EURO
Zdroj: M-zone

EURO 2016…aneb vzhůru do Francie

0.0/5
Hodnocení:

Od 10. června do 10. července bude Francie hostit evropskou fotbalovou smetánku. Francie se v „pořadatelském“ souboji utkala s Tureckem a Itálií a podařilo se jí zvítězit ve II. kole o 10 hlasů nad Turky. EURO 2016 bude poprvé v historii hostit 24 účastníků (dříve jich bylo 16), rozdělených do 6 skupin po 4 účastnících. Turnaj bude probíhat v 9 městech na 10 stadionech.

Českému týmu los v Paříži příliš nepřál. Bývalý vynikající řecký fotbalista Angelos Charisteas poslal Čechy do skupiny D a to do hodně zajímavé společnosti. Z prvního koše byli do D skupiny nalosováni Španělé. Z druhého koše přibylo Chorvatsko. Třetím do party byla Česká republika. A skupinu zkompletovalo Turecko. Hned po losu bylo jasné, že se bude jednat o velice těžkou skupinu, ze které bude hodně náročné postoupit do vyřazovacích bojů.

Asi nejhratelněji se jeví skupina A, kde pořadatelská Francie hostí Rumuny, Albánce a Švýcary. Naopak skupina E (Belgie, Itálie, Irsko, Švédsko) se dá označit jako skupina smrti. Ovšem podobně náročná bude i B skupina, kam los poslal naše sousedy ze Slovenska.

Rozlosování EURA 2016 

 

ABCDEF
FrancieAnglieNěmeckoŠpanělskoBelgiePortugalsko
Rumunsko
RuskoUkrajinaTureckoItálieIsland
AlbánieWalesPolskoČeskoIrskoRakousko
ŠvýcarskoSlovenskoS. IrskoChorvatskoŠvédskoMaďarsko

 

 

Pořadatelská města:

Paříž

Lyon

Marseille

Toulouse

St. Étienne

Bordeaux

Lille

Lens

Nice

Kvalifikace, aneb jak se dostat do Francie…

Než se však 24 týmů na EURO probojovalo, muselo projít evropskou kvalifikací, které se zúčastnilo 53 národních týmů pod hlavičkou UEFA. (Francie, jako pořadatelská země kvalifikaci absolvovat nemusela). Kvalifikace se konala od září 2014 do listopadu následujícího roku.

Týmy byly rozlosovány do 8 skupin po 6 a jedna skupina byla pětičlenná. Vítěz a druhý v pořadí, stejně jako nejlepší tým ze třetího místa si zajistili účast ve Francii přímo. Osmičku týmů, které se ve svých skupinách umístily na 3. místech, čekala baráž o 4 poslední volná místa na evropský šampionát.

Ani v této kvalifikaci nechybělo mnoho překvapení. Skupinu A ovládlo Česko. Druhým v pořadí byl překvapivě Island. Třetí Turci si zajistili rovněž přímý postup, jako nejlepší celek ze třetích míst. Naopak na EURO se nepodívají hvězdní Nizozemci, kteří v kvalifikaci totálně selhali a skončili až za zmiňovaným „trojlístkem.“

Čechům se před kvalifikací příliš nevěřilo, do role favoritů bylo pasováno Holandsko a Turecko. Ale díky skvělému podzimu si svěřenci Pavla Vrby vybudovali velice výhodnou pozici, kterou na jaře dokázali, i přes problémy, udržet. Bojovný styl katapultoval na EURO také Island.

V B skupině zvítězila dle očekávání Belgie, na druhém místě skončil Wales. Do baráže se podívala Bosna a Hercegovina, v baráži ale neuspěla a na závěrečném turnaji bude tým, kolem kanonýra Edina Džeka, scházet.

„Céčko“ ovládli Španělé, před Slováky, pro které byl postup na EURO velkým úspěchem. Baráž si zahrála třetí Ukrajina a zvládla ji úspěšně, když zdolala Slovince.

