muzsky stres
Zdroj: internet

Horší než chlapská rýma – Stres

0.0/5
Hodnocení:

Říká se, že nejzávažnější mužskou  nemocí je rýmička. A že když muže přepadne, zalehnou na několik dní do postele a nechají se obskakovat. Jistě, je to jen vtip. Co však je skutečným nebezpečím, nad tím mávneme někdy rukou. Jedním takovým skrytým nepřítelem je stres.

O stresu se v dnešní době hovoří často. Možná dokonce tak často, že jsme ho přestali vnímat  a stal se běžnou součástí našeho života. A tak ačkoliv se důsledně vyhýbáme kouření, fastfoodům a pravidelně trápíme své tělo v posilovně, zapomínáme na jeden velice nebezpečný jev, který nám může přivodit celou řadu problémů.

Mnohdy si ani neuvědomujeme, že za naše zdravotní potíže může právě stres. Začne to nenápadně, pobolívá nás hlava, záda, cítíme se nadměrně unaveni nebo naopak trpíme nespavostí. Jenomže v dnešní době jsme se naučili tlumit veškeré signály, které nám říkají, že něco není v pořádku. Bolí nás hlava? Vezmeme si prášek. Jsme unavení? Dáme si páté kafe, několik energetických nápojů a jede se dál. Nemůžeme v noci spát? Opět to vyřeší prášek. Je to přeci tak snadné. A tak tělo, které na nás křičí, že potřebuje klid a odpočinek, překřičíme chemií a pokračujeme tak do doby, než přijdou vážnější komplikace. To může být zvýšený krevní tlak, infarkt myokardu a v nejhorším případě rakovina. Nejnovější vědecké výzkumy  dokonce dokazují, že stres má na svědomí až tři čtvrtiny všech nemocí ve vyspělých zemích.

Stres přitom provázel lidstvo odnepaměti. Znali ho už naši předkové. Stres je totiž důležitý v krizových situacích, kdy adrenalin nastartuje organismus tak, aby člověk dokázal uprchnout nebo zaútočit. Když pak vypjatý okamžik skončí, měl by opadnout i stres a člověk by měl být opět v duševní pohodě. Tak tomu dřív skutečně bylo a tak tomu dnes už bohužel většinou není.

Je jasné, že zcela se vyhnout stresu nelze. Ve škole na nás číhají zkoušky, v práci uzávěrky, termíny, doma občas vznikne nějaká ta hádka. To vše je celkem v pořádku. Krátkodobý stres může být prospěšný. Co nás ale pomalu zabíjí, je chronický, dlouhodobý stres, který má celou řadu příčin. Nespokojenost v životě, neuspořádané mezilidské vztahy, problémy v zaměstnání, strach o místo, dluhy, zkrátka to, co nás trápí, co nám působí neklid a my s tím nic neděláme. Nejnebezpečnější je dlouhodobý citový stres, který může nastat při ztrátě blízké osoby, při rozvodu, při pocitu provinění či osamělosti.

A jak se tedy s tímto zabijákem vypořádat? Nejdůležitější je vždy najít příčinu toho, co nás nenechá v noci v klidu spát a neprodleně ji začít řešit. Pokud jde o extrémně náročné zaměstnání, které má neblahý vliv na naši psychiku, možná bychom měli zvážit, jestli nám to za to stojí. Měli bychom se snažit udržovat v pořádku své vztahy. Nedržet v sobě emoce. I když se říká, že velcí kluci nepláčou, věřte tomu, že pláč je nejenom úlevný, ale také zdraví prospěšný. Dopřávejte si dostatek spánku a relaxace, naučte se správně odpočívat a nelitujte času, který věnujete svým koníčkům a svým blízkým na úkor práce. Nezapomínejte, že zdraví máte opravdu jen jedno. A – nestresujte se!

Autor: Jana Lutišanová

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.