gesta_fuck_off
Zdroj: internet

Gesta a jejich pravý význam – víte, co znamená zdvižený prostředníček?

2.7/5
Hodnocení:

Denně se setkáváme s nejrůznějšími gesty a ani nás nenapadne hledat jejich pravý význam. Věděli jste například, že “držením palců“ se dříve odháněly čarodějnice? A co třeba takový zdvižený palec, jehož původ je mylně přiznáván gladiátorským hrám? Čtěte dál a nepoužívejte gesta nadarmo.

gesta_fuck_off

Podej mi ruku

Potřást si rukou na pozdrav nebo na upevnění dohody patří mezi ustálené společenské zvyky už od druhého století před Kristem. Osobním dotykem se prolamují ledy a podle síly stisku můžete vytušit i osobnost člověka. Určitě budete více věřit nadřízenému, který má pevný stisk, než kdyby vám podával ruku jako mrtvá ryba. Dříve se tímto gestem dokazovalo, že ruka, kterou podáváte, nedrží zbraň. Nevýhodu měli lidé, kteří přišli o pravou ruku, protože smlouva zpečetěná rukou levou byla neplatná.

Zajímavost: Rekord v podávání rukou držel americký president Theodore Roosevelt, který si 1. ledna 1907 podal ruku s 8 513 lidmi na recepci Bílého domu. Po sedmdesáti letech ho překonal starosta New Jersey Joseph Lazaron. Ten si během jediného dne potřásl rukou s neuvěřitelnými 11 000 lidmi.

Fuck Off – prostředníček na tebe!

Když na vás někdo vystrčí prostředníček, tak si určitě nemyslí, že jste jednička (alespoň tak to vysvětlil Topolánek). Dnes to gesto znamená pouze: Jdi do pr… a podobně. Nebylo tomu ale tak vždy. Prostředníček začali ukazovat na své nepřátele angličtí lučištníci během bojů s Francií. Dlouhé anglické luky totiž působily katastrofální škody v řadách francouzských bojovníků. Když tedy nepřítel takového lučištníka zajal, jako první mu usekl prostředníček a ukazováček, aby už nikdy nenapnul tětivu. Je tedy pochopitelné, že lučištníci před bitvou posměšně ukazovali své zdravé prsty. Nejdříve oba dva, později už jen prostředníček. Znamenalo to něco jako: Vidíte ty prsty, vy žabožrouti? Nakopeme vás do … Vlastně to znamenalo to samé co dnes, jen to bylo před bitvou…

Zajímavost: Pokud chcete v Thajsku někoho opravdu urazit, tak mu neukazujte prostředníček, ale zujte si boty a vystrčte na něj holá chodidla.

Zdvižený palec – je to OK

Spoustu lidí si myslí, že ukazujeme palec po vzoru gladiátorských her, kdy pořadatel rozhodoval palcem o životě a smrti bojovníka – není tomu tak. Mnohem pravděpodobnější vznik tohoto gesta bychom hledali v pořekadle ze staré Anglie: Palec na to, které se používalo k uzavření smlouvy. Obchodníci se místo potřesení rukou dotkli palci a obchod byl hotov. Později začali zdvihat palce už jen proto, že se chtěli přátelsky dohodnout. Palec také ukazují různé druhy opic, ale to jen oslavují skutečnost, že jako jediní mají spolu s námi chápavý palec.

Zajímavost: nikdy nezvedejte palec při toulkách po Iráku, tam se jedná o nejtvrdší urážku.

Jsi v armádě – salutuj!

Pokud jste byli na vojně, tak dobře víte, že nadřízeným musíte salutovat, jinak vám hrozí tvrdý trest. První záznamy o salutování pochází z římských vojsk, kdy si vojáci při mluvení s nadřízenými clonili oči před sluncem. Podobné gesto používali i rytíři, kteří si zvedali hledí na přilbách – dávali tím najevo, že nestojí o boj. Tuto teorii podporuje i fakt, že se přilba na brnění nazývá “sallet“, což je velmi podobné anglickému “salute“ (pozdrav).

Zajímavost: Nacistické hailování nemá žádný podklad ani v historii, ani v kultuře.

Držím ti palce

Před každou životní zkouškou – ať jde o písemku ve třetí třídě nebo uzavření smlouvy za miliardy – na nás naši přátelé plivou a říkají, že nám drží palce. Je to tak ustálené pořekadlo, že nad jeho vznikem už ani nepřemýšlíme a zkrátka ho opakujeme stále dokola. Jen málo lidí ví, že na držení palců byli dříve zapotřebí dva. Na jedné straně člověk s přáním, na druhé jeho opora. Tito lidé svými ukazováčky vytvořili kříž – symbol jednoty a síly. Toto gesto se také hojně používalo na odehnání čarodějnice. Škoda, že to nefunguje i na tchýně…

Zdeněk Kolbuch

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.