Lucie_Josef_Mudroch_1
Josef MudrochZdroj: Mudrochteam

Josef Mudroch – chlap je v jádru bojovník

4.2/5
Hodnocení:

Na první pohled nenápadný a skromný, ale nestavte se mu do cesty. Josef Mudroch je totiž několikanásobný mistr Evropy v tae kwon do, mistr světa v kick boxu a účastník nejtěžšího mistrovství bojovníků K1 max pyramidy v roce 2009. Od svých 16 let se intenzivně věnuje bojovým uměním a díky své manželce také východní filosofii. Je mu 34 a stal se z něho válečník jako vystřižený z filmu.

Mohli jsme Vás vidět v kaskadérských scénách takových velkofilmů jako například Wanted, Narnie: Princ Kaspian nebo Kráska a kouzelník. Kdy jste začal s bojovým uměním?

Začal jsem v šestnácti letech s korejským tae kwon do. Když jsem pak zkusil sparing s boxerem, připadalo mi, že nemám nejmenší šanci a něco si jen namlouvám. Proto jsem přesedlal na kickbox a pak i klasický box, to mi dalo hodně tvrdou průpravu. Ale zas mi chyběla práce nohou, kopy, lokty. Jedinou variantou byl pak thai box, nejtvrdší ringový sport na světě.

Získal jste již mnoho titulů a dosáhl na stupně vítězů. Máte vůbec ještě nějaké sportovní cíle?

Neřekl bych, že si kladu konkrétní cíle. Spíš jsem se naučil dělat všechno naplno a stejně tak chci naplno trénovat dál a být připraven na cokoli, co život nebo ring přinesou. Vlastně teď už přenáším ty cíle více na svoje žáky. Chtěl bych vychovat někoho, kdo bude skutečně dobrý, a dál rozšiřovat povědomí o bojových uměních tady v ČR.

Jak často sám trénujete?

Trénuju stále. Řekl bych, že jsem kdykoli připraven na zápas. Jediné, s čím se trochu potýkám, je udržování váhy. Pět piv denně si rozhodně nedávám, ale musím hodně makat, abych si udržel váhu na zápasy. Snažím se taky jezdit pravidelně do cvičebních kempů v Thajsku, kde je trénink trochu jiný než v Evropě.

Je skutečně tak velký rozdíl mezi Thajskem a Evropou, myslím právě ve stylu tréninku?

Rozdíl samozřejmě je. Thajci jsou od malička vedeni tak, aby byli bojovníci. Zatímco tady si kluci hrají na plácku s kopačákem, tam už čtyřletí klučíci bojujou v ringu. Stejně tak i přístup k boji je u nich jiný. Chlap je tam chlap a nemá tendence ukazovat svoje bolístky ani v zápase ani v životě, což se u nás moc nevidí. Pro ně je thai box otázkou života a smrti, ne sportem. S někým bojujete, dáte mu tu nejtvrdší ránu a on se vám vysměje do obličeje.

Jsou tedy o moc lepší ?

Jezdím tam pravidelně a jsou prostě jinde. Je to celoživotní vojenský drill, síto, kterým projdou jen ti nejlepší a nejtvrdší zápasníci. Kemp se totiž stará o děti od malička a dává jim i základní vzdělání. Proto se hodně rodičů snaží svoje děti do některého z nich umístit. Srovnávat s Thajcem se ale prostě nedá.

Vraťme se ale k vám. Viděl jsem, že mezi Vašimi žáky jich je dost větších a těžších než Vy. Máte jejich respekt?

Většinou v tom problém není, ale stává se, že přijde na trénink někdo, kdo si myslí, že když má 100 kg, tak mě nemusí poslouchat. V tom případě pak s ním jdu sám do ringu a v nějakém lehčím sparingu je přesvědčím o jejich omylu. (směje se)

Co dává bojové umění životu mimo ring – jste klidnější, lépe zvládáte situace a podobně?

