Existují paralelní světy?
Existují paralelní světy?Zdroj: NASA

Existují paralelní světy? Výsledky nejnovějších vědeckých výzkumů přinášejí překvapivé odpovědi!

4.2/5
Hodnocení:

S představou paralelního nebo také alternativního světa si vědci pohrávají už značně dlouhou dobu. Byly napsány stovky sci-fi románů či filozofických knih s touto problematikou, nicméně opravdu pádný důkaz o existenci jiné reality doposud chyběl. Teď však přišli vědci se vzrušujícím zjištěním: V polovině loňského roku objevil satelit NASA velkou prázdnotu ve vesmíru. Je oblast vesmíru, která obsahuje mnohem méně hvězd, mlhovin, prachu a jiných složek, než je obvyklé. Protože je náš vesmír relativně různorodý, prázdná místa nejsou ojedinělá, ale v tomto případě se enormní rozměr díry vymyká očekávaným vzdálenostem. Tato prázdnota, nalezená v souhvězdí Eridana, je přibližně 1 miliarda světelných let široká a zhruba 10 000 krát větší než naše galaxie, nebo 400 krát delší než je vzdálenost k Andromedě, nejbližší galaxii.

Existují paralelní světy?

Existují paralelní světy?

S ohromující teorií přišla profesorka fyziky, Laura Mersini-Houghtonová, z Karolínské university. Tvrdí, že standardní kosmologie nedokáže vysvětlit tyto obrovské kosmické díry a že obrovská prázdná místa jsou zcela jistě známky dalšího světa za hranicemi toho našeho. Pokud by měla profesorka fyziky pravdu, Eridanská obří díra by mohly být prvním experimentálním důkazem existence dalšího vesmíru! Její model ovšem předpokládá existenci ne jedné, ale dvou obrovských děr, které se mají vyskytovat v každé hemisféře našeho vesmíru. Jedna – ta v severní hemisféře, už tedy byla nalezena. Je možné, že brzy bude odhalena podobná prázdnota i v jižní hemisféře. Co by to znamenalo?

V našem prostoru mohou vznikat něco jako nepatrné černé díry, které spojují naši realitu s údajným hyperprostorem. Můžeme si je prý představit jako prostupné průchozí membrány do jiných světů – něco jako „hvězdné brány“ z populárního seriálu. Tyto nepatrné černé díry tak mohou vytvářet větší tunely či průchody, které umožňují cesty prostorem a časem. Tyto pomyslné brány tedy mohou spojovat náš svět s většími či menšími oddělenými vesmíry.

Podle názoru teoretického fyzika Hugha Everetta a některých dalších vědců, nejenže existují paralelní světy a vesmíry, ale v každém okamžiku se údajně svět rozvětvuje na nekonečný počet dalších světů. V každém z nich pak prý probíhá jedna z možných variant vývoje událostí. Pokud by tato teorie byla pravdivá, znamenalo by to, že v každé chvíli si svým rozhodnutím vybíráme nejen jednu z možných variant budoucnosti, ale také vytváříme nové paralelní světy. Ty si údajně můžeme představit třeba jako vzájemně prostupující bubliny, v nichž se utváří budoucnost takovým způsobem, jak by probíhala, pokud bychom se v okamžiku „větvení“ rozhodli jinak.

O možnosti paralelních realit svědčí i několik konkrétních příkladů. Jeden z nich byl zachycen britským astronomem a spisovatelem Johnem R. Gribbinem v knize „Deformace času“: Britský válečný letec Victor Goddard se v roce 1935 srazil s jiným letadlem a prudce klesal k zemi. Letoun se mu ale podařilo vyrovnat a zanedlouho přelétával nedaleko skotského Edinburghu bývalé vojenské letiště, které se již několik let nepoužívalo. Když se však Goddard podíval pod sebe, strnul překvapením. Viděl seřazená letadla – moderní jednoplošníky v plném provozu, stojící před hangáry s modrými střechami. Pár let po této příhodě, s příchodem 2. světové války, bylo toto nepoužívané letiště skutečně zrekonstruováno a sídlila zde vojenská letecká jednotka. Je snad možné, že Goddard viděl výsek z budoucnosti? Letec Goddard toto letiště za 2. světové války navštívil a ujistil se, že vše vypadá přesně tak, jak to před několika lety viděl ve své tajemné vizi. Vše bylo úplně stejné, tedy až na fakt, že hangáry neměly modré střechy. Co se mohlo stát? Gribbin z této skutečnosti usoudil, že letec při svém zážitku zřejmě neviděl skutečnou budoucnost, ale jen jakousi časovou deformaci – paralelní možnost budoucnosti! Architekt totiž mohl původně navrhnout modré střechy a až později svůj plán změnit. Goddard by tak spatřil obraz budoucnosti s architektovým původním záměrem.

VIDEO : PARALELNÍ SVĚTY Z DÍLNY BBC

Existenci paralelních realit připouští i čeští vědci. Podle nich prý žijeme v trojrozměrném prostoru, který je jen podmnožinou čtyřrozměrného nadprostoru. Všechny předměty a živé bytosti se tak mohou nacházet v trojrozměrném prostoru, ale zároveň jsou součástí čtyřrozměrného prostoru. Tento čtyřrozměrný prostor však většinou nevnímáme, neboť na to nejsou naše smysly a vědomí uzpůsobeny. A je také možné, že existují také další – pěti, šesti a vícerozměrné reality! Možná tak jsme jen nepatrnou součástí nepředstavitelných a vzájemně se prostupujících realit! Vzrušující myšlenka.

Zdroj: článek Petra Kouckého v časopise Enigma Speciál


autor: Luboš Zárubecký
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.