200bhp-hybrid-chopper
Hybrid chopperZdroj: Schneider Electric

Hybridní chopper – zázrak na dvou kolech za 200 tisíc dolarů

5.0/5
Hodnocení:

U automobilů jsme si už zvykli na to, že existují kusy, které fungují na více druhů pohonu a jsou tím, čemu se odborně říká hybridní. A zatímco hybridní vozy dnes už nepřekvapí, hybridní motocykl si nikdo moc představit neuměl. Pochybnosti o výkonu takových strojů byly dlouho silnější, než odvaha to zkusit. Výsledek ale stojí za to. Zrodilo se první hybridní jednostopé vozidlo, řadící se k nejmodernějším na světě, poháněné benzinem či elektřinou.

Tenhle zázrak je vybaven dvouválcovým motorem do V a na jeho vzniku se podílely dvě firmy – americký výrobce proslulý výrobou exkluzivních motocyklů Orange Country Choppers a společnost specializující se na elektroniku a energetiku, Schneider Electric.

Motocykl připomínající stroj pro supermana váží zhruba450 kga v sériovém režimu dosahuje rychlosti 160 až177 km/hod. Byť by hravě dokázal sáhnout až na dvěstěčtyřicítku, záměrně je omezen na „pouhých“185 km/hod.

Motor, dvouválec do V značený jako V-Twin, je unikátem. Jak je vám už jasné, pohonná jednotka je kombinací elektromotoru se spalovacím motorem. Výkon elektromotoru je 96 koní, nutno vzít však v potaz, že se jedná o špičkový krátkodobý výkon. I tak je to dost slušné. Spalovacím motorem, jenž může sám stroj pohánět, ale zároveň i dobíjet baterie pro elektrický pohon, hýbe dalších 100 koní, takže při paralelním zapnutí elektro a benzinového motoru se výkon pohybuje až kolem 196 koní. Na jedno natankování či dobití pak dokáže chopper ujet až800 km. Klobouk dolů.

Je to tak. Mašinka může fungovat jako paralelní, nebo i sériový hybrid. Ne, to není nadávka. Opravdu to jen znamená, že ji může pohánět elektromotor společně se svým spalovacím kamarádem, nebo každý zvlášť a samostatně.

Překvapením jsou biometrické senzory na startéru, které dokáží určit, zda za řidítka usedá povolaná osoba. Stroj je samozřejmě vybaven dotykovou obrazovkou. Chopřík má navíc něco, co bychom občas uvítali v dnešním splašeném provozu i u úplně obyčejné motorky – kamery umožňující přehled o dění kolem vás a to vpředu i vzadu.

Vypadá to, že tato mašinka má jen jednu chybu. Bohužel dost podstatnou. Netýká se ani bezpečnosti, ani pohodlí pasažérů, ale ceny, která činí 200 tisíc dolarů.

autor: Eva Brabcová
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.