Steve Jobs
Steve JobsZdroj: Internet

Impérium jménem Apple, přišlo o svého vůdce a zakladatele

3.7/5
Hodnocení:

Zdá se to až neuvěřitelné, ale je tomu už 35 let, co tehdy teprve jednadvacetiletý Steve Jobs založil společně se svým kamarádem Stevem Wozniakem společnost Apple. Ačkoliv v Evropě známe výrobky Apple spíše na poli mobilních telefonů, byl to právě Apple, který odstartoval prodejní éru osobních počítačů.

Steven Paul Jobs je bezesporu velmi zajímavá osobnost dnešní společnosti, a to hned z několika důvodů. Zatímco jedni ho milují, druzí ho přímo nesnášejí. Těch z řad druhé zmíněné skupiny není málo a určitě převážnou většinu z nich tvoří lidé, které Jobs vyhodil pro vyslovené maličkosti. Špatně uvázaná kravata? Máte padáka! Nepopřání dobrého rána? Můžete si balit kufry. I takovéto informace unikly ze společnosti, která celosvětově zaměstnává okolo 50 000 zaměstnanců.

Jobsovi byla také často vyčítaná jeho sebestřednost, ale právě díky ní a také díky skvělé rétorice si dokázal podmanit peněženky investorů, kteří byli ochotni investovat do riskantního podniku, který jim ale později přinesl velký úspěch. Ten se však nezrodil přes noc. Ačkoliv Jobs slavil úspěch se svými kolegy při uvedení prvního Macintoshe, stolního počítače, který využíval kombinace grafického interface a myši, již za rok byl pro neshody s ostatními členy rady Apple vyhozen a založil si vlastní firmu s názvem NeXT Computer. Té se nicméně nedařilo úplně podle jeho představ, a tak se v roce 1996 dohodl se stagnujícím Apple Inc.  na odkoupení Jobsovy firmy. Díky tomu se také vrátil do představenstva Apple a stal se jeho staronovým CEO.

Hned po svém návratu Jobs ukončil několik projektů jako Newton, Cyberdog a OpenDoc. Například první jmenovaný byl vůbec první tablet, který měl spatřit světlo světa v následujících letech. Jobs se však rozhodl ukončit tento projekt a zaměřit se na jiné priority, které měly Applu přinést opět zelená čísla v roční závěrce. Úspěšně. Především díky akvizici NeXTSTEPu se Applu podařilo dokončit operační systém Mac OS X, který je od roku 2002 navždy spjat s osobními počitači Macintosh.

Apple byl v té době poměrně hodně známý především za velkou louží a Jobs se rozhodl pro expanzi do zbytku světa. To se mu povedlo především s příchodem prvního iPodu, který okouzlil své majitele hlavně díky jednoduchému, avšak cool designu. Obrovský úspěch iPodu vedl k prodeji mobilního telefonu iPhone a v posledních letech také k prvnímu tabletu od Apple s názvem iPad. Mezitím se zákazníci mohli setkat poprvé s  iTunes obchodem, který nabízel opět velmi jednoduchý, ale stylový design. Tak nějak symbolicky si od roku 2000 nechal Jobs říkat iCeo.

V loňském roce firma dosáhla zisku více než 14 biliónů dolarů a Jobs se posunul na 42. místo v žebříčku nejbohatších lidí světa. Ani tyto obrovské úspěchy však neudržely Jobse v čele Apple, byl nucen odejít ze zdravotních důvodů. Ačkoliv Jobs vyhrál boj s rakovinou, jeho neustálé zdravotní problémy nezmizely. Ačkoliv i jeho nástupce Tim Cook směřuje Apple správným směrem, oznámení o rezignaci uznávaného vizionáře Jobse ovlivnilo cenu akcií Apple na americké burze a zaznamenaly dokonce pád o plných 5%. Po oznámení této zprávy totiž začala část akcionářů okamžitě prodávat své akcie. I takový vliv má muž jménem Steve Jobs. Ostatně ne nadarmo byl časopisem Forbes zvolen 17. nejvlivnějším mužem světa.

autor: Jan Šťastný
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.