spatne_rano
Zdroj: internet

Jak na ranní kocovinu…

5.0/5
Hodnocení:

Znáte to. Vzbudíte se ráno nebo spíš v poledne. V hlavě vám hučí, žaludek jako na vodě. Posadíte se a chvíli přemýšlíte, jestli půjdete strčit hlavu do mísy nebo ne.

Z poházených svršků na zemi se line pach kouře a smaženého jídla. S překvapením zjišťujete, že dívka, kterou jste včera sbalil na baru, není vůbec podobná Simoně Krainové, jak se vám ještě večer zdálo a přál byste si, aby konečně zmizela z vaší postele. Zkrátka – kocovina je tu.

Tak jako většina takto trpících si nadáváte a myslí vám víří výčitky spolu s pevným předsevzetím, že už nikdy, ale opravdu nikdy nebudete pít. Tyto sliby zpravidla po dvou až třech dnech ztrácí na intenzitě a brzy zapomenete na to, jak hrozně vám minulou sobotu bylo.

Prevence se vyplatí.

Není snad třeba připomínat, že byste nikdy neměli pít na lačný žaludek. Zapomeňte pro jednou na zásady zdravé výživy a pamatujte si, že čím tučnější jídlo, tím více vám pomůže. Tuk zabrání překyselení žaludku a zmírňuje pronikání alkoholu do těla.

Pijte. Pijte v průběhu celého večera, ideální je prokládat každou sklenku alkoholického nápoje sklenicí čisté vody. Pokud se vám to nepodaří, protože prokládat pivo vodou asi zrovna moc lákavě nezní, dopřejte svému tělu dostatek tekutin alespoň před spaním. Dříve než skočíte do pelechu, vypijte tolik vody, kolik jen zvládnete. Pokud jste ještě ve stavu, kdy jste schopen jakž takž uvažovat, spolkněte vitamín C (doporučují se 2 – 3 gramy) a B komplex. Ráno nebude tak kruté. Pokud jste kuřák, pamatujte na to, že čím víc toho večer vykouříte, tím hůř vám ráno bude.

Může se stát, že vám pití prostě nesedne. Nebo že v baru, kam jste s kamarády dorazil, právě probíhá panáková soutěž o mexický klobouk. Přece se nenecháte zahanbit. To, že si ráno budete rvát vlasy a klobouk poletí do popelnice v tu chvíli neřešíte.  Zkrátka, když už dojde k tomu, že kocovina přeci jen nastane, pak mějte na paměti těchto několik užitečných rad:

Čistota, půl zdraví.

Pokud se cítíte natolik dobře, že můžete na chvíli opustit své lože, jděte se rozhodně osprchovat. Ideální je začít teplou vodou a postupně teplotu snižovat. Pár minut studené sprchy vás výborně osvěží a rozproudí vám krev. Rozhodně vám bude i trochu lépe, když nebudete z těla i vlasů cítit pach hospody.

Pijte, pijte, pijte.

Kocovina je způsobena silnou dehydratací organismu. Proto zásadní rada zní: pijte! Ideální je voda se šumivým vitamínem C, cola, minerálka nebo čaj. Pro otrlejší se pak nabízí také možnost vypít sklenici studeného mléka. Ne každý ho však snese.  Pozor na kávu, ta by vám spíše ublížila než pomohla. Káva totiž zvyšuje dehydrataci organismu a vzhledem k tomu, že je kyselá, překyselenému žaludku dobrou službu zrovna neprokáže.

Polívka je grunt.

Už naše prababičky věděly, že silná slepičí polévka dokáže léčit. A nejen kocovinu. Pokud se váš žaludek ráno bouří, zkuste mu po malých lžičkách servírovat kuřecí nebo hovězí vývar nebo česnečku. Uvidíte, že vám bude za chvíli mnohem lépe, budete mít více energie a polévka doplní také potřebné tekutiny.

Pro zoufalce.

Pokud jste to v noci opravdu přehnal a udržet se na nohou vám činí značné potíže, je rada sice trochu nechutná, ale účinná. Běžte se vyzvracet (můžete přitom strčit prsty do krku, myslet na to, po čem je vám tolik zle nebo prostě na něco, co fakt nemáte rád.). Když si pak vyčistíte zuby, běžte si zase znovu lehnout. Druhý pokus vstát bude určitě úspěšnější.

Blíží se čas dovolených, otevřených zahrádek a grilování. S tím vším je nevyhnutelně spojené pití. Ať už si tedy vyrazíte s kamarády na pivko nebo s přítelkyní na skleničku vína, nezapomeňte se pořádně najíst a napít. A pokud je už pozdě a vy na vlastní kůži cítíte, že země se doopravdy točí, naše tipy vám pomohou. A netrapte se výčitkami – zaručeně nejste první ani poslední, komu se to stalo.

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. albert

    ráno sem si dal nudličkovou polévku a je mi lépe.. akorát nevim co dělat s kávou kterou sem si udělal před tim než sem si přečettennto článek :D