Finské koty
Zdroj: internet

Finské koty – poznejte kouzlo grilovacích srubů

0.0/5
Hodnocení:

Znáte finské koty? Jedná o ideální kombinaci pro všechny, kteří milují grilování a zároveň trochu romantiky nezávislé na ročním období! Ještě vás nic nenapadá? Tak tedy dobrá: Představte si útulné chatky, které Vám umožní grilovat a prožívat krásné chvíle s přáteli po celý rok.

Jak už plyne z názvu, jejich původ sahá do dalekého Finska, kde se koty budují podél stezek v podobě dřevěných přístřešků vybavených ohništěm, případně krbem nebo kamny, zásobou dřeva, kadibudkou a dokonce nádobami na tříděný odpad. Tyto domky jsou přístupné unaveným poutníkům, jež se potřebují schovat před nepřízní počasí a načerpat síly na další cestu. Platí zde jedno zajímavé pravidlo – přednost v obsazení těchto přístřešků mají běžkaři před mushery se psím spřežením, a ti před jezdci na sněžných skútrech.

Koty přenesené do našich podmínek jsou vlastně malé srubové chatičky většinou šesti nebo osmihranného tvaru. Průměrně zaujímají prostor zhruba necelých 10 čtverečních metrů. Po vnitřním obvodu interiéru jsou rozmístěny lavice a uprostřed je gril s otevřeným ohněm a odvodem kouře. Kolem ohniště se pohodlně rozmístí celá rodina nebo větší skupinka přátel. Podle velikosti srubu není problém pohodlně usadit 8 až 14 osob. Grilované lahůdky pak může připravovat hned několik osob najednou a ostatní při skleničce něčeho ostřejšího mohou sledovat celý proces přípravy jídla. Když společnost přemůže únava, stačí jen ulehnout na lavice, přikrýt se sobími kožešinami a spát.

Finské koty-levný model

Finské koty-levný model

Luxus v podobě grilovací koty si můžete pořídit přímo na Vaši zahradu a uchránit tak obývací pokoj a kuchyň před nájezdy návštěvníků. Zároveň získáte unikátní zahradní doplněk, který jen tak někdo nemá. Pořizovací náklady nové koty postavené takzvaně na klíč se pohybují okolo 200 000, ale svým vzhledem a funkčností Vám to bohatě vynahradí. Pokud budete chtít zvolit levnější variantu a patříte mezi ty zručnější, můžete se pokusit postavit si vlastní kótu sám například ze staré kůlny. Stačí pár úprav, pořídit pořádný gril, vyřešit odvětrávání a můžete grilovat třeba každý den v roce.

Ovšem ani ti, kteří nemají luxus vlastní zahrady, se finské koty nemusejí tak úplně vzdát. Některé naše horské ubytovací rezorty totiž nabízejí tuto formu vyžití v rámci svého ubytování. Jen si to představte: stylový interiér obložený dřevem nabízející příjemné posezení u krbu a občerstvení v podobě šťavnatých klobásek, grilovaných žeber či kolen, v ruce horký svařák a k tomu výborný výhled na sjezdovku.

S finskou kotou už nikdy nebudete muset grilování odkládat kvůli počasí a zároveň si můžete být jisti, že svou společnost náležitě ohromíte a budete za hvězdu večera.

autor: Mzone
rubrika: Grilování
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.