Asi jo. Mám na sobě vypozorované, že když jsem třeba nemocný a nemůžu delší dobu trénovat, tak jsem nevrlejší, nejistější a věci se mě dotýkají mnohem víc, než když trénuji. Chlap je chlap a potřebuje k životu nějakou formu boje, i když to v nás společnost zkouší dlouhodobě potlačit. Není ale to samé, pokud si jdete odpoledne zahrát fotbálek, jako když jdete do ringu s jiným chlapem. Boj, kontrolovaný boj, je fenoménem, jenž je podceňován a přitom napomáhá tomu, aby společnost byla víc bezkonfliktní. Člověk se psychicky zklidní a zvládá i takové situace, ve kterých by se netrénovaný jedinec choval neadekvátně. Chodí ke mně třeba kluci, kteří dělají na vysokých managerských postech, a ti říkají, jak se večer těší na ten box. Do práce pak přijdou odpočatí a v pohodě. Další věcí pak je schopnost čelit problémům a svým vlastním slabostem. I v životě si člověk totiž uvědomí, že jakoukoli slabinu objeví, musí se s ní vypořádat a nevyhýbat se tomu. Protože právě tu slabinu pak někdo či něco vyhmátne a všechno se sesype jako domeček z karet

A co agresivní chování, nemáte s tím problém u svých žáků?

Jak znám kluky, kteří se bojovým sportům vážně věnují – nemyslím ty, již o sobě po dvou letech cvičení dělají mistry – tak ti nemají potřebu někomu něco dokazovat. Ty máš svůj názor, já mám svůj názor a to je v pořádku. Pokud ale bude někdo kolem něj poskakovat a popichovat ho delší dobu, další argument už bude tvrdší.

Perete se Vy?

Jen když jsem byl mladší a potřeboval si něco dokázat, teď už se radši problému předem vyhnu. Na ulici je všechno jinak než v ringu. Rozhodnuto je v prvních deseti vteřinách. Většinou ten svalouš, jenž jde v upnutém tričku s nápisem a vystrkuje růžky, není tak nebezpečný jako třeba nenápadně vyhlížející zakomplexovaný chlap. Každý konflikt je až poslední mez, ale někdy není zbytí. Když vám nějaký magor zastoupí cestu a uráží vaši ženu, pak je to podle mě otázka cti, a i kdyby tam měl nechat vlastní kůži, chlap ji musí bránit.

Co na to rodina, většinou se ženy nedívají na tyto sporty moc shovívavým okem?

Manželka je moje žačka. Jezdíme spolu do Thajska, takže není problém. Ona sama zápasí, miluje Thajsko a místní lidi. Ráda by tam žila, protože tady jsou lidé mnohem víc naštvaní a tak.

Děti plánujete?

Děti zatím nemám, ale rozhodně chci.

Budete je učit ?

Nevim, asi bych chtěl jako každej táta, aby děti pokračovaly v tom, co dělá, ale přesvědčovat je o tom nebudu. Chtěl bych, aby byly sportovně založený, to jo. Už kvůli tomu pocitu, že si tak rychleji uvědomí, že v životě není nic zadarmo a všechno má nějaký schody, po kterých se musí vystoupat nahoru.

Tyhle sporty mohou znovu udělat z chlapů chlapy, říká Josef Mudroch. Myslím, že má v lecčems pravdu.

www.mudrochteam.com

 

 

autor: David Sychra
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
 1. napiš jméno

  komentář čeká na schválení, jestli je vyhovující, cenzor ho pěkně posoudí… tady může být napsáno jen to, co cenzor chce, aby tu bylo, jestli vono to není na hovno…

  • mar

   tak piš k věci hovado a nebudou to mazat :-)

 2. gogon

  Vypadá jak hroznej blááázen

  • Z.Cerman

   ANDĚL . Neverily jsme ze jsi to ty, kluk z male vesnice nadarmo se nerika kdyz clovek neco chce tak dokaze vsechno,prejeme hodne uspechu tobe a manzelce. r. Cermanovi.