printscreen
PrintscreenZdroj: Printscreen

Hackeři útočí na osobní informace– blíží se elektrotechnický teror?

4.0/5
Hodnocení:

Jeden chytrý muž kdysi řekl, že co dokáže lidský mozek zašifrovat a zakódovat, dokáže také jiný mozek odšifrovat a odkódovat. Jinými slovy, neexistuje pojem, jako je 100% ochrana proti možným únikům dat a neexistuje neprůstřelná ochrana proti hackerům.

Zatímco dříve se tzv. hackeři specializovali především na útoky proti bankám a jiným finančním institucím, v poslední době jsme svědky zpráv o hackerských útocích na velké firmy v herním průmyslu. Tou nejvíce zasaženou se stala bezesporu firma Sony. Hackerské uskupení LulzSec ji vyřadilo z provozu na více než měsíc online služby Sony Computer Enterainment a Sony Online Entertainment. V těchto službách byly obsaženy osobní údaje včetně bankovních dat více než 100 miliónů zákazníků, které byly vydány napospas hackerům. Co s těmito informacemi udělají, zatím není nikomu jasné. A proč se to vlastně stalo?

Jednalo se odvetu za boj Sony s jiným hackerem Georgem Hotzem (který stojí mimo jiné za prolomení ochrany u iPhonu). Ten zveřejnil části zdrojových kódů, jež umožnily hráčům spouštět na PS3 neautorizované programy, tedy pirátské verze her a filmů. To se firmě Sony samozřejmě nelíbilo a začala se s Hotzem soudit. Nakonec se obě strany vyrovnaly mimosoudně, s tím však nesouhlasila skupina LulzSec a slíbila pomstu. Ta se jí opravdu povedla a určitě ještě teď mají bezpečnostní specialité ze Sony svým šéfům co vysvětlovat.

Podobných útoků stále přibývá. Na vlastní kůži to pocítili také v Codemasters či v Nintendu. U těchto dvou firem byly většinou odcizeny osobní údaje uživatelů. A opět se objevuje stejná otázka: Co se získanými údaji budou hackeři dělat? Pro konkurenci by samozřejmě jejich vlastnictví mohlo být velmi zajímavým, leč nelegálním businessem, nicméně hackeři prozatím prohlašují, že nikomu nic prodávat nehodlají. Proč to tedy všechno vlastně dělají? Jen proto, aby pomstili kolegu ve zbrani, který se ale zřekl jakékoliv spojitosti s jejich skupinou? Nebo je to jen do jisté míry trhlá a především nelegální kratochvíle, kterou zahání chvilky nudy parta IT borců?

Faktem zůstává, že tento případ je v naprostém rozporu s tím, jak hackeři pracovali doposud. Jelikož se jedná o zločin, každý hacker si velmi pečlivě chrání svou identitu. LulzSec sice také, nicméně k útokům se přihlásili a o dalších útocích většinou předem varují, nebo o nich alespoň informují na svých webových stránkách. Zajímavý je také postoj ostatních hackerů, kterým se podobné akce zrovna moc nelíbí.

Hacker známý jako The Jester dokonce na stránkách Hacker News odhalil údajnou identitu skupiny LulzSec, čímž ať už přímo či nepřímo zapříčinil její rozpad. Ta konec existence oznámila na svých webových stránkách. Bohužel to ale neznamená, že by si velké společnosti mohly oddechnout, právě naopak. Objevují se totiž další a další skupiny. Jejich členy jsou hackeři z již zaniklých skupin Anonymous a LulzSec, což přináší další vlnu znepokojení. Nedávno se zatím neznámí hackeři pokusili prolomit bezpečnostní systém u hry NeverWinter Nights, a úspěšně. Studio BioWare, které je jejím vlastníkem, už varovalo všechny uživatele, aby si raději změnili hesla a zabránili tak zneužití svých osobních dat.

autor: Jan Šťastný
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.