smrt_kocovina
Zdroj: internet

Kocovina – sklenka studené vody vás může i zabít

0.0/5
Hodnocení:

Jen co otevřete oči, přivítá vás bolení hlavy, sucho v ústech, žaludek na vodě, třes a v extrémních případech i vidiny. I když si toho moc nepamatujete, tak jste to včera přehnali a dnes za to musíte zaplatit.

smrt_kocovina

S kocovinou se denně probouzí tisíce lidí, ale jen málo z nich o ní skutečně něco ví. Čtěte dál a slibujeme vám, že z našeho článku vás hlava bolet nebude.

Každý národ nazval těžké ráno opilcovo jinak. U nás je to zkrátka kocovina nebo stav po opici, v Rusku ďáblův řezák, v Itálii kohoutí vejce, Němci mají kvílení koček a Mexičané bludného kojota. Všichni se ale cítí stejně mizerně. Je to tím, že dochází k úbytku vitamínů a minerálů a k silné dehydrataci organismu.

Nadržený po opici?

Možná už vás někdy napadlo, jak taková kocovina vlastně probíhá. Všechno začne ve chvíli, kdy padneme do postele a usneme. Hned po usnutí se jako produkty kvašení dostávají do krevního oběhu kongenery, které spalují vodu a ničí cukry, čímž přicházíme o energii. Po třech hodinách spánku se začneme potit a výrazně nám stoupne krevní tlak. Za pět hodin nás většinou probudí sucho v ústech. Ale pozor: napít se studeného nápoje může vyvolat šok organismu!

„Člověka vysíleného ztrátou tekutin po požití alkoholu lze studenou tekutinou zabít. V jeho těle totiž nastává tepelný šok, končící zástavou srdce,“ tvrdí drážďanský patolog Vilheim Berner.

V průběhu celého spánku se ničí miliony mozkových buněk, drasticky se sníží obsah vitamínů, zinku, magnézia a vápníku. Proto nás po probuzení rozbolí hlava. Kvůli vysychání se také poškozuje sliznice trávicího ústrojí. U některých chlapů se ráno dostavuje tzv. post opilecká vilnost – nadrženost. Ale to jen přechodně.

Okno můžete mít i dva roky

Pokud trpíte těžkými kocovinami, tak nezoufejte. Podle norských psychiatrů je kocovina obraný reflex. Lidé, kteří se ráno po flámu cítí fit, většinou končí s cirhózou jater, ledvinovými potížemi a depresemi, které z nich po letech pití „bez problémů“ udělají trosky.

Ruku v ruce s kocovinou jde i tzv. okno, tedy ztráta paměti. Můžete zapomenou jen několik minut před usnutím, celý večer, několik dní, anebo můžete být jako Marlon Brando. “Hollywoodský herecký idol Marlon Brando trpěl tak velkými výpadky paměti, že si nevzpomínal na období dlouhé dva roky. Nezaregistroval, že se mu narodily dvě děti, že absolvoval troje soudní přelíčení a že byl na operaci nádoru s hnisem v tříslech,“ říká britský filmový historik James Henwerick.

Se zajímavým výzkumem přišel v roce 2007 tým skotských psychologů z Edinburské univerzity. Tento výzkum trval 40 let a zúčastnilo se ho 7 000 lidí. Vědci získali dotazník, ze kterého vyplývá, že lidé s vysokým IQ netrpí kocovinou – nevědí ale proč. Mohou se jen domnívat, že je to tím, že takoví lidé se více kontrolují, než že by měli přirozené protilátky proti kocovině.

Prostředky proti kocovině

V jedné z her Antona Pavlova Čechova říkají děti svému tatínkovi: „Když už pijete, tatínku, tak zajídejte.“ A měly pravdu. Před párty byste se měli pořádně najíst a poté pít převážně bílé víno, gin, vodku nebo světlé přírodní pálenky. Ty totiž obsahují málo kongenerů. Před spánkem se nezapomeňte pořádně napít vody s pokojovou teplotou. Následující den pijte mátový, případně žebříčkový čaj, který uklidňuje žaludek a játra. Mezi osvědčené metody patří i vyhánění čerta ďáblem – napít se ráno trochy alkoholu. Nejlepším lékem je ale stejně nakládaná okurka, jež vám na chvíli uklidní žaludek, a hlavně čas. Nezapomínejte, že kocovina je pouze dočasná a po nějaké době sama zmizí.

Autor: Zdeněk Kolbuch

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
 1. Sisi

  Super rady, zajímalo by mi kolika se řídí autor článku:-)). Bílé víno a vodka? Měla bych kocovinu jako prase.

 2. KASANDRA

  Jose,s Tvým „návodem“ jak na kocovinu zas až tak úplně nesouhlasim.Zřejmě mám dlouhodobější zkušenost…Jako u všeho, tak i u pití se musí používat mozek. V žádném případě nepít to co mi nechutná a nekombinovat! I kdyby mě nutil sám prezident! Pamatuj, pivo a víno se nesnáší! Také záleží hodně na situaci tzn. za jakým účelem jdeš do osvěžovny /hospoda/ .

 3. Jose

  Pár rad jak přežít kocovinu, pro Ty, kteří to neví :) Za těch 10 let co usilovně chlastám víkend co víkend jsem našel pár zaručených rad jak snížit riziko kocoviny na minimum :)

  1.) Před každou akcí se najíst – hlavní je zelenina !!!

  2.) Při pití alkoholu ideálně nemíchat ( ale tak to snad ví každý ) – tohle výýýýrazně snižuje kocovinu

  3.) Pokud pijete Vodku jako já tak po každých 5 ti panácích si dejte longovku obyčejné vody

  4.) Pokud jste toho vypili fakt hodně, doporučuju před odchodem z akce (nebo po příchodu domů) se jít dobrovolně vyzvracet, kdo neví jak – strčit prst co nejhlouběji do krku – pokud si říkáte, že to nejde, tak si tam strčte dva a pořádně hluboko, pokud to i tak nejde, je dobré prstíkama v krku zahýbat :)

  5.) už při ulehání ke spánku si dejte k posteli dostatek tekutin – ideální je opět uplně obyčejná voda – ve chvíli kdy se byť na chvilku vzbudíte – vyapijte sklenici vody a běžte si nachystat další.

  6.) Po ránu co vstanete jsou nejlepší banány, vajíčka, kyselé okurky (ideální lák s okurek) – opět ideálně sníst všechno :) byť se Vám to může zdát jako blbá kombinace, tak s odstupem pěti minut se to dá sníst

  7.) Dát si sprchu či vanu na probrání

  8.) Pokud je Vám stále blbě a chcete šáhnout na chemii, tak předem říkám, že se vykašlete na Brufein, který pomáhá minimálně – ideální je tableta s vitamíny a Paralen Plus 500
  ;)