pavouk
Zdroj: internet

Fobie

0.0/5
Hodnocení:

Pobaveně sledujete přítelkyni, která stojí na špičkách na kuchyňské židli a ječí hrůzou. Několik metrů před ní nehnutě sedí zhruba půlcentimetrový pavouček. Vy nechápavě zavrtíte hlavou a pak jí rytířsky přispěcháte na pomoc.

pavouk

Neboli jdete to nebohé zvířátko zašlápnout a vyhodit. Partnerka vám se slzami vděčnosti děkuje za záchranu a vy máte zase jednou plusové body k dobru. Jste přeci její neohrožený hrdina, který se nebojí vůbec ničeho. Jasně, taky máte někdy strach. Třeba když jedete tramvají načerno a před vámi se objeví revizor, v čekárně u zubaře nebo když uzavíráte mnohatisícovou hypotéku na téměř celý váš život. Rozhodně máte ale daleko k tomu, abyste křičel hrůzou.

Strach z „něčeho“ má každý člověk a je to dobře. Má totiž ochrannou funkci a upozorňuje nás na to, že něco není v pořádku a máme se mít na pozoru. Strach, který je však neopodstatněný a iracionální, můžeme nazývat fobií. Slova jako arachnofobie nebo klaustrofobie zná dnes už asi každý, ale fobií existuje celá řada a stále se objevují nové. Vznikají především v dětství a to vlivem nepříjemného zážitku, jenž se buď přihodil přímo nám anebo jsme ho byli svědky. Může se třeba stát, že vás jako malé dítě pokouše pes a vy se pak budete bát všech psů. Nebo jste prožil nějaké obzvláště „příjemné“ lékařské vyšetření a kdykoliv dnes zahlédnete bílý plášť a ucítíte pach dezinfekce, poleje vás ledový pot. Vliv mají také geny a vlastnosti osobnosti. Například u labilnějších a melancholických osob je větší riziko vzniku nějakého bezdůvodného strachu.

Lidé, kteří nějakou fobií trpí, mají přirozeně tendence se objektu svého strachu nebo určité situaci vyhýbat. Pokud se třeba hodně bojíte výšek, těžko si vyberete jako povolání pokrývače střech, zatímco na zájezdu v Paříži prostě na ostatní počkáte pod Eiffelovkou. Někdy o vašem strachu okolí nic netuší a pak se může stát, že vám kamarádi k narozeninám darují poukaz na let balónem. Jste opravdu překvapen – přesně tak, jak očekávali. Na rozdíl od nich ale víte, že jste překvapen nemile. Představa, jak se několik desítek metrů vznášíte nad zemí v proutěném koši, se vám ani trochu nezamlouvá. Pak není problém jim buď všechno vysvětlit a dar nepřijmout, anebo lístek  prostě nechat propadnout.

Skutečný problém nastává, pokud se člověk bojí něčeho, co potřebuje ke svému každodennímu fungování. Fobie je strach, který ochromuje a znemožňuje normální život. Existují kupříkladu lidé, kteří mají panickou hrůzu z bacilů a nejrůznějších přenosných chorob. Hrůzu tak velikou, že si před vstupem do tramvaje nasadí jednorázové rukavice a nejraději by si obličej zakryli lékařskou rouškou. Nebo se vám stane, že při odchodu ze supermarketu začnete „pípat“. Moc dobře víte, že jste nic neukradl, přesto vás ochranka prohledává jako zloděje, vy rudnete a klopíte oči před okukujícím davem. A když se příště blížíte ke kase, začnete se potit, červenat a chvějí se vám ruce. Uvědomujete si, že takto vypadáte ještě víc podezřele a vaše nervozita se tím jen zvyšuje. Na další nákup už nemáte sílu, a tak zanevřete na všechny hlídané obchody a začnete navštěvovat ušmudlanou a předraženou večerku, kde však můžete volně dýchat. Vyhýbání se obtížným situacím ale není řešení. Jestliže cítíme, že nás úzkost a strach v něčem omezují a nutí nás jednat jinak, než bychom si přáli, je nejvyšší čas s tím začít něco dělat. Můžete se zkusit sami cvičit v různých situacích, ale mnohem účinnější je navštívit psychoterapeuta. Bude s vámi pomalu pracovat na přivyknutí si obávaným podnětům, až jednou zvládnete projít kolem svého „strašáka“ bez jakékoliv emoce. Záleží už na každém, jestli se svému strachu poddá, nebo ho zničí jednou provždy.

Autor: Jana Lutišanová

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.