Fichtlmánia_1
Zdroj: internet

Fichtlmánia

5.0/5
Hodnocení:

Fichtlmánia jsou závody motocyklů Jawa o obsahu padesáti kubických centimetrů, které byly vyrobeny v Československu do roku 1982. Kdo by řekl, že zájem „fichtlařů“ o účast v závodech těchto strojů bude tak obrovský?

Fichtlmánia_1

Kdo by řekl, kolik těchto strojů se dosud ukrývá v garážích a přístavcích, zvláště na venkově? A do třetice: kdo by řekl, že jsou i takoví nadšenci, kteří se strojem o obsahu tří šplhajících veverek vyráží i do zahraničí?

Je to překvapení. Je to něco, co si získává stále větší popularitu a rozšiřuje řady těch, kdož mají smysl pro humor, trochu té fyzičky a závodnického odhodlání v srdci. Jak říkají fichtlaři, je to psina s pocitem volnosti, poháněná řvoucím motorem a někdy i nohama.

Fichtlmánia_2

Že jim nic dobrodružného a veselého není cizí, potvrzuje i skutečnost, že jsou ochotni a schopni vyrazit na splašených trubkách – jak se také těmto strojům přezdívá – třeba na některou silvestrovskou akci. Žádné pohodlíčko dvoustopého přepravníku, ale pěkně rampouchy u pusy a rozmrznout až v hospůdce nad hrnkem čaje.

Fichtlmánia_3

Nadšená atmosféra fichtlmánií se dá popsat jen ztěží. Ve Slavkově u Brna vypisují šestihodinový maratón, hasiči v Čisté u Horek v Podkrkonoší zase pořádají závod čtyřikrát delší. Zdá se vám čtyřiadvacetihodinovka dlouhá? Asi to až taková šílenost nebude, protože v Čisté nejsou jediní, kteří 24 hodin nespí, skoro nejí a závodí. Obrazně řečeno za šišku salámu a poplácání po ramenou. O mnohých podobných závodech se často ani neví, neboť jsou dílem místních nadšenců a dobrovolníků – závodí Franta od traktoru s Vendou z úřadu a praktickým doktorem Vojtou spolu s jeho kamarády. Nebývá jich málo. A přibývají další! Pobavit se prostě není českým „velkým klukům“ vůbec cizí. A kdyby jen velkým klukům: v jejich šlépějích jdou i jejich synové, případně i vnuci.

Fichtlmánia_5

O závodech dobrovolných hasičů z Čiské stojí za to prozradit víc. Nabývá už tak trochu profesionálního rázu. Několik prvních závodů účastníci odjeli po cestách v okolí obce, ale další akce se už jely v areálu Štikovské rokle u Nové Paky. A co víc, byl to již závod mezinárodní! Přijeli totiž dokonce účastníci ze Slovenska! Podnik, v němž se během 24 hodin mohou na jednom stroji vystřídat až čtyři jezdci, je divácky velice atraktivní. Navíc tam po celou dobu funguje občerstvení, loni byl pro diváky připraven i doprovodný program. Start byl odmávnut v pátek odpoledne a posledního závodníka prapor v cíli vítal po uplynutí čtyřiadvaceti hodin v sobotu v podvečer.

Fichtlmánia_6

Ve východních Čechách se fichtlmánii obzvlášť daří. Například jarní Tour de Soda, která se jela již popáté, se zúčastnilo více než šedesát jezdců. Loňské červnové závody v Prachovských skalách jelo sto patnáct závodníků. Kam že se můžete za fichtlaři vydat? Více o sobě zatím dalo vědět několik nadšenců. Vydat se můžete do Střem u Mělníka, Třtěnic či Jinolic u Jičína, Slavkova u Brna, Radslavic u Přerova, Svinčic u Pardubic, Starého Plzence Šťáhlavic či Kozojed u Plzně. A třeba právě v Kozojedech jsou následující podmínky: Startovné – 50 Kč. Řidičský průkaz – je potřeba. Kategorie – Jawa 50 v jakékoliv úpravě. No není to výzva?

fichtl přestavbA

Kolik je skalních fandů, kolik podobných akcí a kolik těchto nesmrtelných strojů? Na to není žádná odpověď. Pincků a fichtlů jsou tisíce, oficiální sdružení neexistuje. Všechno to je o nadšení, odhodlání a smyslu pro recesi. To druhé dokazuje motto všech fichtlařů: Kdo nepadá, nezrychluje!

Autor: -ebra-

autor: pitrs
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.