Fotbalové tragédie
Fotbalové tragédie za účasti anglických fanouškůZdroj: Profimedia

Dvě fotbalové tragédie – neštěstí provázející anglické fotbalové zápasy.

5.0/5
Hodnocení:

Fotbalové stadiony jsou většinou místem, kam se lidé chodí bavit a prožívají radost a vzrušení ze hry. Ovšem i tyto stadiony, v nichž se pravidelně uctívá „kulatý nesmysl“ se mohou lehce proměnit v místo kruté bitvy, kde se na oltář fotbalu kladou i lidské oběti. Nyní Vám představím dva případy, kde při fotbalových zápasech umírali lidé, kteří jen chtěli vidět dobrou hru.

Dne 11. května 1985 panuje v anglickém Bratfordu dobrá nálada. Místní fotbalový klub totiž čeká zápas s Lincolnem a nikdo nepochybuje o tom, že bratfordští svým vítězstvím potvrdí svůj postup z třetí divize. Do ochozů stadionu Valley Parade se vměstná 11 076 diváků! Vzhledem k tomu, že sezónní průměr na zápas je 6610 diváků, přišlo se v sobotu na místní borce podívat hodně nadprůměrné množství lidí.

V plamenech zemřelo 56 lidí.

V plamenech zemřelo 56 lidí.

Přesně ve tři hodiny hosté vykopávají a o 40 minut později si jeden z diváků v sektoru G povšimnul, že pod podlahou probleskuje malý plamínek. Naneštěstí sektor G tvoří stará dřevěná tribuna. O chvilku později už diváci pociťují teplo od nohou. Jeden z fanoušků běží pro hasicí přístroj – ten je však z bezpečnostních důvodů z tribuny odebrán. Tragédie je už cítit ve vzduchu. Před čtvrtou hodinou dostávají hasiči vysílačkou pokyn, že stará tribuna hoří. Plameny se šíří závratnou rychlostí a diváci v sektoru G panikaří. Rozhodčí ukončuje zápas a spolu s hráči běží k tribuně. Pomáhají fanouškům z hořícího pekla na hřiště. Konečně dorazí hasiči. Sice to stihli poměrně rychle, ale hořící tribunu už nedokázali uhasit. ¨

Velitel zásahu povolává co nejvíce sanitek, protože nyní je už jasné, že následky budou fatální. Celá tribuna je v plamenech a organizovaná evakuace se mění v chaotickou tlačenici a zběsilý boj o život. Nyní už je jedno, kdo komu přišel fandit, barva dresu nehraje roli a všichni si pomáhají. Zoufalí otcové vrhají své děti přes stěnu tribuny v naději, že snad vyváznou jen se zlomeninami. Místo toho, aby je následovali, však pospíchají zpátky na tribunu a pomáhají ostatním. Hasiči a policisté vbíhají do plamenů a vynášejí šokované či příliš slabé lidi.

Otřesný zážitek z této tragédie popsal účastník zápasu Geoffrey Mitchell. Zabalil svého syna do bundy a snažil se proběhnout plameny. Bohužel vybral špatnou cestu. Podařilo se jim sice, spolu s několika techniky, proniknout plameny k nouzovému východu, ten je však uzamčen. Oheň se rychle blížil a klubová rivalita šla stranou – dva fanoušci Bratfordu berou mezi sebe fanouška Lincolnu, propletou si paže a společně se rozbíhají proti zamčeným vratům. Znovu a znovu se pokoušejí dveře rozrazit. Ty povolí až po pár minutách a všichni se dostávají mimo útroby hořící tribuny. Geoffrey Mitchell a jeho syn David si z celého zážitku odnesli šok a doposud nevstoupili na žádný stadion.

V Bratfordu toho dne zemřelo 56 lidí, z nichž 54 bylo místních. Dalších 300 bylo zraněno. Tři zemřeli na toaletách, když se tudy snažili uniknout, 27 mrtvých bylo nalezeno u turniketů, 12 lidí zemřelo přímo na tribuně. Většinou se jednalo o starší lidi, ke kterým se nedostala pomoc včas a oni tak uhořeli na svých sedačkách.

Stadion Valley Parade byl znovu otevřen 14. prosince 1986. Dnes je po rekonstrukci. Kapacita je 25 136 sedících diváků a je jedním z nejmodernějších stadiónů mezi amatérskými kluby. Požár před 26 lety zřejmě způsobil nedopalek cigarety, který někdo hodil pod tribunu.

autor: Ondřej Dunda
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.