barbecue
Zdroj: internet

Je léto – správná doba na barbecue

0.0/5
Hodnocení:

Posezení s přáteli na čerstvém vzduchu a k tomu něco výborného na zub – dovedete si představit, jak lépe strávit volný čas? Barbecue je skvělá příležitost, kdy můžete předvést, že jenom vy dokážete připravit, to nejlepší letní menu.

barbecue

Slovo barbecue pochází ze španělského slova barbacoa, což znamená rošt. Domorodci v Karibiku udili a pekli ulovenou zvěř položenou na klackách, které byly naskládané nad žhavým popelem. Postupně se tento způsob úpravy masa rozšířil do celého světa a získal si obrovskou popularitu.

Dnes v přeneseném významu slovo barbecue znamená grilování na zahradě, zahradní piknik s opékaným masem nebo zeleninou a speciálními omáčkami.

Nejvěští popularitu zažilo barbecue v 50. letech v Americe, kdy skoro každá rodina o víkendu pořádala menší či větší barbecue party. Pozvali se sousedé a společně si upekli naložené maso.

Podle staré tradice pochází obliba barbecue v Americe už z občanské války, kdy zabití prasete byla příležitost pro malou společenskou událost. Pozvali se lidé z celého okolí, peklo se maso a společně se probírala strategie, co bude dál.

V Čechách sice barbecue není tak populární jako za oceánem, ale získává si stále více příznivců. Přinášíme vám tipy, jak si připravit dokonalé zahradní menu.

Existuje několik způsobů, jak udělat správné barbecue

Můžeme připravit maso v suchém teple dřevěného uhlí za teploty kolem 100° C. Hlavním předpokladem je správná teplota, čím nižší je, tím víc se zachová původní chuť surovin a šťáv. Tato příprava trvá sice déle, ale alespoň si můžete užívat přátelskou atmosféru kolem vás a poté lichotky, že tak dobré maso vaši přátelé ještě nejedli.

Nejstarší a nejosvědčenější způsob používaný od dob, kdy si pračlověk poprvé napíchl kus masa na klacek a opekl si ho. Zjistil totiž, že maso pak chutná líp bez věcí, které se na něj nalepilo, když ho hodil přímo do ohně. Ideální opékání by mělo být při teplotě 120° – 230°.

Další způsob je rožnění, ideálně při teplotách 240° – 370° C. Rožnění je velmi populární od  dob pasáků dobytka na americkém západě. Zde se totiž přirozenou cestou vyvinulo barbecuování, kdy lidé přišli na to, že maso chutná líp, je-li připraveno za nižší teploty, pomaleji, a v průběhu pečení je pomazáváno nejrůznějšími omáčkami a marinádami.

Omáčky a marinády jsou velmi důležité pro správnou chut masa. Stačí si jen zvolit, jakou chut máte nejradši. Zda radši pálivou, sladší nebo kyselejší. Správný výběr omáčky je totiž stejně důležitý jako chut masa.

A pokud se vám nechce zařizovat grilování sami, vyrazte na barbecue party třeba do Tvrze Průhonice. Zde si z letní terasy či prosklené stěny restaurantu můžete vychutnat atmosféru výhledu na Průhonický zámek s potokem protékajícím zámeckým parkem. A pokud chcete vzít děti, je pro ně připraveno venkovní hřiště a dětský koutek uvnitř restaurace.

Autor: Dagmar Dandová

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.