Den svatého Valentýna. Slavíte nebo ignorujete tento svátek zamilovaných?
Den svatého Valentýna. Slavíte nebo ignorujete tento svátek zamilovaných?Zdroj: Pixmac.cz

Den svatého Valentýna. Slavíte nebo ignorujete tento svátek zamilovaných?

0.0/5
Hodnocení:

A je tu zase svátek svatého Valentýna. Někteří už týdny přemýšlejí, jak tento den prožijí a jiní se dušují, že tento komerční americký svátek nechají bez povšimnutí. Když ale nahlédneme do historie, zjistíme, že oslavy tohoto dne nevznikly za Velkou louží, ale mají původ u nás na starém kontinentu.

Dnes není problém si zjistit, že svatý Valentýn byl vlastně katolický kněz, který zemřel mučednickou smrtí. Žil ve starověkém Římě za vlády císaře Claudia a tajně oddával milenecké páry, za což ho stihnul hrdelní trest. Nabízí se tedy úvaha, že den svatého Valentýna je vlastně křesťanský svátek. To je ovšem omyl. Svátek zamilovaných se totiž slavil v únoru už hodně dávno předtím, než se tento světec narodil. V období antiky byl tento den oslavou rozkoše, sexu, orgií a tělesných radostí vůbec. S určením přesného data na 14. únor přišli Římané a to proto, že tento den se začínali v Itálii zpívat a pářit ptáci. A byli to právě staří Římané, kteří si jako první začali posílat zamilované vzkazy, které dnes známe jako „Valentýnky“.

Postupně se z tradice vyvinuly oslavy známé jako festival Lupercalia, jenž byl zasvěcen pohanskému bohu sexu. Během tohoto festivalu i muži a ženy psali jména na kartičky, které se pak losovaly a tvořily se s jejich pomocí náhodné milenecké dvojice pro erotické hrátky. S těmito nemravnými oslavami hodlali skoncovat první křesťané a jeho oficiální zákaz přišel s nástupem císaře Valeriána. První křesťanský svátek svatého Valentýna se slavil v roce 468 našeho letopočtu. Zpočátku církev milostné kartičky nahradila zbožným kázáním. Ale to vedlo jen k tomu, že už ve čtrnáctém století se lidé vrátili k milostné lásce ve své fyzické podobě.

Předchůdcem valentýnských přání tedy byly lístky vyměňované během festivalu Lupercalia. První novodobou valentýnku vytvořil Charles Duc d´Orléans, jenž byl vězněný v londýnském Toweru. Ten v roce 1415 poslal své ženě láskyplný a erotický vzkaz ve verších. Masově tištěné pohlednice se začaly objevovat masově až počátkem 19. Století.

Svou tradici má oslava dne svatého Valentýna hlavně v USA. Zde jeho kořeny sahají až do 196. Století. Američané na tento den své milované obdarovávají především květinami, šperky a především ručně vyráběnými přáníčky. Na svých přáníčcích – Valentýnkách si nechávají hodně záležet. Nejenže do nich skládají zamilované verše, ale vyrábějí je z nejrůznějších materiálů, jako jsou lastury, korálky nebo je ručně malují. Čím originálnější Valentýnka je, tím lépe.

Podobně dlouhou tradici má den svatého Valentýna také v Austrálii. Tam je jeho tradičním symbolem holubice. Australané jsou totiž přesvědčeni, že právě 14. únor je dnem, kdy si holoubek volí svoji partnerku, které je věrný po celý svůj život. Tak se zde holubice stala nejen symbolem míru, ale také lásky, čistoty a oddanosti.

Do České republiky se valentýnské oslavy dostaly až po Sametové revoluci v roce 1989 a velmi rychle se rozšířily. Češi se obecně k tomuto svátku staví rozporuplně – někteří ho nadšeně slaví a jiní ho považují za komerční nesmysl, který k nám přišel ze země za velkou louží a nemá u nás žádnou tradici a raději slaví 1. máj.

Pro mě osobně je den svatého Valentýna jakousi předzvěstí jara v tomto mrazivém únorovém období. Je to doba, kdy se zvířata začnou instinktivně sbližovat, aby na jaře mohla vyvést svá mláďata. Ovšem na samotném mrazivém únoru nic romantického neshledávám. Milostným hrátkám je přeci jen více nakloněn 1. máj, kdy začíná být teplo, rozkvétají stromy a meze se začínají prohřívat… Ovšem letošní 14. únor je přece jen jiný. S nadšením ho očekávají tisíce mužů. Někteří nadšením nemohou ani dospat… Začíná totiž Liga mistrů!

 

autor: Iveta Calaová
rubrika: Sex a vztahy
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.