Skupina D skončila dle papírových předpokladů. Vyhráli ji Němci, před Poláky. Shodou okolností na sebe oba týmy narazí i v základní skupině EURA. Baráž dala šanci Irům, kteří přes Bosnu prošli až do Francie.

Skupinu E naprosto suverénně ovládla Anglie, která ani jednou neprohrála. Druhým postupujícím byli Švýcaři. Neúspěšnou baráž zažili Slovinci, kteří podlehli Ukrajině.

Skupina F patřila mezi nejvyrovnanější. Vítězem se stalo Severní Irsko, které následovalo Rumunsko a Maďarsko, na které čekala baráž proti Norům, a po dvou těsných výhrách si Maďaři mohli bookovat letenky směr Francie.

„Géčko“ vyhráli, možná trochu překvapivě, naši rakouští sousedé. Za sebou nechali Rusy a Švédy. Právě na výběr kolem hvězdného Zlatana Ibrahimoviče čekala baráž se sousedními Dány, kterou Švédové zvládli a na závěrečný turnaj postoupili.

Předposlední skupina H splnila papírové předpoklady. První Itálie, druhé Chorvatsko a třetí Norsko, které nezvládlo klíčovou baráž s Maďary.

Skupinu I ovládli zástupci jihu Evropy – Portugalci, s Cristianem Ronaldem v sestavě. Druhým postupujícím se stala překvapivě Albánie, která na „barážovou“ pozici odsunula Dány, pro které barážový dvojzápas se Švédy znamenal konečnou.

Česká skupina…aneb nadšení vypadá jinak

Česko se po losování ocitlo ve skupině D. Kromě velice těžkých soupeřů čekají Čechy, potažmo české fanoušky, i další komplikace.

Tím první je bezesporu cestování. K zápasům ve skupině budou muset Češi cestovat do Toulouse, Saint Étienne a Lensu, což je z Toursu, kde bude reprezentace ubytována, kolem 500 km.

Právě místo, kde bude česká reprezentace ubytována, vybíralo vedení, spolu s trenérem Pavlem Vrbou, maximálně pečlivě. Nakonec zvolilo hotel v malebném historickém městě, kde by měl mít český tým klid a soukromí na přípravu a odpočinek. Navíc doprava z Tours na letiště je bezproblémová, proto si český tým zvolil lokalitu jihozápadně od Paříže.

Dalším úskalím vylosované skupiny jsou právě lokality, kde se utkání budou hrát. Jedná se o stadiony s relativně nízkou kapacitou (Toulouse 35 500, S. Étienne 42 000, Lens 35 000 diváků), což se odrazí na počtu lístků, které budou k dispozici.

Navíc, pokud se bude chtít český fanoušek podívat na všechny 3 zápasy v základní skupině, bude si muset pořádně natankovat:

Praha ->Toulouse – 1610 km

Toulouse -> S. Étienne – 420 km

S. Étienne -> Lens – 730 km

Lens -> Praha – 1072 km

Co se týče vstupenek, tak se organizační výbor snažil nastavit přijatelné cenové rozpětí. Takže Rosického, Čecha a spol. můžete vidět již od 700 Kč (25 eur), což je cena nejnižší kategorie vstupenek na skupinovou fázi.

Co čeká diváky, už víme. A co čeká reprezentanty na hřišti?

Španělé…favorité nejen ve skupině

Prvním soupeřem budou Španělé a to 13. června od 15 hodin.

Španělé jsou jasným favoritem nejen v tomto utkání, ale v celém turnaji. Vyhrálo dva poslední evropské šampionáty, takže lákadlo „zlatého hattricku“ je velice silné. Svou dominanci nad fotbalovým světem podtrhli v roce 2010, kdy zvedli nad hlavu pohár pro vítěze MS, které se konalo v JAR.

A sbor trenéra Vicenta del Bosqua skutečně budí respekt i letos. Španělům se povedlo opět vytvořit mix zkušenosti a dravého mládí z nejlepších evropských klubů.

