky studené vody. Zvyk se napříč českými zeměmi mírně mění. Jinak v Čechách nejsou tradicí hody ale koleda (hody jsou spíše pomístní název), přičemž koleda probíhala v průběhu roku vícekrát, ne jen v období velikonoc a jejím původním smyslem byla ochrana před špatnými vlivy a posílení těch dobrých. Za toto byli koledníci odměňováni. V průběhu doby se původní smysl vytrácel a vlastně se stala „lepší“ formou žebroty chudší části obyvatelstva.

České oslavy Velikonoc vzbuzují rozpaky, překvapení i pohoršený údiv. Za bizarní obrázek považují cizinci především zvyk švihat ženy, dívky a babičky pomlázkou upletenou z vrbových prutů. Bujaré veselí a všudypřítomný alkohol šokuje především lidi ze zemí se silnou katolickou tradicí.

Právě ve Spojených státech jsou velikonoční svátky náboženským svátkem, takže mnoho amerických rodin mimo návštěvy kostela se schází kolem zdobení velikonočních vajíček v sobotu večer a jejich „lovu“ v neděli ráno. Podle dětských pohádek byla vajíčka během noci přinesena Velikonočním zajíčkem a poschovávaná po domě a zahradě, aby počkala na děti, až se probudí. Důvod, proč by to měl zajíček dělat, se vysvětluje jen zřídka. V Anglii je zase tradicí, že ženy přivazují muže k židlím a za propuštění požadují peníze.

V Norsku je, kromě lyžování v horách a malování vajíček, tradicí řešení vražd. Všechny velké televizní stanice vysílají kriminální a detektivní příběhy, jako je například Hercule Poirot nebo příběhy od Agathy Christie. Také noviny otiskují články, ze kterých mohou čtenáři zkusit odvodit, kdo je pachatelem. Samozřejmě také vychází mnoho knih. Dokonce i krabice od mléka bývají potištěny příběhy s vraždami.

Děti v Německu o Velikonocích zase hledají vajíčka, která podle tradice poschovával velikonoční zajíček. Dospělí Němci si za tuto dětskou kratochvíli našli náhradu a hlavní křesťanské svátky si někteří s oblibou zpestřují velikonočním hledáním piva.

Mnoho dospělých Čechů pojímá velikonoční pomlázku po svém a místo malovaných vajíček a sladkostí si vykoledují několik pořádných panáků slivovice. Velikonoční pondělí odpoledne pak vyspávají kocovinu. A které tradice se nejvíce zamlouvají Vám?

autor: Kristýna Zápotočná
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.