itunes
Zdroj: internet

iTunes v Česku – zase nic?

0.0/5
Hodnocení:

Jste nadšení příznivci iPodů, iPhonů, zkrátka výrobku od firmy Apple? Pak jste jistě museli zaznamenat software iTunes, se kterým jsou veškeré výrobky této firmy spjaté. Jde jednak o program pro správu hudby, ale také o nejznámější a nejúspěšnější internetový obchod s hudbou.

itunes

Fenomén iTunes získal svou popularitu nejen pro neuvěřitelně širokou škálu interpretů, ale také pro velmi nízké ceny písniček. O tom všem si však čeští uživatelé doposud mohli nechat leda tak zdát. Nedávno zástupci společnosti Apple prohlásili, že iTunes rozšíří do zbytku Evropy včetně Česka. Začalo se snad blýskat na lepší časy?

iTunes – muzika se nekoná

Abyste mohli iTunes využívat, je třeba se registrovat a získat přístup. S nástupem iPhonů se mohou do iTunes store, tedy do internetového obchodu, registrovat i uživatelé z České republiky, ale bohužel o rovnocennosti s ostatními můžeme opět jen snít. První problém se ukáže, když hodláte v programu přihlásit svou platební kartu, což je povinná podmínka registrace. Některé hojně používané české platební karty, jako je třeba Visa Electron, bude totiž aplikace odmítat a nedovolí vám registraci dokončit. Pokud se vám podaří kartu zaregistrovat a dostanete se konečně k obsahu, který je pro chudáky uživatele z České republiky dostupný, budete asi dost zklamáni. Muzika se totiž nekoná, pouze aplikace na iPhone. A nenechejte se zmýlit tím, že některé aplikace jsou zdarma – registraci karty potřebujete, i když nehodláte za nic platit. Na plnohodnotné iTunes si tak budeme muset opět nějakou dobu počkat. Zdá se, že pro Apple jsme národ pirátů, kam se jejich obchod nevyplácí přivést.

České  iTunes – poslouchejte i legálně

Co tedy dělat, pokud chcete stahovat hudbu legálně, za písničky platit, ale na druhou stranu si moci vybírat z široké nabídky, aniž byste museli muziku pokoutně vyhledávat přes různé pirátské servery? Pak můžete vyzkoušet speciální aplikaci – obchod, který na úspěchu iTunes tak trochu parazituje. České iTunes se jmenují ilegalne.cz, což označuje doporučení, že máte poslouchat hudbu „i legálně“. Doposud bylo k dispozici pouze na internetu, ale nedávno představilo i svou aplikaci na stahování a sdílení hudby s názvem izyPlayer – zkrátka přesně po vzoru iTunes. Oproti němu se však zásadně liší v jedné podstatné záležitosti, a to jsou práva ke skladbám. Na českých „iTunes“ se totiž platí formou předplatného – za 245 korun měsíčně získáte přístup k databází písniček, které můžete v počítači poslouchat. Songy si můžete stáhnout také do počítače a poté do kapesního přehrávače, bohužel právě v nich spočívá kámen úrazu. Písničky jsou totiž opatřené ochrannou licencí DRM, která má zabraňovat pirátskému kopírování. Použít můžete tedy pouze takové přehrávače, které přehrávání písniček s licencí umožňují. V případě, že své předplatné neprodloužíte, licence vyprší a vy si nepřehrajete ani notu. Nutno ale přiznat, že program disponuje skutečně širokou zásobárnou desek a interpretů. A nebojte se, že zde najdete pouze perly typu Michala Davida, které na vás vykouknou při prvním spuštění programu – užije si i hudební fajnšmekr! Kromě toho je v programu zpřístupněna databáze oblíbeného serveru Bandzone s tvorbou více či méně známých skupin.

Za nula peněz hodně muziky

Pokud se vám nic platit nechce, ale přesto byste rádi poslouchali muziku legálně (už pro ten pocit), pak pro vás máme jeden elegantní tip. Jedná se o stránky www.grooveshark.com. Jde o jednoduché stránky, na kterých se můžete „přehrabovat“ v tunách muziky, a to i té značně alternativní. Nemusíte si tedy stahovat žádný software, vše se děje pomocí internetového prohlížeče. Stránky mají spoustu dalších užitečných funkcí a své oblíbené hitovky si z něj můžete také stahovat – tato funkce je ale už placená. A určitě vás potěší, že na přehrávání muziky není třeba žádná registrace, takže začít můžete během chviličky!

Michaela Kadlecová

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.