Považte sami – v bráně má Španělsko zkušeného Ikera Casillase, za kterého může naskočit David de Gea.

Obraně šéfují barcelonský Gerard Piqué a Sergio Rámos. Když k nim přidáte ještě Jordiho Albu, tak je obranný val na světě.

V záloze se mísí britská legie složená z Davida Silvy a Cesca Fabregase s barcelonskými hvězdami Busquetem a Andrésem Iniestou.

V útoku se usadil Diego Costa, kterého můžete bez obav nahradit valencijským sniperem Paco Alcacérem.

Na lavičce náhradníků je také pořádně živo. Reina, Mata, Arbeloa, Navas, Torres nebo Llorente. Co jméno, to hvězda. Nelze proto čekat, že pokud nastoupí někdo z lavičky, tak dojde k oslabení španělské „Armady.“

Chorvatsko…zázáří nebo propadne?

17. června od 18 hodin nastoupí Češi proti dalšímu zvučnému soupeři – Chorvatsku. Česká reprezentace se s ním nikdy v soutěžním utkání nestřetla a sehrála s ním pouze 2 přátelská utkání.

Chorvati jsou pasování do role „černého koně“ mistrovství. Je pravdou, že dokáží na turnaji zazářit. Ale i totálně selhat.

Chorvatsko nedisponuje světovými hvězdami, jako například Španělé, to ale neznamená, že by v sestavě nemělo zkušené a kvalitní hráče. Obranu řídí Darijo Srna, kapitán a rekordman v počtu reprezentačních startů.

Záložní řada Chorvatů patří k největším hrozbám. Velký pozor si soupeři budou muset dát na trojici Perišič, Rakitič a Luka Modrič, který je pro Chorvaty někým, jako pro Čechy Tomáš Rosický. Vedle něj bude obranu soupeře pořádně zaměstnávat i barcelonský Ivan Rakitič, který kromě neúnavného nasazení, dokáže střílet i důležité branky.

Útočný hrot by měl obsadit Mario Mandžukič, který, ačkoli nemá takovou formu jako v minulých dvou letech, bude pro obrany soupeře velkou hrozbou.

Turecko…staří známí

Posledním českým soupeřem budou 21. června od 18 hodin nevyzpytatelní Turci.

S těmi mají Češi nejčerstvější zkušenost, když se s nimi utkali v baráži o EURO 2016, když jednou zvítězil a jednou odešel poražen. I na EURU se český tým s  Tureckem setkal. Konkrétně před 7 lety v Rakousku a Švýcarsku, kde podlehl 2-3 a právě na úkor Turecka mu unikl postup do další fáze.

Turecku patří podobná charakteristika jako Chorvatům. Dokáží zazářit, ale i propadnout. Turci navíc mají často problém s „ukočírováním“ emocí, což by mohla být cesta, jak Turky vyvést z koncentrace.

Co se turecké sestavy týče, tak ani zde nenajdeme top světové hvězdy, ale ani zde není o kvalitní hráče nouze.

Největší hvězdy je třeba hledat v záložní a útočné řadě. Tou největší je Arda Turan, záložník s přezdívkou „turecký Beckham“, od léta patřící Barceloně. Právě kolem něj se točí hra tureckého celku. Dalším hráčem, na kterém stojí hra Turků je Inan Selcuk. Neúnavný pracant, který dokáže vyztužit obranu, a zároveň rád podpoří ofenzivu.

Mladou hvězdičkou, na kterou si ale budou muset dát soupeři pozor je Hakan Calhantoglu. Je mu teprve 21 let, ale již dokázal, že pálit umí. Velice nebezpečný při přímých kopech.

V útoku se Turci mohou spolehnout na zkušenost a jistotu v podobě Buraka Yilmaze.

 

Tak co myslíte, postoupí Češi dál nebo se budou vracet domů už po základní skupině? Jasno bude za několik měsíců….

 

 

autor: Martin Kovařík
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.