deprese
Zdroj: internet

Depka nebo deprese?

0.0/5
Hodnocení:

„Nech mě, mám depku!“ odstrčí vás mrzutě vaše přítelkyně, když se k ní večer blížíte se zcela jasným záměrem. Podobnou větu od ní občas slýcháte – většinou v případě, kdy jí odmítnete koupit kabelku, na kterou by odhadem padla zhruba třetina vašeho platu, nebo když stojí ráno na váze a s hrůzou zjistí, že přibrala půl kila.

deprese

Slovo deprese jsme si zvykli užívat celkem často a většina lidí jím vyjadřuje to, že je něco trápí nebo že prostě nemají náladu. Skutečná deprese je přitom docela vážné onemocnění. Vážné především proto, že ji mnoho lidí za onemocnění vůbec nepovažuje. Stále totiž ještě existuje názor, že tomu, kdo žije aktivně, pravidelně sportuje a snaží se vidět věci kolem sebe pozitivně, se deprese zdaleka vyhne. Jinými slovy: kdo trpí depresí, může si za to sám. Proto si někteří svůj problém odmítají přiznat a dávají za vinu sami sobě, že se nedokážou radovat, ačkoliv jim objektivně vlastně nic nechybí. A tak se zbytečně trápí a myslí si, že se stačí vypovídat kamarádům u piva, pustit si oblíbený film nebo zajít do tělocvičny. Ano, pomůže to. Na špatnou náladu vztek nebo splín zcela určitě, ne však na nemoc zvanou deprese.

Ta se  projevuje dlouhodobým pocitem smutku, beznaděje a úzkosti. Člověk ztrácí zájem o své koníčky, o sex, o setkávání s přáteli, zkrátka o všechno. V akutní fázi se pak může stát, že dotyčný není ráno schopný vstát z postele, celé nekonečné hodiny zírá do stropu a okolní svět jde tak nějak mimo něj. Toto na diskusním fóru vypráví dvaadvacetiletý Petr z Prahy:

„Celé dny jsem se jenom válel v pokoji na gauči, pouštěl si Doorsáky a kouřil. Máma mi nadávala, že si nehledám práci a že nechodim ven, ale bylo mi to jedno. Časem jsem začal likvidovat tátovy zásoby alkoholu. Jednou jsem se vzbudil v nemocnici. Prý jsem si chtěl podřezat žíly. Nevím, nepamatuju si to.“

A protože duše a tělo jedno jest, postihuje deprese nejen vaši mysl a jednání, ale má vliv i na tělesné funkce. Únava, nechutenství nebo naopak přejídání, bušení srdce, bolest hlavy a poruchy erekce se dostaví ruku v ruce s pocitem, že nic nemá smysl. Tento pocit pak často vede k přemýšlení nad tím, jestli by nebylo lepší to tu prostě zabalit jednou provždy. Statistiky uvádějí, že třetí nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí je právě sebevražda. Když jsem pročítala diskuze a nejrůznější stránky, na kterých se každý může vypsat ze svých problémů, skoro bych tomu i věřila.

Kde se to v nás tedy bere? Deprese vzniká jako následek nějakého traumatu nebo těžké životní situace, například když vás opustí partner či se objeví nějaké závažné onemocnění. Další příčinou je narušené chemické prostředí mozku. Pak je potřeba odhodit předsudky a zajít k psychologovi, který poradí, co dál. Člověk se může snažit překonávat se a pomáhat si čtením amerických brožur typu „Miluji svůj život“. Dalším neúčinným a bohužel celkem častým řešením je sáhnout po alkoholu. Terapeutka Tereza  říká: „Často se stane, že klienti odmítnout brát prášky proti úzkosti a depresi, protože mají pocit, že to zvládnou sami. Za několik měsíců je máme v léčebně závislé na alkoholu.“

Je to podobné, jako kdybychom se snažili vyléčit angínu tím, že ji budeme ignorovat. I když se nám podaří ji přechodit, velmi brzy se nám vrátí, a to s mnohem větší silou než předtím.

Autor:  Jana Lutišanová

autor: pitrs
rubrika: Sex a vztahy
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. Sisi

    No jo, jenže pokud není člověk dost bohatý, aby si zaplatil soukromého psychologa, tak musí nejdřív k „obvoďákovi“ pro doporučení a to si už člověk rozmyslí.