Francozská cizinecká legie.
Francouzská cizinecká legie.Zdroj: Youtube

Francouzská cizinecká legie I. Počátky formování nejslavnější elitní vojenské skupiny.

5.0/5
Hodnocení:

Počátky formování nejslavnější elitní vojenské skupiny cizinců a jejich první úspěchy.

Francouzská cizinecká legie už bezmála 200 let chrání zájmy Francie ve všech koutech světa. Za jakých okolností ale elitní skupina cizineckých žoldáků vznikla? Jak získali svou divokou pověst? Kteří Češi v ní figurovali? Jedno je jisté už před sto lety vzbuzovala tato skupina vojáků respekt i strach. V počátcích první světové války vyvolali tito vojáci doslova senzaci.

S nápadem ustavit regiment, který by bránil zájmy Francie mimo její hranice a přitom neobsahoval rodilého Francouze, přišel v roce 1831 král Ludvík Filip Orleánský. Ovšem inspirací mu byla myšlenka samotného Napoleona Buonaparte interpretována ústy jeho bývalého oblíbence a ministra Jeana-de-Dieu Soulta. Právě ten nechal zřídit v severovýchodní Francii výcvikový tábor, kde se mužstvo sestavené z cizinců mělo připravit na svou první misi v Alžírsku. Z tajné korespondence Soulta však vyplývá, že cizineckou legii nechal zřídit, aby zbavil francouzskou armádu nefrancouzských závadných a nezvladatelných živlů. Dalo se tedy předpokládat, že nově vzniklé mužstvo bude opravdu pořádná sebranka potížistů.

Právě fakt, že legie byla plná vyvrhelů, mělo za následek, že v ní byl zaveden opravdu mimořádně přísný režim přetrvávající dodnes. „Budíček je nařízen v 4:30 brzo ráno, večerka ve 20:00 večer. Čas mezi tím má být vyplněn pouze tvrdým výcvikem a nutnými stravovacími úkony. Na druhou stranu je vojákům přislíben opravdu velmi slušný a pravidelný žold. Navíc pokud takový voják vydržel v legii déle než 3 roky měl nárok na statut francouzského občana. Toto bylo silnou motivací zejména pro alžírské Araby a černochy ze Senegalu.

Vycepovaná jednotka záhy dosahuje vojenských úspěchů při potlačování odporu alžírského emíra Abd al-Kádira. Právě v těchto bojích se zrodil takzvaný „španělský trik“. Legionáři, rekrutováni zejména ze španělských kavaleristů, v přesně načasovaných výpadech proklouzávali z pod břicha koní nájezdníků a sráželi ze sedel najíždějící Araby. Výsledek byl neuvěřitelný: na stovku mrtvých legionářů přišlo 5000 mrtvých Arabů!

http://youtu.be/i9wIyCVopa0

Prvním oficiálně potvrzeným Čechem (nebo tehdy spíše Rakušanem) ve francouzské cizinecké legii byl Hans Fiala z Polné u Jihlavy. Ten se vyznamenává v roce 1866 v Mexiku, kde je nasazen v bojích za dosazení Maxmiliána Habsburského na mexický trůn. Mexičané se ovšem proti takovémuto obsazení jejich trůnu ostře postavili. Cizinecká legie je nasazená do nerovného boje proti mexickým povstalcům, kteří měli až dvacetinásobnou převahu. Uniklo jen několik šťastlivců a mezi nimi byl i Hans Fiala. Jemu a několika kamarádům se podařilo přebrodit řeku Rio Grande a prchnout ze zajetí do USA. Fiala, na rozdíl od většiny legionářů, nezůstal ve Spojených státech, ale v New Orleans nastoupil na loď, která se vracela do mexického Veracruzu, kde sídlilo velitelství francouzské cizinecké legie. Za toto gesto věrnosti byl posléze vyznamenán.

Francouzská cizinecká legie se od svého založení účastnila většiny konfliktů, kterých se Francie účastnila – ať už to byla Prusko-francouzská válka, první a druhé světové války či války v Zálivu. O dalších nasazeních Francouzské cizinecké legie v zásadních historických konfliktech i jejím současném stavu se dozvíte v našem seriálu.

autor: Jana Pokorná
rubrika: Historie
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.