Jak se zbavit dýmu při grilování?
Zdroj: internet

Jak se zbavit dýmu při grilování? Manuál pro výběr ideálního topiva

3.0/5
Hodnocení:

Dá se říci, že dnes griluje skoro každý, ovšem ne každý už vybere ten správný otop… A že to není vůbec věc jednoduchá, dokazuje hustý dým linoucí se za teplých ledních podvečerů z jednotlivých zahrádek nebo balkónů a následné konfrontace sousedů držících se pod krkem, když jeden druhému „vyčmoudí“ byt. Čím tedy přiložit pod gril, abyste kolem sebe nevytvořili nepropustnou mlhu a navíc si ještě pochutnali? Jak poznat správné uhlí či brikety? A orientujete se v široké nabídce a novinkách na trhu?

Jednou z možností, jak ekologicky a navíc zdarma zatopit pod grilem je sběr suchého dřeva a klestí v lese. Pokud se vám však nechce riskovat atak klíšťat a jiného bodavého hmyzu, případně nestojíte o konfrontaci s divokým prasetem, vyražte pro otop do obchodu. Nabídka je široká a koupit můžete ledasco – od naštípaného dřeva, dřevěných briket, kokosových briket po grilovací uhlí.

Na dřevo ale pozor! Správné grilování vyžaduje rozžhavené uhlíky a těch docílíte při spalování najemno naštípaných ovocných stromů a výborně poslouží i dřevo z vlašského ořechu či dubu. Ovšem v  každém případě se vyhněte cedru a borovici. A pokud nechcete mít odér a vzhled Lucifera zavrhněte i jakékoli vlhké dřevo. Ideální je takové, které rok až dva vysychalo.

Pamatujte, že dřevo předává masu specifickou chuť, proto jej vybírejte s rozvahou. Pro ryby se hodí olše a třešeň. Červeným druhům masa sluší jabloň, ořech a dub, které dodají kouřovou chuť. Drůbež osladíte olší, jabloní a moruší.

Práci se sháněním, štípáním a sušením dřeva (včetně zachování si plného počtu prstů na končetinách) si můžete ušetřit nákupem ve specializovaných prodejnách s potřebami na grilování. K dostání jsou grilovací brikety, ale i uhlí určené k rožnění. Pohmatem si ověřte, jestli je obsah plný větších kusů nebo drtě. Sypkému obsahu se obloukem vyhněte – nehoří a jen se od něj ušpiníte. Příliš velké kusy zase znesnadňují manipulaci a v malém grilu s nimi budete mít potíže. Když už budete v tom osahávání pytle, zaměřte svůj zrak také na drobné písmo natištěné na obalu a všimněte si obsahu popela a uhlíku. Uhlík je totiž ta složka, která je zodpovědná za hoření!

Dalším velmi ekologickým palivem, jež se vyrábí slisováním zbytků rozličných hořlavých materiálů, jsou brikety. Ty se vyrábí lisováním z různých zbytků vzniklých při výrobě nebo i z dalších hořlavých odpadních materiálů. Mnoho těchto materiálů vzniká při práci se dřevem a překvapivé je, že se používají dokonce i znehodnocené bankovky, cenné papíry, anebo odpady z výroby cigaret. Z briket přitom vynikají ty kokosové, vyrobené lisováním ze zuhelnatělých slupek kokosových ořechů. Jako pojidlo se používá přírodní tapioka. Mají vysoký obsah pevného uhlíku, díky tomu velmi dlouhou dobu žhnutí, vysokou výhřevnost a příprava pokrmů je tak rychlá a zdravá. Navíc z nich vzniká jen minimum zbytkového popela oproti běžným dřevěným briketám.

Potěšitelné je, že podle dTestu je v grilovacím uhlí a briketách minimum rakovinotvorných látek. Proč je tedy grilování označováno jako karcinogenní způsob přípravy potravin? Problém je hlavně v oleji stékajícím z masa do ohně. Je proto vhodné vybrat takový, který má vysoký bod přepalování. Zdaleka se také vyhněte všelijakým podpalovačům na bázi benzínu nebo nevhodných olejů. Veškeré zplodiny z těchto „vychytávek“ namíří přímo do masa a odtud pak do Vašeho žaludku.

Když se budete držet těchto několika praktických rad, nejenže se při grilování vyhnete „vykouření“ všech sousedů v okolí, ale nemusíte se obávat ani onemocnění trávicího traktu.

autor: Mzone
rubrika: Grilování
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.