kompakty1
Zdroj: internet

Konec kompaktů, nastupují mobily?

0.0/5
Hodnocení:

Při pohledu na to, jaká je dnes standardní fotografická výbava mobilních telefonů, by se mohlo říct, že kompaktní digitální fotoaparáty dnes nemá absolutně smysl kupovat. Je to ale skutečně tak, nebo mají ještě kompakty šanci?

kompakty1

Vývoj pokročil

Ujasněme si, co přesně označujeme jako digitální kompaktní fotoaparáty. Jde o fotoaparáty, které jsou tvořeny jedním tělem a jejich objektiv nelze odjímat. Jejich ceny se pohybují od pár tisíc až po deset tisíc korun v závislosti na tom, jak kvalitní fotografie dokáží produkovat, jaké různé funkce obsahují a z jakého materiálu jsou sestaveny. První digitální fotoaparát se objevil u mobilního telefonu zhruba před sedmi lety. Tehdy šlo ještě o kamery typu VGA, které produkovaly pouze velmi malé fotografie o nízké kvalitě a šlo spíše o hračku, než o to, že bychom tyto fotografie mohli považovat za plnohodnotné. Vývoj však šel dopředu mílovými kroky a dnešní přístroje se s těmi původními nedají srovnat a mnohdy připomínají spíše digitální fotoaparáty, které umí fotit. Již brzo totiž byly mobilní telefony osazovány digitálními kamerami o kvalitě 1,3 megapixelu – a takové fotografie už měly alespoň nějaký smysl. Vývoj šel dopředu a fotografie z mobilního telefonu mohou být od těch z digitálního fotoaparátu za některých okolností nerozeznatelné. Pokud tedy nejste vážnými fanoušky fotografie, kteří fotografují zrdcadlovkou, mohl by být mobilní telefon s kvalitním digitálním fotoaparátem dobrou alternativou kompaktu. Podívejme se, zda je tomu skutečně tak.

Přiblížení – zoom

Pokud se podíváte třeba na mobilní telefon Samsung W880, pak zjistíte, že vám na první pohled bude připomínat spíše digitální fotoaparát. Tento mobilní telefon totiž disponuje také vysouvacím objektivem, takže umožňuje skutečné přiblížení – tedy zoom optický a nikoliv pouze digitální, což je pouhé vystřižení části obrázku. Skutečným zoomem však disponují pouze výjimky, většinou se musíte spokojit se zoomem digitálním. V této oblasti je tedy digitální kompakt nenahraditelný.

Kvalita

Honba za megapixely se nevyhnula ani mobilním telefonům. Fotoaparát o hodnotě pět megapixelů je dnes již poměrně obvyklý, zakoupit si můžete i mobil o 12ti megapixelech! Více megapixelů však rozhodně nemusí znamenat vyšší kvalitu fotografie!

Blesk

To hlavní, s čím kamery v mobilech bojovaly, byly vždy špatné světelné podmínky. Později byl blesk přítomný ve většině mobilů, ale nejednalo se o plnohodnotný blesk, ale o přisvícení. V současné době si ale můžete pořídit mobilní telefony, které disponují blesky xenonovými. Ty vyprodukují skutečný záblesk, i když počítejte s tím, že osvětlí focený objekt tak na metr.

Ovládání

Co se ovládání týká, vyšli výrobci fanouškům fotoaparátů v mobilech vstříc. Zatímco dříve jste fotoaparát spouštěli prostřednictvím menu telefonu, dnes je fotoaparát v naprosté většině případů dostupný pomocí jediného tlačítka na mobilním telefonu. Pomocí dalšího tlačítka pak ovládáte také přiblížení objektu. Díky dotykovým displejům pak snadno vyvoláte další nabídku nastavení pro fotografování. Fotíte také většinou tak, že obdélník mobilního telefonu orientujete jako digitální fotoaparát. Ovládání je tedy plnohodnotné i u mobilního telefonu.

Další funkce

Fotografování je vám dnes usnadňováno celou řadou pomocných funkcí, jako je doostřování, vyhledávání a zapamatování tváře, dále lze fotografie z části ve fotoaparátu upravovat, nastavovat vyvážení barev apod. Platí, že tyto funkce jsou většinou v mobilním telefonu dostupné pouze v omezené míře, v digitálním fotoaparátu jich nejdete více a jsou rozhodně vyspělejší.

Kompakty stále ještě přesvědčí

Pro fotoaparát v mobilním telefonu mluví také to, že jej lze snadno připojit k internetu a fotografie okamžitě publikovat. Což je jistě vhod zejména fanouškům Facebooku. Na druhou stranu fotografie pořízené mobilem  z delší vzdálenosti a za horších světelných podmínek budou vypadat jistě hůře než ty z digitálního fotoaparátu. Kompakty tedy jistě smysl mají, ale za jistých podmínek bude kvalita fotografií dost vyrovnaná. Zeptejte se tedy sami sebe, kdy hodláte fotit a zvažte, zda se vám nevyplatí investovat do mobilu s kvalitním fotoaparátem, raději než do kompaktu. Ušetříte nejenom peníze, ale i místo v kapse.

Autor: Michaela Kadlecová

autor: pitrs
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.