kasari
Zdroj: internet

Čeští kasařští mistři – Kasařský král

0.0/5
Hodnocení:

Kasaři, to nebyli jen obyčejní lupiči, kteří mlátili kladivem do trezoru a snažili se ho rozbít. Byli to inteligentní profesionálové, kteří propojovali zámečničinu, elektroniku a zedničinu, díky čemu se dostali i do toho nejzabezpečenějšímu sejfu.

kasari

Dnes vám Mzone představí krále všech kasařů, a to nepřekonatelného Jana Fialu, jenž za život dokázal „udělat“ přes čtyři sta trezorů.

Jan Fiala: Loupil i zcela nahý

První zápis v trestním rejstříku Jana Fialy pochází z doby, kdy mu bylo pouhých 14 let. Tehdy vybral prodejní stánek a v tom samém roce také ukradl pár pomerančů a trochu piva z pivovarského vozu. Ve dvaceti dal domovu vale a vyrazil do světa. Procestoval Polsko a Německo a nakonec se nechal najmout na loď Deutschland, se kterou probrázdil všechny přístavy od Singapuru až po Buenos Aires.

Vrátil se až za osm let, kdy už z něj byl zkušený zloděj, a začal zaměstnávat strážníky nejen u nás, ale v celé střední Evropě. „Jeho daktyloskopické otisky jsou dodnes vedeny pod různými jmény v kriminálních ústřednách ve Vídni, Berlíně a Paříži,“ píše ve svém článku kriminalista Miloslav Jedlička.

Mnoho kasařů bylo k nerozeznání od lidí z vyšší společnosti. Nosili drahé obleky, plynně ovládali několik řečí a už na první pohled připomínali gentlemany – Fiala ne. Přestože vykradl tolik trezorů, že by měl na vilu, tak vypadal jako šupák. Jeho trestní spis hovoří za vše: „Jmenovaný žije životem velice skromným. Alkoholu neholduje. Na jídlo není nijak náročný. Také v oblékání je velice skromný, a ačkoliv ukradl horentní sumy, nemá vlastního obleku. Chodí po celou dobu v kalhotách, které odcizil, a v jednom saku, které mu daroval společník.“

Otevřít trezor je otázkou cti

Fiala neměl potřebu nakradené jmění utrácet, jeho to zkrátka jen bavilo. Byl velmi inteligentní a žil si svůj život přesně tak, jak on sám chtěl. Nikdy nezaložil rodinu, ba ani po tom netoužil. Jediné, co ho uspokojovalo a stejně tak dohánělo k šílenství, byly krádeže. Překonání kasy bylo pro něj otázkou kasařské cti. Nebylo výjimkou, že od trezoru odcházel až ve chvíli, kdy byl ráno přistižen prvním zaměstnancem.

Za svoji kariéru dokázal otevřít přes 400 kas v devíti státech a vyloupit desítky obchodů. Jestli vám to připadá málo, tak věřte, že Fiala byl i mazaný podvodník. Od narození totiž trpěl defektem levého ramenního kloubu, jenž mu umožnil kdykoliv si bezbolestně vykloubit ruku. Toho využíval v obchodních domech, kde před něj kumpán hodil banánovou slupku, Fiala po ní “uklouzl“, vykloubil si ruku a poté požadoval na ředitelství obchodního domu náhradu, kterou mnohokráte dostal.

Při loupežích se nejednou dostal do ohrožení života. Třeba když se v Jáchymově vloupal do obchodu s textilem. Zcela nahý a za extrémních podmínek se vyšplhal po tenké tyči do skladu a odnesl si látky za půl milionu korun. K jeho smůle je následně prodal za pouhých pět tisíc korun…

Fiala nebyl žádný nepolapitelný zločinec, ale vždy si buď odseděl těch pár let (kasaři moc nedostávali), nebo zkrátka utekl. Naposledy se mu podařilo utéci v roce 1947, kdy se svou milenkou a dlouholetým kumpánem podnikl cestu do Rakouska, Maďarska, Jugoslávie a Bulharska.

Zdeněk Kolbuch

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.