Čínský vesmírný program
Čínský vesmírný programZdroj: Profimedia

Čína se stává pomalu ale jistě jednou ze světových vesmírných velmocí

4.0/5
Hodnocení:

Čína úspěšně provedla zkoušku spojení mezi párem bezpilotních kosmických lodí. Tento klíčový test dokázal, že Čína má velké ambice a plány ve svém vesmírném programu, a že se snaží z plných sil dohnat náskok svých konkurentů Ruska a USA ohledně technického vývoje vesmírných programů.

Raketoplán Shenzhou 8 se připojil k Tiangongu (vesmírnému paláci) zhruba 340 km nad naší planetou. Čínská státní televize vysílala v časných ranních hodinách přímý přenos. Myslím, že všichni kdo se na této operaci podíleli, si určitě oddychli, když vše dopadlo dobře, jelikož chyba v přímém přenosu, který měl lidem demonstrovat sílu a technickou zdatnost země, by dozajista nebyla prominuta. A v Číně bývají tresty velmi tvrdé.

Měsíc, cíl čínských astronautů

Měsíc, cíl čínských astronautů

Tiangong byl na oběžnou dráhu vypuštěn 29. Září, a je součástí vesmírné laboratoře, kterou Čína v budoucnu plánuje zprovoznit.

Premiér země Wen Jiabao a ostatní vysocí státní představitelé a funkcionáři, sledovali celou akci z velícího střediska v Pekingu. Čína považuje svůj vesmírný program za jeden ze svých nejdůležitějších cílů a hodlají do tohoto odvětví investovat nemalé finanční a materiální zdroje.

Představitelé čínského vesmírného programu věří, že tento zlomový okamžik v ovládnutí technologie dokování je velkým historickým skokem kupředu, protože veškeré komponenty a všech 600 palubních přístrojů bylo navrženo a vyrobeno v Číně a čínskými státními podniky.

Každopádně toto dokovací (dokování=spojení) cvičení mezi oběma plavidly je důležitým aspektem čínské snahy získat technologické a logistické dovednosti potřebné pro úplné a bezpečné zprovoznění vesmírné laboratoře, která bude schopná pojmout astronauty na velmi dlouhou dobu. V další fázi projektu v roce 2012 plánuje Čína podobné cvičení, ale již za přítomnosti astronautů.

Plánovaná čínská vesmírná stanice by měla být otevřena pro všechny vědce, nejen pro čínské. A stejně tak i pro lety do vesmíru se předpokládá  mezinárodní účast.

Čínský vesmírný program má však před sebou dlouhou cestu, dokovací techniky, které Čína právě testuje, již USA a Rusko odzkoušeli před několika desítkami let.

Čína zahájila své vesmírné dobrodružství v roce 2003, kdy astronaut Yang Liwei obkroužil zemi po oběžné dráze 14 krát. V roce 2008 se Čína stala teprve třetí zemí světa, která poslala své astronauty na „vycházku“ do volného vesmíru. Peking rovněž plánuje bezpilotní přistání na Měsíci a nasazení lunárního dálkově ovládaného vozidla již v roce 2012. Čínští vědci rovněž zvažují možnost zaslání člověka na měsíc po roce 2020.

V době světové finanční krize, kdy všichni šetří a zavírají své vesmírné programy nebo minimálně zeštíhlují rozpočet, investuje Čína obrovské zdroje k tomu, aby nejen dohonila ostatní velmoci, ale aby hrála v dobývání a poznávání vesmíru jednu z hlavních rolí.

Kdo ví, třeba příští film o cestě na měsíc se nebude jmenovat Apollo 13, ale Kung-Pao 13 a kapitán Kirk z vesmírné lodi Enterprise bude kapitán Ping-Pong z dynastie Chan a vesmírné lodi Mao Ce-tung.

autor: Jana Pokorná
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.