loutka
Zdroj: internet

Jako loutka na provázku?

0.0/5
Hodnocení:

Těšíte se na víkend jako malý kluk. Přítelkyně jede k rodičům a vás čekají celé dva dny klidu v prázdném bytě. Připadáte si tak trochu jako Tom Cruise v Riskantním podniku a přemýšlíte o pořádné pánské jízdě. A pak se najednou stane, že sedíte v obývacím pokoji jejích rodičů, pijete kafe z porcelánového hrníčku a marně se snažíte přijít na to, jak vás k tomu mohla zase přemluvit.

loutka

V práci platíte za drsného šéfa, se kterým si není radno zahrávat. Jak je tedy možné, že doma děláte věci, které jste dělat vlastně vůbec nechtěl? Moudřejší ustoupí, říkáte si a neuvědomujete si, že jste se možná stal obětí zkušené manipulátorky.

Jestli si manipulátorku představujete zhruba jako mutaci dominy a zlé královny ze Sněhurky, nenechte se oklamat. I vaše něžná dívka, kterou dokáže rozplakat televizní seriál, si s vámi může hrát jako kočka s myší.

Jak ji poznáte?

Chudinka aneb hra na city

(„Opravdu ty kozačky potřebuješ miláčku? Když už máš doma dvoje? No dobře, tak neplač, já ti je teda koupím…“)

Stará a osvědčená ženská taktika. Ženské slzy platily na muže odjakživa. Ačkoliv příčiny jejího pláče jsou pro vás jen těžko pochopitelné, nedokážete jim odolat. Vypadá najednou tak křehce a bezbranně a vy nevíte, co s tím. A tak uděláte to samé, co dělají zoufalé matky s vřískajícím dítětem v hračkářství. Prostě jí vyhovíte, jen aby už proboha přestala.

Typ chudinka se často odvolává na zvláštní nepřízeň osudu, která ji provází, nešťastné dětství či chatrné zdraví. Většina jejích argumentů končí slovy: já za to přeci nemůžu…

Cíl je jasný – vzbudit ve vás soucit a dokonce i jakýsi neurčitý pocit viny za to, že vy jste se zkrátka uměl narodit lépe než ona. Brzy zjistíte, že psa chodíte venčit zásadně jen vy, že chodíte už jen na romantické filmy, které se líbí jí a že na vaše koníčky nějak nezbývá čas. Jenže když ona to má chudinka tak těžké…

Matka Tereza

Tento typ je velmi těžké poznat. Vždyť vaše přítelkyně je přeci nejobětavější a nejhodnější stvoření na planetě Zemi. Tedy ona to o sobě alespoň často říká. Problém je v tom, že vy o její „oběti“ vlastně nestojíte. Nikdy jste ji do ničeho nenutil a náhle s hrůzou slyšíte, že kvůli vám nechala vysoké školy, abyste měli na sebe víc času, to kvůli vám odmítla toho úžasného kolegu, co jí nadbíhal a vám teď obětuje nejkrásnější roky svého života. Aniž byste ji o cokoliv žádal, cítíte se být velkým dlužníkem, který se musí nějak odvděčit. Za co? Vlastně ani nevíte.

Opatrovatelka

Vaše přítelkyně má o vás neustále strach a proto jí musíte hlásit, kdy a kam jedete, aby věděla, že se vám nic nestalo. To, že jste kvůli ní přestal kouřit, je sice v pořádku a nakonec jste za to rád, ale proč kruci musíte jíst pořád jen zeleninové blafy, když nade všechno milujete maso? Aha, protože se vlastně bojí o to vaše zdraví. Je hezké se kvůli někomu snažit změnit k lepšímu. Jestliže však pozorujete, že se musíte měnit jen vy k obrazu jejímu, proč si s vámi tedy vlastně začínala? Možná vám její přehnaný zájem lichotí, ale druhou matku přeci nepotřebujete.

Kromě slziček a vyvolávání pocitů viny jsou dalšími nástroji ženské manipulace také nejrůznější výhrůžky (od „Jdu spát k mamince!“ až po „Podříznu si žíly!“), hádky, uražené mlčení a samozřejmě váš nedobrovolný celibát.

Na rozdíl od asertivity je manipulace prosazováním vlastního zájmu skrytě a na úkor druhé osoby. Kdo se manipulaci neumí bránit, neustále ustupuje ve snaze vyhnout se konfliktům. Časem pak zjistí, že vlastně není svobodný, protože neustále plní přání někoho jiného a na sebe zapomíná. V přítomnosti manipulátora se člověk po nějaké době začne cítit nesvůj a umiňuje si, že tentokrát to bylo vážně naposledy, co se zas nechal k něčemu umluvit proti své vůli. Nejdůležitější je manipulaci rozpoznat. Nepleťte si ji s kompromisem, protože ten do vztahu, narozdíl od manipulace, patří. Buďte si vědom toho, co doopravdy chcete, naučte se znát svoje práva a trvejte si na svém. Naučte se odmítnout, i kdyby vaše přítelkyně proplakala balík kapesníčků. A mějte zdravé sebevědomí, protože to je přesně to, co vaší manipulátorce chybí.

Jana Lutišanová

autor: pitrs
rubrika: Sex a vztahy
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. Frantisek

    Dospely clovek nemusi takovyhle kraviny resit. Dospely clovek si umi vybrat svoji polovicku. Neni muzi vs zeny, ale muzi + zeny ;)