tesla-model-s-electric-car-photo-ss002
Zdroj: internet

Elektromobil Tesla Roadster

1.0/5
Hodnocení:

V dnešní technicky vyspělé době máme k dispozici nespočet vymožeností. Používání automobilů se díky ekonomickému rozvoji stalo nedílnou součástí našeho životního stylu. Odvrácenou stranou pohodlného života jsou čím dál větší zásahy lidí do životního prostředí.

tesla-model-s-electric-car-photo-ss002

A nejde jen o zásoby ropy, které nejsou bezedné, ale i o znečištěné prostředí. Vývojáři v automobilovém průmyslu nabízí řešení, jak tyto negativní vlivy eliminovat.

Předvojem elektroautomobilů jsou hybridní auta, která v sobě mají dva motory. Jeden spalovací a jeden elektromotor. Tvoří tedy mezičlánek mezi standardními vozidly a elektroautomobily. Pro městský provoz je vhodnější použít elektromotor a na delší cesty motor spalovací. Mít ovšem v jednom autě dva motory působí zbytečně složitě.

Průlom tak přichází s vývojem elektroautomobilu. O slovo se výrazně přihlásila společnost Tesla Motors. Ta před několika lety uvedla na trh sportovní elektricky poháněný Roadster, který dosahoval rychlosti až 210 km/h a z nuly na sto kilometrů zrychlil za pouhé čtyři vteřiny.

A americko-britsko-tchajwanský výrobce plánuje v roce 2011 poslat na silnice další elektrický vůz s označením Model S. Ten kromě elegantního vzhledu nabídne i dostatek komfortu pro dvě děti a pět dospělých. Model S má baterii s osmi tisíci články díky kterým bude mít dojezd až 480 km. Podle délky dojezdu budou k dispozici i levnější varianty a to 260 km nebo 370 km. Nabíjet baterii lze ze standardní zásuvky o napětí 110V, 220V nebo 440V. Při použití 220V bude délka dobíjení čtyři hodiny. Maximální rychlost elektroautomobilu je 193 km/h a zrychlit z nuly na sto kilometrů za hodinu dokáže za šest vteřin.

Auto váží 1735 kg a jeho rozvor je bezmála třímetrový, přesně má 2 959 milimetrů. Ze stokilometrové rychlosti zastaví na vzdálenosti 43 metrů. Ekologický je nenejen provoz, ale i exteriér, který je natřen barvami ředitelnými vodou. V interiéru potaženém kůží je k dispozici dotykový  sedmnáctipalcový displej. Ten nabídne zobrazení webových stránek, což obstará datové připojení přes 3G sítě. Součástí je i pevný disk pro uložení hudby a dalších multimediálních souborů a satelitní rádio.

Společnost Tesla začne Model S prodávat v roce 2011. Cena základní verze s dojezdem 260 km bude kolem 58 000,- dolarů, což je v přepočtu zhruba 1 160 000,-. O tento vůz nebudou ochuzeni ani evropští zákazníci. Společnost Tesla plánuje otevřít obchodní pobočky v Londýně a v Mnichově. V prvním roce výroby má z výrobních linek vyjet 20 000 kusů. Je tedy pouze otázkou času, kdy se v našich garážích elektroautomobily výrazněji zabydlí.

Autor: Michal Kachlíř

autor: pitrs
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.