Umělé oplodnění, budoucnost lidského rozmnožování?
Přijděte s nabídkou kvalitního spermatu, vydělejte prašule a rozšiřte svoje geny.Zdroj: Profimedia

Darování semene je celkem nenáročná a dobře placená brigáda.

4.6/5
Hodnocení:

Dárcovství semene je už zcela běžná věc a leckomu by mohla posloužit i jako fajn přivýdělek. Nedávno se objevily zprávy, že kvalita spermatu i u mladých mužů mezi 20-30 lety za poslední roky povážlivě klesla. Podmínkám pro dárcovství vyhovuje všem kritériím pouze jeden dárce z dvaceti. Proč tedy své sperminátory nedarovat? Rozšíříte svůj genofond bez placení alimentů a dokonce si naopak něco vyděláte!

Dárcem může být muž od 18 do 40 let, který se dobrovolně rozhodl darovat spermie. V České republice dostává dárce odměnu, a to asi 500 Kč za odběr. Odběrů je asi 20 v průběhu několika týdnů. V některých zemích je dárcovství zcela bez finanční odměny. Darování spermií je zcela anonymní. Dítě nebo jeho zákonný zástupce si pouze může vyžádat po dobu 30-ti let zdravotní informace o dárci, ovšem bez údajů které by mohly vést k identifikaci dárce. Takže žádný strach, že Vám u dveří jednoho krásného dne zazvoní potomek toužící poznat svého biologického otce. Ovšem ani vy se nikdy nedovíte, zda bylo Vaše sperma použito, kdo se stal jeho příjemkyní a kolik dětí se narodilo.

Daruj sperma, rozšiř svuj genofond.

Daruj sperma, rozšiř svuj genofond.

Dárce musí před darováním projít řadou vyšetření. V první řadě je proveden spermiogram vyšetření ejakulátu, který určí počet a pohyblivost spermií. Jsou testovány pohlavně přenosné a obecně infekční choroby, jako jsou kapavka, syfilis, HIV, hepatitidy (B, C), chlamydiové infekce a tak dále. Je provedeno důkladné fyzické i psychické vyšetření. Také se provádí genetické vyšetření obecné i se zaměřením na některé dědičné onemocnění. Další podmínkou je vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání ukončené maturitou.

Průběh dárcovství začíná domluvou termínu vyšetření ejakulátu. Na vybrané klinice reprodukční medicíny Vás zavedou do místnosti, kde budete mít soukromí na to, abyste se dostatečně uvolnil a měl atmosféru vhodnou k tomu, abyste mohl poskytnout „vzorek“. Po odběru Vám do 1 hodiny sdělí výsledky. Pokud bude Vaše semeno odpovídat požadované kvalitě, provedou Vám hned i odběry krve na genetické vyšetření.

Dárcovo sperma je po první návštěvě hluboce zmraženo na teplotu kapalného dusíku, tedy -196 stupňů celsia. Po půl roce přichází dárce znovu a testy na HIV se opakují. Teprve pak se může sperma použít. Následně budete docházet v průběhu maximálně dvou měsíců na odběry ejakulátu – ideální je odevzdat cca 10 dávek. Po deseti návštěvách Vám bude vyplacena polovina náhrad za odběry ve výši 5000 Kč. Tohle už je celkem fajn přivýdělek…

Pokud vše dobře dopadne, budete mít za chvíli dětí jako smetí úplně bez starostí a k tomu nějaké prašule na kontě. Tak se chlapi nebojte a vzhůru do toho!

A ještě jedna dobrá rada na závěr. Nikdy ať Vás ani nenapadne darovat sperma takzvaně na vlastní pěst! Odpovědět na inzerát typu: „Ahoj, je mi 29 let a hledám dárce spermatu. Za úspěšné otěhotnění bych nabídla nějakou odměnu.“ Tohle zavání solidním průšvihem. Nikdo Vám totiž nezaručí anonymitu. Taky se může stát, že Vás pak dotyčná zažaluje kvůli alimentům. Následné testy DNA pak Váš osud zpečetí. Těžko budete později vykládat, že vše bylo poněkud „jinak“.

autor: Jana Pokorná
rubrika: Sex a vztahy
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. Franta

    Kde plati 500 za odber?
    Dostanu pak vysledky vysetreni krve?

    Kompletni vysetreni krve stoji nekolik tisic (s genetikou hodne pres deset). Tak mi prijde zajimavejsi spis tenhle aspekt (i kdyz 5 papiru se taky hodi).