Konspirační teorie, které hýbou světem
Konspirační teorie, které hýbou světemZdroj: Pixmac

Konspirační teorie, které hýbou světem III. Stane se lidstvo otrokem vědy a pokroku?

3.0/5
Hodnocení:

Další oblast konspiračních teorií se zabývá domněnkami týkajících se technického pokroku a jeho působení na lidstvo. V podstatě rozvíjí myšlenku, že jsme ji na takové technické úrovni, že můžeme být v podstatě zbaveni soukromí nebo se nechat vyhubit. Může se nám opravdu pokrok vymknout z rukou a být zneužit k šmírování lidí, či ke genocidě?

První z teorií si pohrává s myšlenkou vyspělé technologie, která umožňuje sledování aktivit každého člověka. K čemu by to mohlo být dobré? V podstatě by tak bylo možné omezovat působení každého člověka na základě jednoduché změny údajů v počítači, upravit mu povolení k překročení elektronicky střežených hranic města, přístupu na letiště, přístupu do supermarketu, kavárny či kina. Kdo by však byt tím hlavník kontrolorem – samozřejmě světová elita, která by všechno řídila! Pokud by se lidem implantovaly pod kůži čipy ihned po narození, zanedlouho by získala prakticky neomezenou moc. Ta by byla posílena tím, že by v integrovaném čipu člověk měl i svůj finanční kredit nebo chcete-li jinak – elektronickou peněženku. Počátky tohoto systému je možno vysledovat v biometrických pasech, v čipech na zboží, které se sice po průchodu pokladnou načtou, takže když opouštíte obchod, nepípáte, ale své identifikační číslo sděluje i nadále. Pokud platíte platební kartou, jste identifikováni Vy i koupené zboží. Celkem hrůzostrašné, že?

Je však skutečně třeba čipů, aby Vás elity a vládní organizace vysledovaly? Pro účely šmírování nejsou třeba speciální technologie, pro tyto účely už dnes stačí naprosto obyčejné kamery, citlivá zařízení, které mohou nahrávat rozhovory na ulici, z ulice rozhovory v bytech, sledování e-mailů a telefonátů, včetně sítě GSM telefonů, sledování automobilů pomocí kódu dálniční známky GPS. Pomocí speciálních kamer je možno identifikovat i tvář v davu. Dobře zneužitelná je takzvaná behaviometrika, která podle typických projevů chování například chůze, stylu psaní na klávesnici či řízení auta, dokáže přesně rozpoznat člověka. Je jen těžké odhadnout nakolik, nakolik jsou systémy už dnes zneužívány. Ve Spojených státech byl před pár lety oficiálně zrušen program LifeLog právě z obav ze ztráty soukromí. Podstatou bylo sledovat každý krok a každé slovo, každou bankovní transakci. Podobný projekt prý dokonce plánuje i Velká Británie.

Společnost není ohrožena jen ztrátou soukromí, ale věda ohrožuje samotnou její existenci. Další ze spekulací je, že mnohé smrtelné bakterie a viry jsou podstatě produkty laboratoří. Viru HIV nebo SARS byly podle ní záměrně vyrobeny a jejich šíření v populaci je záměrný následek armádních experimentů. Poměrně rozšířená a ekonomickými propočty dokazovaná teorie tvrdí, že se jedná o součást farmaceutického průmyslu, který je třeba nakrmit něčím, co je třeba dlouho a draze léčit. Podle jiných vyvinula virus HIV americká CIA nebo KGB pro snížení počtu lidí na planetě. Vize 10 miliard lidí na zemi v roce 2060 je zkrátka příliš „hladová“. Nejšílenější představy obsahují i teorii o očkování zpanikařených lidí velmi patogenním virem, který vyhladí zbytek nežádoucí populace.

Přelidněná planeta a ekonomické zájmy malé skupiny bohatých lidí jsou častým zdrojem spekulací konspirátorů. Lidstvo má být redukováno nejrůznějšími způsoby – fluorováním vody nebo vypouštěním jedovatých látek z turbín letadel. Podobně se prý také mají šířit „drogy pravdy“ nebo naopak drogy, které otupují myšlení a vůli jednotlivců, takže se stávají poslušnými. Někdy okolo roku 2006 se rozšířila zpráva bývalého agenta MI6, že globální trh s omamnými látkami mají pod palcem bezpečnostní služby, přičemž prim hrají Britové. Právě zisky z tohoto pochybného obchodu mají prý držet nad vodou ekonomiky USA i Velké Británie.

Nekončícím zdrojem konspiračních teorií týkajících se vědy je největší urychlovač částic na světě. Urychlovač prý může vyvolat vznik černé díry a ta spolkne Zemi a její nejbližší okolí. Spekuluje se dokonce o tom, že jej naprogramovali lidem do hlav mimozemšťané a v okamžiku, kdy by měl být experiment spuštěn, by byl odstartován konec lidstva. Konspirátoři tvrdí, že prý nemáme dostatečné znalosti k bezpečnému provozu urychlovače a tak se vždy vyskytne řada konstrukčních a technických problémů, které se vážou k jeho provozu, a jež jsou vysvětlovány tím způsobem, že z toho mrazí. Nedávno se vyskytlo tvrzení, že časté poruchy způsobují naší potomci z budoucnosti, kteří například navrtávají potrubí s chladící kapalinou, jen aby předešli katastrofě. Tohle tvrzení podporuje nezvykle velké množství závad, průtahů a tragických úmrtí spojených s obřím urychlovačem částic.

Konspiračními teoriemi nejrůznějšího druhu se bavili lidé odnepaměti. Je to způsob, jak se vyrovnat s něčím, čemu nerozumějí nebo se něčeho bojí. Sami si vyberte, jestli něčemu z toho věříte nebo se nad vším jen usmějete a mávnete rukou…

autor: Jiří Tkanička
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.