sony-walkman
Zdroj: internet

Konec Walkmanů nejen v Čechách

0.0/5
Hodnocení:

Pokud je vám nad pětadvacet, jistě jste ho také měli a nevyšli bez z něj z domova. Mluvíme o nepostradatelném doplňku každého správného mladého muže nebo slečny – Walkmanu. Bez  sluchátek v uších, ve kterých burácela ta správná muzika, to zkrátka nešlo.

sony-walkman

Walkman – vynález konce tisíciletí

Uvědomí si dnešní mládež, pro které je samozřejmostí přehrávání tisíců empétrojek v mobilním telefonu nebo iPodu, jak obrovský vynález Walkman byl? A přitom to není vůbec tak dávno. Ještě před dvaatřiceti lety totiž nikdo nevěděl, jaké to je jít po ulici a moci si přehrávat svoji oblíbenou muziku. Přenosné přehrávače jste si mohli pořídit od mnoha různých firem, ale ten jediný se skutečným názvem Walkman byl vynalezen teprve firmou Sony. Tato společnost představila Walkmana v roce 1979, ještě o rok dříve byl vyvinut osobní kazetový přehrávač TC – D5, který byl však velmi drahý. Šéf Sony však viděl v přehrávači velkou příležitost (ostatně sám si ho zamiloval, když na něm poslouchal oblíbenou operu během svých častých letů) a zadal vývojovému oddělení úkol: vyrobit přehrávač levnější a menší. A tak se také stalo. Vývoj odebral přístroji schopnost nahrávání a přidal stereofonní zvuk. Nastal poslední problém – jméno. Sony přemítalo nad jmény jako Watchman, Discman nebo Scoopman. Nakonec se ustálil právě výraz Walkman.

Úspěch se brzy dostavil

Na začátku nebyl prodej Walkmanů nijak zvlášť omračující – za první měsíc se prodalo pouhých 3 000 kusů. Sony se však nedalo odradit a investovalo do kvalitního marketingu, který zaměřilo hlavně na mladou generaci. Tokiem např. procházely mladé dívky, jež nechaly ostatní poslechnout hudbu na ulici, do reklamních kampaní byly zapojeny také popové a filmové hvězdy. Byl to rozhodně správný krok, protože Walkman se stal celosvětovou senzací a brzy získal konkurenty. Do výroby svých vlastních Walkmanů se pustila také firma Aiwa, Panasonic, Toshiba či Phillips. A jak první pravý Walkman vypadal? Šlo o kvádřík, který měl plášť z modrostříbrného kovu. Dvířka se otevírala manuálně a vloženou kazetu bylo možné vidět – jen tak jste totiž zjistili, kolik času vám ještě zbývá do konce přehrávání. Pokud jste chtěli skočit na další písničku, museli jste si pásku hezky převinou dopředu nebo dozadu. Přístroj měl dokonce dva otvory pro klasické jacky, takže poslouchat mohli dokonce dva lidé najednou. Po pravdě se jednotlivé Walkmany během svých let slávy příliš nelišily. Ty nejvychytanější modely z konce devadesátých let umožňovaly i nahrávání, a to i z rádia, dále uměly skákat po písničkách (díky tomu, že dokázaly rozpoznat mezery mezi skladbami), místo baterek pak bylo možné použít akumulátor. Ta hlavní sláva Walkmanů však skončila zhruba na konci tisíciletí – od té doby totiž nastoupil fenomén mp3.

Walkmany definitivně končí

Řekněte: znali jste v poslední době kolem sebe někoho, kdo by poslouchal Walkmana? Je tedy s podivem, že společnost Sony oznámila, že s výrobou Walkmanů končí až letos. Vývoj je však nemilosrdný. Kazety skončily v propadlišti dějin, pomalu se po nich sypou i cédéčka a brzy dojde i na empétrojky, protože si hudbu budeme přehrávat z internetu. S označením Sony Walkman se však loučit nemusíme. Jak toto označení poněkud zapadlo mezi MP3 přehrávači, mezi mobilními telefony si označení Sony Ericsson Walkman vybudovalo velmi slušnou pozici.

Michaela Kadlecová

autor: pitrs
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.