Steak
Dřevěné uhlí, lávové kameny nebo plyn? Na čem grilovat steaky?Zdroj: Mzone

Dřevěné uhlí, lávové kameny nebo plyn? Na čem grilovat steaky?

3.4/5
Hodnocení:

Grilování bylo odjakživa záležitostí chlapa. Hospodyňky sice připravují maso, ovšem ten hlavní a klíčový úkon – opékání na ohni – přenechávají pánům tvorstva. Ti pak také, když všechno dopadne ke spokojenosti hodujících, sklízejí ovace. Aby se z Vás stál správný „feuermeister“, musíte mít nejen správné vybavení a kopu nasbíraných informací, ale i jasno v tom, na čem je nejlepší grilovat.

Mnozí z nás ještě pamatují dobu, kdy byl vrcholem grilovacího umění dobře propečený špekáček nebo kuře v alobalu připravené nad táborovým ohýnkem. Dnes už je doba naštěstí úplně někde jinde a tak už nemusíme z masa sloupávat očouzené kusy, abychom se dostali k nějakému jedlému masu. Dnes už existují technologie, díky kterým si s trochou šikovnosti připravíte opravdové kulinářské orgie. Na čem je tedy nejlepší grilovat? Jsou lepší brikety než uhlí? A co grilování na plynu či lávových kamenech? S těmito otázkami velice úzce souvisí výběr správného typu grilu, který by Vám měl vyhovovat.

Každý milovník barbecue, jež si plánuje pořídit gril, by měl zvážit několik hledisek. Kromě ceny je nutno zvážit také jeho velikost, rychlost s jakou dokáže pokrmy připravit, jednoduchost obsluhy, bezpečnost a v neposlední řadě také způsob a náročnost údržby nebo třeba i skladování grilu. Pokud grilujete párkrát do roka ve dvou lidech, zvolíte pravděpodobně jiný typ grilu než vyznavači velkolepých gril party pro mnoho lidí.

Asi nejrozšířenější jsou zahradní grily na dřevěné uhlí nebo brikety. Ty jsou zajímavé hlavně díky své nízké pořizovací ceně. K té musíte ovšem připočíst i další náklady na nákupy dřevěného uhlí či briket. Zřejmě málokdo tuší, že se rozlišuje dřevěné uhlí a dřevěné brikety. Z různých nezávislých testů vyšlo lépe uhlí, protože brikety obsahují více popela. Druhým důležitým parametrem, který určuje kvalitu paliva, je obsah aktivního uhlíku. Ten může tvořit až 80 procent uhlí či briket. Novinkou na trhu také jsou kokosové brikety. Jsou vyrobené z lisovaných zuhelnatělých slupek kokosových ořechů, neobsahují proto žádné chemické látky ani umělé přísady. K jejich výhodám patří dlouhé hoření – žár vydávají čtyři hodiny, proto se nemusí během grilování přikládat a čekat, až se uhlí znovu rozžhaví. Zbývá po nich i málo popela.

Asi největší nevýhodou grilu na uhlí je fakt, že se musí rozpálit poměrně dlouho dopředu, aby žár byl pro přípravu pokrmů rovnoměrný a dostatečný. Navíc může při odkapávání tuku docházet ke vzplanutí a při větru se pak mohou kousky popela dostat přímo na grilované pokrmy. Přes tyto nevýhody jsou grily na uhlí velmi oblíbené, protože jídlo na nich připravené má nezaměnitelnou chuť a jsou dobře skladné.

Konkurentem grilů na dřevěné uhlí jsou plynové grily. Ty mají zásadní výhodu v bezpečnosti, čistotě a rychlosti. Žádný přepálený tuk, žádný kouř, méně nečistot, snadná obsluha a údržba. Na druhou stranu tyto grily profesionální kuchaři kritizují, protože jídlo z nich má o něco méně výraznou chuť. Bohužel na rozdíl od grilu na uhlí, plynový sám chuť nijak nedotváří. Na druhou stranu tyto grily umožní vytvořit vydatnou a rovnoměrnou teplotu po celé ploše grilovacího roštu a zároveň tuk neodkapává přímo na ohřevnou plochu, čímž nedochází k velkému přepalování, a snižuje se tak riziko vzniku škodlivých látek.

Poslední dobou se také prosazuje novinka pro skutečné nadšence – grilování na lávových kamenech. Jedná se o přírodní materiál pocházející z dnes již vyhaslých sopek, který velice rychle absorbuje teplo. Kameny umístěné v grilu jsou plynovým hořákem zahřívány na vysokou teplotu a výsledkem je opravdu rovnoměrný žár. Porézní povrch lávových kamenů vstřebává navíc velké množství tuku, který odkapává při grilování a tím z velké části zabraňuje jeho nežádoucímu vzplanutí. Velkou výhodou lávových grilů je jejich čistý provoz téměř bez kouře a velmi jednoduché používání. Kameny neshoří a příliš se neopotřebovávají, lze je proto na rozdíl od dřevěného uhlí používat opakovaně. Při častém grilování jsou však kameny více zatěžovány opakovaným zahříváním a zchlazováním. Důsledkem toho se mohou postupně rozpadat na menší kousky a následně propadnout roštem a proto se musí průběžně vyměňovat.

Který způsob grilování je tedy ten nejlepší? Steak připravený na dřevěném uhlí má znamenitou specifickou chuť, ale na druhou stranu vyžaduje delší dobu přípravy kvůli čekání na rozžhavení uhlí a navíc nemůžeme regulovat žár ani odkapávání tuku. Plynové grily tohle vše umožňují, navíc je zapálíte pouhým stlačením knoflíku. Ovšem chuť masa bude méně výrazná a navíc neprožijete odvěké vzrušení ze žhnoucích plamenů a ze hry s ohněm. Pro lávové grily pak platí úplně to samé, co pro plynové. Navíc kameny musíte po každé sezóně vyměnit.

Řešení toho, na čem grilovat je prosté: Pokud jste opravdový fanoušek grilování, pořiďte si jak gril plynový, tak na dřevěné uhlí. V případě, že nebude večer na grilování moc času, použijte rychlejší plynový gril a gril na dřevěné uhlí si nechte na příjemně dlouhé večery o víkendu.

Tak pánové, grilování zdar!

autor: Mzone
rubrika: Grilování
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.