Ferrari Xezri
Ferrari Xezri.Zdroj: Internet

Ferrari Xezri

5.0/5
Hodnocení:

Tohle auto samozřejmě ve skutečnosti neexistuje, jde jen o počítačem vytvořený koncept. I tak se na něj ale podíváte a musíte si říct: „Ferrari, no jo, Italové mají prostě ten styl v ruce…“ Jenže chyba lávky, tohle auto Itálii nevidělo ani z letadla, ve svém počítači ho totiž vytvořil Samir Sadikhov z Azerbajdžánu.

Do světel reflektorů se ovšem kreace jménem Ferrari Xezri dostala, protože vyhrála druhé místo na Ferrari World Design Contest 2011. Sadikhov vyšel ze základu Ferrari 458 Italia, ovšem jeho výrazně futurističtější karoserie staví vůz na jinou úroveň. Jeho stavba by se vyznačovala nejvyšším stupněm technologických postupů, karoserie by kladla důraz na co nejnižší hmotnost a technickou jednoduchost.

Zákazník, který by Xezri chtěl do své garáže, je popisován jako člověk, který touží po nekompromisních výkonech na silnici a občasné návštěvě závodní trati, zároveň se ale nechce vzdát každodenní použitelnosti, kterou se současná modelová řada italské automobilky vyznačuje. A nepotřebuje ostatní ohromovat svým řidičským uměním – koncept je totiž pouze jednomístný.

Při návrhu tvarů karosérie prý Samir Sadikhov čerpal inspiraci i z větru – samotné jméno Xezri je odvozeno od pojmenování vzdušných proudů, které vanou v západní části Kaspického moře. Samotné aerodynamice byla věnována nadměrná pozornost, Sadikhov se pokusil vyvinout i nový typ ventilátoru, který by při rychlé jízdě netvořil aerodynamický odpor a přesto vyráběl elektrickou energii „do zálohy“. Ano, Xezri je totiž poháněno pouze elektrickými motory.

Vzhledem k tomu, že ještě neexistují dostatečně výkonné akumulátory, které by byly zároveň lehké a umožňovaly takovémuto vozu podávat sportovní výkony víc než jen pár minut, je Xezri skutečně hudbou budoucnosti. Práci Samira Sadhikova se ale možná vyplatí bedlivě sledovat…

autor: Jan Koubek
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.